Riešite otázku zvyšovania cien energií? Tu je 5 tipov ako ušetriť

9. novembra 2022 – Keďže ceny energií stále rastú, ľudia sa viac zameriavajú na to, ako môžu ušetriť na nákladoch na bývanie, a to nielen v prípade už postavených domov, ale aj v prípade novostavieb. Ak však máte pocit, že platíte za energie vo vašom dome neprimerane veľa, skúste sa zamyslieť nad tým, čo je príčinou zvýšených nákladov. V prípade novostavby myslite na úsporu peňazí už vo fáze plánovania. Mali by ste sa zamerať najmä na správnu orientáciu domu, kompaktný tvar, kvalitnú izoláciu, správny výber materiálov a výstavbu zelenej strechy. Preto pozor! Za energiu už nemusíte platiť viac peňazí, ako je potrebné. Týchto 5 tipov vám pomôže ušetriť až tisíce eur ročne.

Základom plnej peňaženky je zateplenie domu!

Zateplenie URSA

Obr. 1: Zateplenie fasády s izoláciou URSA

Zatiaľ čo doteraz sa odporúčalo použiť na fasádu domu aspoň 16 cm izolácie, v súčasnosti je v súvislosti s rastúcimi cenami energie vhodnejšie použiť až 28 cm hrúbky izolácie. „Vhodný výber izolácie a dobre urobené zateplenie ušetrí nielen starosti, ale aj peniaze. Pri rekonštrukcii je často vhodné použiť tzv. prevetrávanú fasádu. Tá sa od kontaktného zateplenia izolácie líši tým, že medzi izoláciou a finálnou pohľadovou vrstvou je prevetrávaná vzduchová medzera. Hlavnou výhodou je jednoduchá a predovšetkým rýchla inštalácia pomocou nosného roštu, do ktorého sa jednoducho vloží minerálna izolácia URSA. Ak je izolácia vložená do dreveného roštu, môžete použiť všetky naše materiály – URSA GLASSWOOL aj URSA PUREONE s lambdou nižšou ako 0,038. Z vonkajšej strany sa potom izolácia musí prekryť poistnou hydroizoláciou.

Ďalšou možnosťou je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie tanierovými hmoždinkami. Drevený rošt preto nie je potrebný. Na túto aplikáciu je vhodná izolácia URSA VENTO 34,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA, a pokračuje: „Pozitívom je, že prevetrávaná medzera spolu s difúzne priepustnou minerálnou izoláciou URSA pomáha odvádzať vlhkosť z obvodových stien. Ďalším pozitívom je, že sa dá použiť aj na mierne nerovných obvodových stenách. A hoci sú náklady na zateplenie s vyššou hrúbkou o niečo vyššie, určite nebudete ľutovať. Všetko sa vám veľmi rýchlo vráti v podobe nižších účtov za energie.“

Dobre zateplený dom je preto najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť pohodlné bývanie a zároveň rozumnú investíciu do budúcnosti. „V praxi to znamená, že ak dom s obytnou plochou 150 m² bez izolácie bežne spotrebuje približne 40 MWh ročne, po zvýšení cien energií stojí jeho vykurovanie plynom 2 800 až 3 400 eur ročne. Náklady na zateplenie takéhoto domu sa pohybujú okolo 14 000 až 18 000 eur. Návratnosť investície sa teda prejaví do pár rokov,“ vysvetľuje Marcela Kubů, architektka z Asociácie výrobcov minerálnej izolácie.

Dbajte na výber kvalitného materiálu

Zateplenie s izoláciou URSA

Obr. 2: Koláž produktov URSA

Stavebný trh je v súčasnosti preplnený materiálmi na zateplenie domov. Preto nie je prekvapujúce, že zákazníci dajú na reklamu a potom sú prekvapení, keď daná izolácia nespĺňa všetky požiadavky, ktoré má. Ako však zistíte, čo je kvalitná izolácia? „Z vlastnej skúsenosti by som sa najprv zamerala na porovnanie izolačných vlastností zvažovaných izolantov. Ak sa vám zdajú podobné alebo takmer rovnaké, zamerajte sa na ďalšie parametre, ako je trieda reakcie na oheň, zvukovoizolačné alebo tepelnotechnické vlastnosti, priedušnosť a zdravotná nezávadnosť,“ odporúča Vojancová. Napríklad minerálne vaty vynikajú vysokou triedou reakcie na oheň (A1), čo znamená, že ide o najlepší a najbezpečnejší typ izolácie, ktorá nehorí. „Minerálne izolácie spoločnosti URSA dosahujú aj vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti a sú zdravotne nezávadné. Okrem toho niektoré z našich produktov neobsahujú formaldehyd (URSA PUREONE a URSA Pure Floc) a spojivá (URSA Pure Floc),“ hovorí architektka.

Zateplenie s izoláciou URSA

Obr. č.3: Vlastnosti stavebných materiálov[1]

 

Energeticky úsporný dom je stavbou budúcnosti

Zateplenie s izoláciou URSA

Obr. 4: Zateplenie šikmej strechy s izoláciou URSA

Na prvý pohľad sa môže zdať, že na stavbu energeticky úsporného domu stačí dobre izolovaná obálka. Hoci je kvalitné zateplenie jednou z podmienok potrebných na dosiahnutie nízkej energetickej náročnosti, určite nie je jedinou. Samotným zateplením nedosiahneme kvalít energeticky mimoriadne úsporných domov. „Cesta k zníženiu spotreby by sa mala začať starostlivým výberom architekta alebo projektanta. Ideálne je hľadať takého, ktorý už má skúsenosti s navrhovaním energeticky úsporných domov,“ hovorí Tereza Vojancová a pokračuje: „Na zníženie tepelných strát domu majú totiž vplyv faktory, ktoré je potrebné zohľadniť už vo fáze plánovania. Jedným z týchto faktorov je napríklad tvar budovy.

Dom by mal byť jednoduchý a kompaktný, pretože čím väčšia je ochladzovaná plocha obvodového plášťa budovy, tým vyššie sú tepelné straty. Dôležitá je aj poloha domu na pozemku vzhľadom na jeho orientáciu na svetové strany. V neposlednom rade je potrebné zohľadniť kvalitu zateplenia domu.“ Ak pri stavbe použijete dostatočnú vonkajšiu izoláciu stien, strechy a podlahy, ušetríte viac nákladov na energiu na desiatky rokov. Zároveň ušetríte náklady na tepelné čerpadlo alebo splynovací kotol, pretože potrebuje menší výkon.

 

Aj správna orientácia domu môže ušetriť veľa peňazí

Na koncepciu usporiadania domu si treba najprv ujasniť, ako a aký dlhý čas sa budú dané miestnosti využívať. Nevhodné je napríklad situovať obytné miestnosti na severnú stranu. „Severná strana je veľmi chladná a bez slnečného svetla. Preto sa odporúča využívať ju na garáže, chodby, kuchyne, pracovne, kúpeľne a toalety. Východná strana poskytuje slnečné svetlo najmä v ranných hodinách. V lete je svetlo príjemné, v zime je strana chladná. Je vhodná na umiestnenie spálne, kuchyne, jedálne, pracovne. Južná strana je vo vykurovacom období zásadná pre pasívne solárne zisky.

Táto strana je vhodná na umiestnenie obývacej izby, obytnej kuchyne, jedálne, detskej herne, terasy. Západná strana je v letných mesiacoch vystavená značnému slnečnému žiareniu, keď slnko prechádza nízko nad západným obzorom a svieti takmer kolmo do okien. V zimných mesiacoch je vystavená silnému slnečnému žiareniu. Je vhodná na obývačky, haly, obytné kuchyne, jedálne, detské izby, terasy,“ vysvetľuje Vojancová. Okrem využitia svetových strán zohrávajú dôležitú úlohu aj okná. „Prirodzené osvetlenie je dostatočné, ak sa plocha okna rovná približne 1/8 plochy miestnosti vo svetlej výške 2,5 m,“ hovorí architektka.

 

Buďte bližšie prírode!

Zateplenie s izoláciou URSA

Obr. 5: Zelená strecha s izoláciou URSA

Ak to typ vašej strechy umožňuje, oplatí sa na nej vybudovať zelenú strechu. Tie sa v posledných rokoch stávajú čoraz atraktívnejším prvkom modernej architektúry. Vyznačujú sa mnohými výhodami a priaznivými vlastnosťami nielen pre životné prostredie, ale aj pre konečných užívateľov budovy. Vegetačné alebo zelené strechy prinášajú do domu pohodlie vďaka svojej schopnosti izolovať, ochladzovať alebo tlmiť hluk. Zelenú strechu si navyše môžete zaobstarať bez ohľadu na to, či staviate alebo rekonštruujete dom uprostred mesta, na jeho okraji alebo na vidieku. „Zelené strechy sú akýmsi návratom k prírode. Sú skvelou voľbou, ktorá šetrí prírodu. Preto ich už nevidíme len na kancelárskych budovách, ale čoraz častejšie aj na rodinných domoch. Na zelené strehy sú ideálne materiály URSA XPS N-III-L,“ uzatvára Vojancová zo spoločnosti URSA.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

[1] AVMI. Tabulka: Vlastnosti stavebních materiálů. Zdroj: https://www.avmi.cz/post/5-tipu-jak-si-snizit-ucty-za-energie-a-zprijemnit-si-bydleni

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu