Opuncia: pestovanie, zimovanie a hnojenie kaktusov opuncie

Opuncie tvoria pomerne rozsiahly rod, ku ktorému patrí takmer 300 druhov. Opuncia je plod figového kaktusu z čeľade kaktusovitých rastlín, ktorý má pôvod v Južnej Amerike.

 opuncia figová, kaktus jedlý

Vzhľad opuncie a fyzické vlastnosti

Opuncia je krovitá kaktusovitá rastlina, ktorej výška môže dosiahnuť až päť alebo šesť metrov, pri kontrolovanom pestovaní sa udržujú opuncie v nižšej forme, väčšinou maximálne do dvoch metrov.  Opuncia je kaktus, ktorý tvorí výrazný kmeň, z ktorého sa rozvetvujú ploché zhrubnuté výhonky zelenej farby a eliptického tvaru.

Na bokoch bohato rozkonárených výhonkov sa nachádzajú kvety. Kvety sú obojpohlavné a vyrastajú na vrcholoch vrchných výhonkov po obvode. Podľa druhu sa môžu vyskytovať v mnohých farbách (žlté, ružové, biele, oranžové alebo červené), sú veľké a nápadné. Pomerne rýchlo sa môžu rozrastať do šírky a vytvoriť súvislé porasty.

Opuncie, podobne ako iné rastliny z čeľade kaktusovitých, sú typické svojimi tŕňmi. Tŕne opuncií výzorovo pripomínajú jemné štetinové chlpy. Ľahko sa lámu a vnikajú do pokožky. Tŕne, ktorými sú pokryté výhonky, uchovávajú vodu na obdobie, kedy je sucho. Po opelení (najmä hmyzom) z kvetov vyrastú nové opuncie.

Listy opuncií sú ploché. Vyrastajú na nich ostnaté a zaguľatené plody, ktoré sa vytvárajú po opelení kvetov. Majú oválny až hruškovitý alebo vajcovitý tvar pripomínajúci figy. Majú 5-10 cm a vážia 70-300g. Niekedy sa plody označujú aj názvom kaktusové figy. Práve kvôli tomu sa občas táto rastlina zvykne nazývať aj opuncia figová. Bobule plodov sú zelené, žlté alebo červené. Plody vznikajú vydutím kvetného výhonku. Na plodoch sa nachádzajú tŕne (glochídie), ktoré sa pred konzumáciou odstraňujú.  Keď je opuncia zrelá, jej šupka je mäkká a dužina plodov je šťavnatá. Dužinu tvoria  tmavé semená ponorené v rôsolovitej dreni. Ich chuť je sladkokyslá, pripomína chuť figy.

Výsadba

Opuncia je rastlina, ktorá rastie v cudzine, v krajinách akými sú Grécko, Taliansko, Španielsko, India, Severná a Južná Amerika, USA.

V našich podmienkach ju vidíme zasadenú hlavne v kvetináči,  no opuncie sa dajú pestovať aj v našich záhradách. Opuncie sa vysádzajú len dobre zakorenené, spolu s koreňovým balom. Vysádzame vždy viacero rastlín. Ak by sme zasadili samostatnú opunciu,  bude sa horšie zakoreňovať. Hodia sa aj do stredomorského štýlu, prípadne do toskánskeho, hoci nie toho pôvodného tradičného.

Zasadenie do pôdy

Okolo zasadenej rastliny vytvoríme 7 cm vysoký nános štrku, piesčito štrkového substrátu alebo podobných drobných kameňov. Táto nástielka pomôže udržať v pôde správnu teplotu a zamedzí rastu buriny. Dbáme aj na to, aby na dne bola dostatočne veľká drenážna vrstva.

Podmienky výsadby

Na výsadbu opuncií je vhodné zvoliť čo najviac slnečné a teplé stanovište. Vhodné je voliť južnú, juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu. Treba myslieť aj na to, že opunciám by nemali robiť tieň ani iné rastliny vysadené v ich blízkosti. Pre opuncie je vhodná štrkovitá alebo piesočnatá pôda, mierne zásaditá. Pôda pre opuncie by mala byť priepustná.

Opuncie sa odporúča vysádzať na jar, v mesiacoch apríl až jún.

Hnojenie a zavlažovanie

Zavlažovanie po výsadbe sa neodporúča, dôležité je však rastline vytvoriť tieň, a to aspoň po dobu dvoch týždňov. V prvom roku sa rastlina neprihnojuje.

opuncia figová, kaktus jedlý

Opuncia nepotrebuje špeciálne zavlažovanie, postačia bežné zrážky. Mladšie rastliny v období dlhšieho sucha opatrne zalejeme. Substrát však do ďalšej zálievky musí poriadne preschnúť. Zálievku s hnojivom postačí aplikovať len raz v roku, ideálne na začiatku vegetačného obdobia.

Opuncie v zime

Opuncii vyhovuje zimovanie bez mrazov, poveternostné podmienky do 10°C, s minimálnou zálievkou.  Ak sa opuncie rozhodneme vysádzať do záhrady, musíme myslieť na to, že niektoré druhy znesú len slabší mráz, iné teploty až do -12 alebo -25°C . Dôležité je však rastlinu správne zazimovať, a to upevnením pevnej konštrukcie, napríklad z polykarbonátových dosiek, ktoré umiestnime k rastline koncom jesene.

Medzi mrazuvzdorné druhy opuncie patria napríklad Opuntia phaeacantha (mrazuodolnosť do cca – 15 °C až -30°), Opuntia polyacantha var. Erinacea (mrazuodolnosť do cca – 20 až –25 °C), Opuntia violacea (mrazuodolnosť do cca – 12 °C), Opuntia humifusa (mrazuodolnosť do cca – 20 až – 25 °C), Opuntia fragilis (odolnosť mrazom do cca – 20 až – 25 °C).

Rozmnožovanie opuncií

Opuncie možno rozmnožovať zakoreňovaním výhonkov.

Postupujeme nasledovne:

  1. odlomíme 1-3 výhonky
  2. výhonky necháme zaschnúť po dobu približne 2,5 týždňa až do vytvárania mini korienkov (hrbolčeky hnedej farby)
  3. výhonky zasadíme do piesčito štrkového substrátu.

Ďalším možným spôsobom zakoreňovania je zakorenenie pomocou plodu.

Rozmnožovanie je možné aj pomocou semien: vyčistené vysušené semená vložíme do piesku. Piesok by mal byť po celý čas zakoreňovania vlhký. O pár týždňov zo semien vyrastú mladé rastlinky a neskôr aj stonka. Priesady následne jednotlivo presádzame. Prijateľnosť semien je veľmi vysoká.

Pestovanie opuncie v našich podmienkach

Pri pestovaní v našich podmienkach opuncie neprinesú plody, skôr budú pestovateľov tešiť len okrasne. Opuncie vyniknú v skalkách alebo pri terasách. Treba si však uvedomiť, že ich treba vysadiť tak, aby neohrozovali  na mieste svojej výsadby svojimi tŕňmi. Myslieť treba aj na to, že rastlina potrebuje mať dostatočný priestor – dorastá sa do naozaj veľkých rozmerov. Pri pestovaní opuncie sa môžeme stretnúť so škodcami, akými sú svilušky, puklice, vlnatky a roztoče.

Druhy dostupné v predaji:

Opuncia vulgaris je bežným typom, ktorý je v našich končinách veľmi dobre známy. Nemá výrazné pichliače, dobre sa jej darí na terasách, v záhradách v črepníkoch, ktoré vieme na zimu presunúť do zimnej záhrady alebo dna verandu. Odolná je voči mrazom do -2°C.  Opuncia Macrocenta je zaujímavá svojimi dlhými pichliačmi. No i tú je nutné zimovať mimo silné mrazy, keďže je odolná voči mrazom len niekde okolo -2°C.

Opuncia zahradnici

foto: opuncia macrocentra v ponuke zahradnici.sk

Napríklad odolné mrazuvzdorné opuncie Opuntia Phaeacantha a Opuntia polyacantha var. erinacea zvládnu až -30°C. Pripravte sa však že ak si tieto rastliny zadovážite v jesennom až zimnom období, budú pôsobiť dojmom zošuverelým a scvkrnutým. Dôvodom je správanie rastliny, kedy sa práve kvôli mrazom zbavuje prebytočnej vody. Na jar sa však vracia do normálneho stavu. Oba tieto odolné druhy sú charakteristické hustými pichliačmi, ale aj orientáciou rastu do šírky. Preto počítajte s dostatkom priestoru (aspoň časom).

Opuncia mrazuvzdorná

foto: mladá opuncia polyacantha var. erinacea, zo zahradnici.sk

Postreh: Na verejne prístupných miestach sa opuncie stávajú terčom vandalov. Často do nich vyrývajú okoloidúci nápisy a odkazy, ktoré často vidíme na starších opunciách aj po rokoch. Napríklad za socializmu mali opuncie rôzne čakárne, podniky v halách a aj niektoré školy. Terčom pisálkov sú aj v letoviskách a v parkoch v Stredomorí.

Opuncia nápisy

Zaujímavosti o opunciách

Opuncia sa môže vysádzať aj ako živý plot alebo vetrolam. Zaujímavosťou je, že na plantážach, kde sa vysádzajú opuncie sa pestuje aj hmyz červec nopálový (lat. Dactylopius coccus), ktorý sa stáva parazitom na stonkách opuncie. Z následného spolužitia tohto hmyzu a rastliny sa získava karmín, červené farbivo, ktoré sa používa v kozmetických prípravkoch (rúže na pery…).


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu