Kvalitnú zvukovú izoláciu oceníte nielen počas Vianoc

Všadeprítomnému predvianočnému zhonu sa na uliciach a v obchodoch dá len ťažko vyhnúť. Ticho a pokoj často nenájdete ani doma. Zapnutá televízia, hlasná hudba vo vedľajších miestnostiach, každodenné návštevy u susedov trvajúce dlho do noci a novoročný ohňostroj narúšajú domácu pohodu. Dlhodobé vystavenie hluku môže dokonca viesť k poruchám koncentrácie a spánku, ako aj k zhoršeniu imunity.

ursa izolácia vlna

V tomto rušnom období o to viac oceníte kvalitné odhlučnenie stien a stropov. Podľa Ing. arch. Terezy Vojancovej zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a dodávateľa minerálnych izolácií, je najjednoduchším riešením izolovať hluk pomocou minerálnej izolácie. Tá dokáže zlepšiť nepriezvučnosť medzi priečkami o 6 až 15 dB. Odhlučnenie možno dodatočne zabudovať aj do starších bytov.

O čom sa rozprávajú susedia

Najväčšie problémy s hlukom majú obyvatelia bytových domov, kde sa znásobujú zvuky z každodenných činností v domácnosti. V mnohých prípadoch stačí na rušenie pokoja už len hlasnejšia voľnočasová aktivita z vedľajšej bytovej jednotky. Ak teda nechcete počas vianočných sviatkov počúvať, čo práve robia vaši susedia, môžete to vyriešiť inštaláciou akustickej predsteny.

„Akustická predstena sa inštaluje pred existujúcu stenu a slúži ako dodatočná izolácia. Dokáže zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť o preukázateľných 6 dB, čo je už poznať. Na predsteny používame pružný, pevný a používateľsky veľmi prívetivý materiál URSA VENTO 34,“ hovorí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.

Ľahké priečky vždy s minerálnou izoláciou

V prípade nových bytových domov je dobré myslieť na odhlučnenie vopred, už pri plánovaní samotnej výstavby. Na rozdelenie miestností v novostavbách sa čoraz častejšie používajú ľahké priečky. Ide o montované priečky zo sadrokartónu alebo iných doskových materiálov, ktoré majú oproti tradičným stavebným materiálom, ako je ľahké murivo, množstvo výhod, najmä úsporu miesta vnútri miestnosti a rýchlejšiu výstavbu. Mnohí ľudia sa však obávajú, že ľahké priečky nebudú spĺňať požiadavky na akustické vlastnosti, konkrétne na prenos zvuku medzi miestnosťami.

„Prax ukázala, že pri správnej montáži a vyplnení kvalitnou zvukovo-pohltivou izoláciou sadrokartónové priečky v mnohých ohľadoch dokonca prekonávajú ľahké murované priečky,“ vyvracia tento mýtus Vojancová a upozorňuje, že kvalitná minerálna izolácia by mala byť automatickou súčasťou výplne ľahkých priečok. Pri jej absencii alebo pri nekvalitnej izolácii vznikajú tzv. akustické mosty, ktoré zhoršujú nepriezvučnosť priečky. „Samotná sadrokartónová priečka bez minerálnej izolácie zachytí až o 10 dB menej, čo je veľmi vysoká hodnota,“ hovorí Vojancová. Práve pre túto vysokú hodnotu je vhodné mať v konštrukcii izoláciu. Pre ľahké montované priečky sú vhodné izolácie URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 a URSA SILENTIO 37. Nekvalitnú izoláciu spoznáte podľa toho, že nie je dostatočne pružná, v konštrukcii nedrží alebo sa prepadáva. Vznikajú tak spomínané akustické mosty, ktoré spôsobujú oveľa väčšie šírenie hluku.

Ako zistiť, ktorá izolácia bude dobre pohlcovať zvuk?

Pri výbere izolácie na ochranu domu alebo bytu pred okolitým zvukom treba sledovať dva hlavné ukazovatele – triedu zvukovej pohltivosti a odpor proti prúdeniu vzduchu (AFr). „Zvuková pohltivosť sa vyjadruje činiteľom zvukovej pohltivosti, ktorý udáva pomer pohlteného akustického vlnenia k dopadajúcim zvukovým vlnám. Minerálne izolácie URSA majú najlepšiu triedu zvukovej pohltivosti, takže sú maximálne pohltivé,“ popisuje Vojancová a pokračuje: „Odpor proti prúdeniu vzduchu (AFr) vyjadruje, ako dobre materiál dokáže brániť prúdeniu vzduchu. Hodnoty AFr väčšie alebo rovné 5

(AFr ≥ 5 kPa.s/m2) znamenajú, že materiál dostatočne bráni prúdeniu vzduchu a funguje ako tlmič.“ Všetky minerálne izolácie URSA majú deklarovanú hodnotu AFr 5 alebo vyššiu, vďaka čomu sú vhodné ako akustické izolácie. Vďaka nim môžete dosiahnuť skutočne zdravé, funkčné a kvalitné bývanie. A navyše si doprajete pokojné a pohodové Vianoce.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

—————————————-

O spoločnosti URSA

Spoločnosť URSA SK, s.r.o. úspešne pôsobí na slovenskom stavebnom trhu už takmer 25 rokov a patrí medzi popredných dodávateľov tepelných, akustických a protipožiarnych izolácií. Produktové skupiny URSA ponúkajú širokú škálu konštrukčných riešení v pozemnom staviteľstve, čím URSA napĺňa svoju stratégiu byť na čele trvalo udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia prostredníctvom znižovania energetickej náročnosti budov. Spoločnosť URSA je členom rešpektovaných záujmových združení, napr. Asociácie výrobcov minerálnych izolácií,  Cechu Strechárov Slovenska a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, ktoré sa okrem iného zameriavajú na kvalitu a osvetu v oblasti zatepľovania budov. Podrobné informácie o produktoch spoločnosti URSA vám radi poskytnú odborníci na izolácie na adrese tech.poradce.cz@etexgroup.com.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu