Kde v domácnosti žije najviac baktérií? Budete prekvapení

Premýšľať o tom, kde je najčistejšie miesto vo vlastnom dome či byte, môže byť trochu komplikovanejšie, než by sa mohlo zdať. Pri hľadaní najšpinavšieho miesta plného baktérií a rôzneho iného zla spojeného s rizikami asi najčastejšie vyberieme toaletu. Zdanie môže klamať.

Kuchyňa a umývadlo

Záchod a záchodová misa

Zdá sa nám, že miesto, pri ktorom sa stretávame najčastejšie v predstavách s najšpinavším odpadom, je najznečistenejšie. WC čistiť sa však postará o to, že baktérie z misy sú v porovnaní s hrozbami z iných miest naozaj neškodné. Toaleta býva zanedbaná skôr prachom poza misu, či v policiach a na neprístupných miestach.

Kúpeľňa

V kúpeľni sa vo vani zbavujeme časti pokožky, nečistôt, zmývame mastnotu z vlasov, nečistoty z rúk, hromadíme špinavé oblečenie. Ak máme nájsť miesto s najväčším znečistením, budú to nádoby od saponátov, leštičov… Skrátka police a skrinky, kam sa siaha možno raz za 2 roky. A každý má takúto skrinku v kúpeľni, kde sadá prach a málokto má záujem ju prejsť prachovkou. Ak ale hľadáme miesto, kde je najviac baktérií, potom je to koleno odtoku pod umývadlom. Hneď potom prekvapivo stojan na zubné kefky, pohár na vyplachovanie úst a priestor na kefky, ak nie samotná kefka.

Chodba a vstupné priestory

Tie najšpinavšie priestory vstupnej haly sú vždy tie, v ktorých skladujeme topánky. Piesok a rôzne nečistoty odpadávajú neustále. V zime odpadáva soľ, kvapká voda a táto voda dá do pohybu mikroskopické procesy v celom napadanom piesku, hline a zmesiach prachového odpadu. Ibaže ani tieto procesy nevytvoria také bakteriálne hrozby, aké sa nachádzajú v iných priestoroch. Chovatelia psov sa na mikróby môžu tešiť v pelechoch a na psích hračkách. Ich miera závisí aj od hygieny psa a prostredí, v ktorom žije a čo konzumuje.

Detská izba

Najviac baktérií v detskej izbe možno nájsť v posteli. Ani pracovný stôl nemusí byť tak znečistený baktériami, ako je to pri obliečkach a paplónoch. Pokiaľ nie sú steny napadnuté plesňou a vlhkosťou, potom hneď za posteľou je problémom pracovný stôl a hračky. Celkom iné poradie máme, ako náhle sa v izbe nachádza terárium, či akvárium, klietka a podobne. Parazity a roztoče vo výkaloch a podstielkach zvieratiek sú len v prípade, ak je zanedbaná ich zdravotná starostlivosť.

Obývačka a pracovňa

Obývačka je často najčistejší priestor bytu. Ako reprezentačný priestor bežnej klasickej rodiny, je to aj miesto, v ktorom sa najčastejšie upratuje, čistí a dávame veľký dôraz na tom, ako to tam vyzerá. Napriek tomu sa môžu nájsť priestory, ktoré poskytujú baktériám a nečistotám skvelé miesto. Sú to všetky tróny, ktoré nazývame „tatkove kreslo“ alebo rohový stolík s počítačom, kam nikto nesmie siahať. Takéto miesta ľahšie zapadnú prachom, natrúsia sa do nich nečistoty. Vďačné lapače mikróbov a roztočov sú dečky a rôzne vankúšiky.Reálne najšpinavšie miesto v obývačkách a pracovniach je prostredie kvetináčov. najmä niektorých druhov rastlín, ktoré môžu byť domovom drobných parazitov. Treba však dodať, že rastliny majú v konečnom dôsledku viac pozitívnych vplyvov, preto sa ich netreba zbavovať.

Kuchyňa

A narazila kosa na kameň. Kuchyňa je najviac znečistené miesto, nech už ju udržujete akokoľvek čistú. Najmä v bytoch, pretože v domoch to bude kotolňa, dielňa, garáž a až potom kuchyňa. Kuchyňa je však miesto, kde sa neustále miesia rôzne potraviny, mäso, rastlinné zvyšky, vzniká odpad. Veľa surovín podlieha skaze a rýchlym zmenám skupenstva. Ako mnoho živého organického materiálu sa tiež mení bunková štruktúra a ako všetko prírodné, vždy všetko slúži ako potrava niečomu inému prírodného. Hmyzu, chrobákom. Prilákané sú mravce. Kým tie vieme chytiť, zabiť, vyzbierať, nevyzbierame stovky druhov rôznych mikroskopických hrozieb.

zelenina a ovocie

Už krájanie mäsa a zabudnúť umyť dosku s nožom znamená ovplyvniť mieru mikróbov na všetkom, čoho sa tento nôž dotkne a nezíska nutnú úpravu ako pri mäse. V okolí odpadkového koša, umývadla a výlevky sa nachádza množstvo baktérií. Pracovný stôl v tejto miere kolíše podľa toho, ako veľmi je používaný pri jednotlivých narábaniach s potravinami a ako často je čistený.

To všetko ale nie je nič oproti tomu, čo sa nachádza na vlhkých nevystretých utierkach, ktoré nedokážu zhužvané v neforemných guliach dostatočne preschnúť. Kráľom baktérií v domácnosti je nakoniec hubka na umývanie riadu. S ňou síce riad mnohí umývame, no samotnú hubku neumyjeme. Kto používa drôtenku, ten si rebríček ešte posunie. Najväčšia liaheň mikróbov je drôtenka. Odstraňuje totiž tvrdšie zvyšky prichyteného jedla.

Zmäknuté vo vlhkom prostredí sa naruší, stane sa viac prestupným viacerým vplyvom zmien. Je to priam ideálne prostredie pre množenie a liahnutie ďalšej mikroskopickej hávede. Ak ale hľadáte miesto s najbrutálnejšími rizikom vôbec, venujte sa príprave obedu. Napríklad rezňom, polievke a neumyte po sebe pracovný stôl a ani žiaden riad aspoň 3 dni. Následky používania takejto kuchyne môžu byť pre bežný organizmus závažné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu