Podlahové kúrenie: aké sú druhy, cena a spôsoby jej výstavby?

Podlahové kúrenie je výborným spôsobom, akým si dopriať teplé podlahy svojom dome a napríklad potešiť samého seba hneď niekoľko krát. Pokiaľ prestavujete svoj dom, meníte podlahy a vypĺňate ich polystyrénom a betónom, zvážte, či nebude podlahové kúrenie pre vás zaujímavým riešením a hlavne pomocníkom aj do budúcna. Podlahové kúrenie obyvateľom nehnuteľnosti laicky povedané poskytuje teplo rovno od podlahy, ľudia hákliví na prezuvky a ponožky si na vlastnom chodidle prídu na svoje, reumatici sa cítia slobodní a ľudia vychádzajúci z vane sú odrazu potešení z tepla vychádzajúceho zo spodku kúpeľne dokonca opakovane aj po niekoľké roky. Podlahové kúrenie síce môže výstavbu podláh samotných predražiť, no neslúži len pre akési pocity pohodlia a slobody. Jeho hlavnou funkciou je vykurovanie. Poznali ho pritom už v antike a využívalo sa hlavne v kúpeľoch, kde pod mramorovými platňami pretekala horúca voda, prípadne ním disponovali aj paláce a budovy majetných ľudí.

Podlahové kúrenie

Radiátory alebo podlahové kúrenie
Ústredné kúrenie a radiátory má azda každý byt, či dom. Ide o najbežnejšiu formu vykurovania. Tí, čo chcú byť moderný a štýlový, ich celkovo nahradia len podlahovým kúrením, aby získali viac priestoru pre nábytok a dizajn interiéru. Opatrnejší človek, skeptik, a my chceme počítať aj do budúcna. Prípadné zlyhanie podlahovej siete vykurovania, desaťročia používania a podobne, by však chcelo mať v zálohe aj inú formu vykurovania. Nie každý dôveruje aj do ďalekej budúcnosti čisto podlahe, najmä ak celú sieť počas jej výstavby zalievate pod betónom. Najlepšia forma vykurovania, hoci o niečo nákladnejšia, je kombinovaná. Aj – aj. Príde si na svoje každý nadšenec pre teplo na šľapajách chodidla. Teplo z podlahy nevíri vzduch, napomáha zastavovať vlhnutie stien a tvorbe plesní. Jeho zaujímavosťou je, že hoci nedosahuje teploty presahujúce 100° ako radiátor, ale len asi polovicu, i tak je to dostatok na vytváranie tepla.
Mať obe má aj jednu nespornú výhodu. Dokážete ušetriť, zo spodku temperovať a radiátormi reagovať na náhle potreby rýchlejšieho vykúrenia. Pozor – obe formy vykurovania musia mať samostatné okruhy a nie byť napojené na spoločný. Takéto riešenie je zásadne zlé.

Výber správneho vykurovania: elektrické, či vodné?
Existujú dva druhy a to elektrické a vodné. Elektrické je náročnejšie na náklady, vydrží o niekoľko desaťročí viac, než vodné, a taktiež nie je náročné toľko na hĺbku stavby. Oba druhy si však žiadajú, aby sa po och nasadení nevŕtalo do zeme a nevyhnutnosťou je taktiež premýšľanie nad miestom pokládky. Priestory, ktoré sú pod extrémnou záťažou, pod skriňami, ťažkým nábytkom, či pod kuchynskou linkou nesmú mať navedené rozvody. Samozrejme týka sa to takých častí, s ktorými sa nebude pohybovať a budú mať v interiéry svoje stále miesto. Elektrické vykurovanie je ideálnym riešením do domov, kde nie je plynové pripojenie, do bytov a nepotrebuje prívod ohriatej vody. Stačí pripojenie na elektrickú energiu a priestory pre regulačnú jednotku. Je ho možné upravovať podľa potreby

Príprava výstavby teplovodného podlahového kúrenia
Vykurovanie pomocou vody sa podobá aj na radiátory. Pevné rúrky z tvrdého plastu, v ktorých sa po spustení kúrenia pohybuje teplá voda, obiehajú obvodom pod celej ploche podlahy. Vďaka tomu sa teplo roznáša po celej ploche, v ktorej sú rúrky vystreté. Napojenie je možné na plynový kotol, kotol na tuhé palivo, ale tiež na špeciálne krby a samozrejmosťou je aj možnosť spojenia so solárnym systémom ohrevu.

Pre takéto podlahové vykurovanie je nevyhnutná hlbšia podlaha. Ideálna je stavba rodinného domu, či jeho rekonštrukcia, pri ktorej vyberáte starú, zalievate prvou vrstvou betónu a následne pokladáte polystyrén. Výška vrstvy teploizolačného polystyrénu je vyššia v miestnostiach bez podlahovky, nižšia pri podlahovkách. Nakoniec sa zalieva betónom. Jednotlivé výšky každej z vrstiev vám poradí odborník a realizátor výstavby podlahového vykurovania. Pokládku polystyrénu zvládnete pokojne sami. Cenník robotníkov, ktorí si účtujú aj 4 € za m2, je nemysliteľná a predsa realitou. Polystyrénové platne si viete na základný poter vystrieť sami v priebehu pár minút. Pokiaľ vám prekážajú rúrky radiátorov, mali by byť obalené v penovom obale. Polystyrénové platne len obrežete presne okolo. Na vrstvu polystyrénu sa vystiera igelit. Ten je v predajniach stavebníc predávaný v kotúčoch so šírkou 1 meter, po vystretí rozložiteľný na šírku 4 metre, takže ide o ideálne riešenie pre bežné miestnosti.

Výstavba teplovodného podlahového kúrenia
Neodporúča sa púšťať do výstavby podlahového kúrenia svojpomocne bez znalostí a skúseností, či odbornej spôsobilosti. Pred výstavbou potrebujete plán a rozmiestnenie kuchynskej linky, vane, prípadne polohy zásobníka na vodu, či dokonca vírivky. Týmto miestam sa staviteľ vyhýba. Podlahovka sa pokladá na špeciálny tvrdý plast s výstupkami, ktoré pripomínajú obal na lieky. Usporiadané sú diagonálne, aby bolo možné rúrky ohýbať a vkladať medzi ne pod rôznymi uhlami a teda podľa potreby. Rúrky sa pokladajú a ohýbajú medzi tieto výstupky, ktoré následne rúrku pevne držia. Nemožno ich pritom ohýbať príliš a ani pokladať jediným smerom pre zachovanie rovnomernej teploty. Takto pripravené vykurovanie sa následne zalieva betónom klasickej stavby betónového poteru – štrk 0,4, cement, voda. V žiadnom prípade sa nesmie používať do betónovej zmesy izolačný materiál ako polystyrén. Polystyrén-betón by totiž spôsobil zadržiavanie tepla vo vrstve medzi nimi a podlahovým kúrením samotným. Na povrch by sa tak dostávalo minimum tepla, prípadne žiadne. Do betónovej zmesy sa pridáva aj plastifikátor, tekutá látka rozmiešateľná v dávkovaní vody v miešačke, ktorá má docieliť lepšiu pružnosť betónu v prípade teplotných zmien. Skúsený robotník rokmi zalievania podláh môže krútiť hlavou, že vôbec „inžinieri za stolom“ niečo také vymysleli, takže je len na vás, či dôležitosti plastifikátoru v betónovej zmesi dávate význam, alebo nie.

Na čo pozor pri výstavbe
Chodenie a prechádzanie ťažkým fúrikom po podlahovom kúrení je nebezpečné v prípade, ak ide o miesta v blízkosti spojov a ventilov. Vzniká riziko uvoľnenia, ktoré môže mať za následok zbytočné zalievanie podlahy pre netesnenie spojov a rúrok, ktoré inak zalejú priestor pod podlahou vodou. Nepohybujte sa teda v takýchto miestach a pripravte si jazdnú dráhu z najlepšie plochých drevených plôch, ktoré nepoškodia stavbu podlahového kúrenia. Využite určite kari-siete. Do mriežky pospájané dlhé pevné železá, ktoré tvoria oká rôznej dĺžky. Pod rozmermi 150×150 alebo 200×200 v ich popise rozumieme milimetrovú vzdialenosť medzi nimi. Tie sa môžu pokladať aj rovno na podlahové kúrenie a zalievať betónom postupne pomocou nádob, alebo z bezpečného nájazdu aj rovno z fúrika.

Podlahová krytina
Na podlahové kúrenie a na hornú vrstvu betónu je možné použiť viacero druhov krytiny. V žiadnom prípade však nemôže ísť o materiály izolačné. Pokiaľ chcete laminátovú podlahu, myslite na špeciálnu penu, ktorá má úlohu zvukovo podlahu izolovať, ale taktiež jej výber musí zohľadniť podlahové kúrenie. Vyrábané sú špeciálne pre takýto účel peny v kotúčoch, ktoré nezadržiavajú teplo a umožňujú jeho prieniku až hore. Nie každá laminátová podlaha je ideálna na podlahové kúrenie. Informujte sa preto u predajcu.
Najideálnejší materiál do kuchyne a kúpeľne, čo sú s chodbou a toaletou najčastejšie miestnosti s podlahovým vykurovaním vôbec, je dlažba. Tepelne neizolovaná dlažba si udržiava teplo aj po vypnutí podlahovky ešte nejaký čas. Najmä z časového hľadiska a hľadiska údržby je do týchto miestností najideálnejším materiálom. Vhodné je svoj výber orientovať na materiály, ktoré sú vhodné do priestorov s inštaláciou tohto druhu vykurovania.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu