Mäso a 8 zaujímavých rád, ako ho vybrať, spracovať a pripraviť

Mäso môže byť rôzne, rovnako ako zdroj, odkiaľ sa k nám dostane. Tým najlepším zdrojom je vlastný chov, no nie každý má takéto možnosť. Ak už vyberáte v predajni, veľa sa dá zvládnuť už pri jeho nákupe. Prinášame vám 7 zaujímavých rád, ktoré môžete využiť pri nákupe, ale aj domácom spracovaní mäsa.

Surové mäso na kotlety

Zmäknutie tuhého mäsa

Docieliť zmäknutie priveľmi tuhého mäsa dokážeme naložením do mlieka, ale aj naložením do zmesi octu a bujónu a chvíľu povaríme. Bujón mierne ochutí mäso a mäso samotné nasiakne nie len chuťou, ale aj tekutinou. Niektoré rady hovoria o zmesi octu a oleja v rovnakom pomere.

Keď potrebujete nakrájať kocky

Ochotný mäsiar vám mäso hravo nakrája na kocky. Ak sa vám doma pracuje zle s mäkkým nepoddajným mäsom, vyriešte to jednoducho. Vložte ho do mrazničky, ale len na krátko. Mierne zmrazené je tvrdšie, no stále krájateľné. Bude sa s ním oveľa lepšie manipulovať a nakrájanie na malé kocky bude naozaj hračkou.

Krájanie mäsa

Bežné mäso, ktoré plánujeme spracovať na rezne, na pečenie, alebo varenie, sa krája zásadne naprieč svalovinou. Kuracie mäsi sa krája rovnako tak, hoci krájanie vyžadujú skôr prsia. Pri rybách sa krája inak. Rybie mäso krájame rovnomerne so svalovinou. Najčastejšie sa s tým stretávame pri krájaní tuniaka, alebo lososa. Na nich je viditeľné, že robiť to inak znamená poškodiť mäso a drviť ho na nesprávnom mieste.

Rybie mäsio

Nákup rýb

Ak vám obchodník ponúka celé ryby, zistiť, či sú čerstvé je pomerne ľahké. Žiabre by mali byť červené, oči nesmú byť zakalené, alebo sivé, ale jasné a biele. Najmä rybu, ktorú si položíte na dlaň, budete mať stále pevnú a rovnú. To je znak toho, že ide o čerstvé mäso. Ak sa ohne na okrajoch, ide o rozmrazovanú rybu, alebo starší kus, ktorý sa nedarí predať.

Hydinové mäso

Staršia sliepka, ktorej tuhé mäso by ste bežne použili len ak do polievky na vývar, môže poslúžiť aj na iné recepty. Zmäkne, ak ju naložíte na niekoľko hodín do octu. Hydinové mäso je však vo všeobecnosti oveľa šťavnatejšie ako ho pred tepelným spracovaním pokvapkáme citrónovou šťavou. Citrón skrátka zvláda veľa zázrakov.

Pečeň a jej spracovanie

Pečienka, či už kuracia, alebo bravčová, má vlastné pravidlá prípravy. Najznámejší spôsob je namočenie do mlieka na pár minút a následne osušenie. Takto nasiaknuté sa nám dobre obalia v hladkej múke a pri opečení  z nich získame oveľa lepšiu chuť. Pečienka, ako je nám známe, sa nesolí počas a pred prípravou, ale až na záver. Je to preto, že ide o mäso a druh špeciálnej svaloviny, ktorá by na soľ zareagovala stvrdnutím.

Filozofia najlepšie upečeného mäsa

Na to aby sme získali najlepšie upečené mäso, nie je nutná žiadna zásadná veda. Pokiaľ nemáte vyhradený vlastný recept a bez veľkej vedy potrebujete docieliť jasný výsledok, zlatohnedý povrch docielite vždy na začiatku prudkým pečením a následne už len pozvoľna. Nezaškodí mäso pred vložením do trúby potrieť mliekom.

Čistenie salámy

Salámu rýchlo zbavíme nejedlého obalu narezaním a stiahnutím. Ak však ide o obal, ktorý drží oveľa pevnejšie, pomáha namočenie do studenej vody a následný pokus o stiahnutie. V prípade narezanej salámy, ktorá rýchlo bledne, stačí ak narezané miesto prekryjeme celofánom. Bledšia farba je reakciou so vzduchom. Jednoducho ho k saláme nepustite.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu