Zapájate kuchynský sporák bez odborníka? Prídete o záruku!

Vybavujete novú kuchyňu, alebo ste sa len rozhodli vymeniť váš starý sporák za nový? Ak už máte konkrétny typ sporáka kúpený, čaká vás jediné. Zapojenie samotného spotrebiča. A práve na zapojenie rôznych typov sporákov sa pozrieme v nasledujúcom článku.

Sporák

Samostatne stojaci sporák je častou voľbou najmä u priaznivcov tradičných spotrebičov a v kuchyniach, ktoré dispozične nedovoľujú iné riešenia. Vďaka priaznivej cene oproti varnej doske sa samostatnou rúrou zostáva veľmi obľúbeným variantom pre mnoho domácností.

Medzi veľké výhody samostatne stojaceho sporáka patrí jeho jednoduché umiestnenie do kuchyne. Nemusíte sa obťažovať a zdržiavať vyrezávaním priestoru na varnú dosku do vašej kuchynskej linky. Úplne postačí sporák umiestniť na vybrané miesto a zapojiť. Do tejto chvíle sa vám to bude javiť ako jednoduchá vec. Lenže sporák nepatrí medzi spotrebiče, ktoré môžete zapojiť svojpomocne. Pri takomto zapojení prichádzate o záruku a môžete sa tiež vystaviť nebezpečenstvu výbuchu, či skratu.

Elektrický sporák

Ak ste si priviezli elektrický sporák, je potrebné najprv zistiť príkon spotrebiča. Ten môže byť klasických 230V a nie je teda problém taký spotrebič inštalovať prostým zapojením do zásuvky. Druhým variantom je príkon 380V a pre tento typ je nutné povolať k zapojeniu odborníka. Neodborné zapojenie sporáka na elektrickú sieť je nebezpečné a hrozí tu riziko elektrickým prúdom a skratu. Preto sa zapojenie spotrebiča svojpomocne dôrazne neodporúča.

Tip: Máte doma deti? Nechajte si sporák na elektriku pripojiť k vypínaču umiestnenom v úrovni nad varnou doskou, ktorú jednoducho zapnete / vypnete prúd.

Plynový a kombinovaný sporák

Plynové a kombinované sporáky vždy musí zapojiť odborne vyškolená osoba. Zapojením nového spotrebiča svojpomocne strácate záruku a vystavujete sa nebezpečenstvu úniku plynu. Odborne spôsobilá osoba tiež nastaví sporák podľa tlaku plynu a postará sa o správne odvzdušnenie spotrebiča. Rozhodne sa preto nepúšťajte do inštalácie sami. O tom, že s plynom si neradno zahrávať, svedčia časté úniky plynu a následné výbuchy, zapojenie svojpomocne sa teda stáva veľkým hazardom. Nehľadiac na fakt, že pri zlom zapojení sa vystavujete riziku nepreplatenia poistného.

Problémy, ktoré môžu nastať:

  • nebezpečenstvo úrazu
  • strata záruky
  • nepreplatenie poistného
  • poškodenie sporáka.
  • požiar vzniknutý skratom elektriny
  • zlá funkčnosť spotrebiča

Odporúčania

Ako z článku je jasné, že zapojenie svojpomocne sa naozaj nemusí oplatiť. Našťastie dnes už vám zapojenie ponúka prakticky každý väčší predajca, a preto by nemal s odborným zapojením byť žiadny problém. Prípadne vždy možné vždy využiť služby odborných firiem vo vašom okolí.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu