Zateplenie podkrovia: efektívny zníženie nákladov vykurovania

Náklady na vykurovanie domu možno veľmi účinne znížiť použitím kvalitnej izolácie. Tá zároveň pomôže udržať v budove celoročný tepelný komfort. Hoci sa mnohí majitelia domov rozhodnú najať si na zateplenie podlahy v podkroví profesionálov, s trochou znalostí a úsilia je to možné zvládnuť aj svojpomocne. Na čo si dať pri tejto práci najväčší pozor?

Izolácia podkrovia

Zateplenie podkrovia sa všeobecne považuje za jednu z najúčinnejších metód znižovania nákladov na energiu v domácnostiach. Podľa odborníkov sa tieto úspory môžu pohybovať rádovo v desiatkach percent. Každý, kto sa rozhodne zatepliť podlahu v podkroví, si všimne rozdiely medzi zateplenou a nezatepleným variantom nielen v účtoch za energie, ale aj v tepelnom komforte, keďže izolácia pomáha znižovať úniky tepla v zime a zabraňuje prehrievaniu v lete. Pri zatepľovaní podkrovia svojpomocne je tiež dôležité starostlivo vyberať materiály a postupy a prípadne sa vopred poradiť s odborníkom.

Prvým krokom by mala byť kontrola stavu stropnej konštrukcie. „Odporúča sa napríklad skontrolovať trámy, či nie sú napadnuté vlhkosťou, drevokaznými hubami alebo či nie sú poškodené. Dôležité je tiež určiť vzdialenosť medzi podlahou podkrovia a sklonom strechy, pretože to má vplyv na to, akým spôsobom sa bude podkrovie zatepľovať,“ radí Ing. arch. Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií.

Stavte na kvalitný materiál

Mnoho ľudí používa na izoláciu nevhodné materiály, napríklad polystyrén, čo sťažuje izoláciu zložitejších konštrukcií bez škár a medzier, t. j. tepelných mostov. „Jedným z najlacnejších, najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov izolácie podkrovia je pomocou minerálnej izolácie na báze skla. Ponúka množstvo výhod. Minerálne izolácie sú difúzne otvorené, prepúšťajú vodnú paru aj vzduch, čo pomáha konštrukcii, aby bola bezpečnejšia z hľadiska vlhkosti. Keďže sklo nehorí, sú aj prirodzene nehorľavé, majú najlepšiu triedu reakcie na oheň A1, a tým prispievajú k požiarnej bezpečnosti stavby,“ odporúča architektka Vojancová a dodáva: „Na zateplenie podlahy v podkroví sú vhodné napríklad minerálne izolácie na báze skla URSA GLASSWOOL alebo prírodná minerálna izolácia bez formaldehydu URSA PUREONE. Tieto materiály sú nenasiakavé a pohlcujú zvuk, takže prispievajú k odhlučneniu priestoru pod strechou.“

Radšej s odborníkmi…

Vhodným materiálom na zateplenie podkrovia je aj novinka na trhu – fúkaná minerálna izolácia URSA Pure Floc. Je nielen veľmi jednoduchá na aplikáciu, ale aj vysoko funkčná a možno ju použiť na zateplenie takmer všetkých priestorov v nových aj starých budovách. „Fúkanú minerálnu izoláciu URSA Pure Floc je možné použiť na izoláciu nevyužitých stropov podkrovia alebo striech s krovmi, ale aj uzavretých dutín, ako sú trámové stropy a konštrukcie šikmých striech. Táto minerálna izolácia si však vyžaduje špeciálny fúkací stroj, preto odporúčam nechať si zatepliť podkrovie minerálnou fúkanou izoláciou URSA Pure Floc firmou, ktorá sa na fúkanie špecializuje,“ radí Vojancová. URSA Pure Floc navyše neobsahuje žiadne umelé prísady, spojivá ani formaldehyd a je možné ňou zatepľovať veľmi rýchlo, bezprašne a bez akýchkoľvek obmedzení v interiéri.

Nešetrite na izolácii podkrovia s väčšou hrúbkou

Nemá zmysel šetriť na hrúbke zateplenia, pretože samotná izolácia tvorí len 20 % celkových nákladov, ktoré sa dajú znížiť napríklad práve vyšším podielom vlastnej práce. Každý centimeter izolácie navyše tak v budúcnosti prinesie výrazné úspory. Preto sa odporúča radšej do izolácie podkrovia s hrúbkou 30 až 40 cm, aby sa investícia do zateplenia oplatila.

Vhodná ochrana pred vlhkosťou zabráni škodám v budúcnosti

Architektka Vojancová tiež upozorňuje, že pri zateplení podkrovia svojpomocne je dôležité správne navrhnúť skladbu konštrukcie, aby nedochádzalo ku kondenzácii vodných pár: „Skondenzovaná vlhkosť v nepriepustnej konštrukcii môže veľmi skoro viesť k zhoršeniu kvality prostredia, vzniku plesní a dokonca k úplnej degradácii konštrukcie.“

Konštrukcia by preto mala umožniť odparovanie prípadnej vlhkosti. Ak to konštrukcia nevykurovaných a neobývaných podkroví umožňuje, je vždy bezpečnejšie izolovať podlahu podkrovia tak, aby sa nemuselo zasahovať do existujúcej konštrukcie, ale nie pod alebo medzi trámy. „Zateplenie medzi trámami má niekoľko rizík. Zmení sa teplotný režim trámov a najmä pri absencii izolácie fasády hrozí zníženie teploty zhlavia trámov, čo prináša riziko kondenzácie a postupného zvyšovania vlhkosti v tejto oblasti. To potom môže viesť k napadnutiu drevokaznými hubami a degradácii konštrukcie,“ vysvetľuje Vojancová.

Investícia, ktorá sa rýchlo vráti

Izolácia podlahy podkrovia sa všeobecne považuje za jednu z najúčinnejších metód znižovania nákladov na energiu v domácnostiach. Finančné úspory po zateplení podlahy podkrovia môžu dosiahnuť až 20 %. Vzhľadom na jednoduchosť a finančnú nenáročnosť týchto opatrení je tak návratnosť investícií do zateplenia približne 4 roky.

Viac informácií nájdete na www.ursa.cz.

—————————————-

O spoločnosti URSA

Spoločnosť URSA CZ s.r.o. úspešne pôsobí na českom stavebnom trhu už takmer 30 rokov a patrí medzi popredných dodávateľov tepelných, akustických a protipožiarnych izolácií. Produktové skupiny URSA ponúkajú širokú škálu konštrukčných riešení v pozemnom staviteľstve, čím URSA napĺňa svoju stratégiu byť na čele trvalo udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia prostredníctvom znižovania energetickej náročnosti budov. Spoločnosť URSA je členom rešpektovaných záujmových združení, napr. Asociácia výrobcov minerálnych izolácií a Asociácia dodávateľov montovaných stavieb, ktoré sa okrem iného zameriavajú na kvalitu a osvetu v oblasti zatepľovania budov. Podrobné informácie o produktoch spoločnosti URSA vám radi poskytnú odborníci na izolácie na adrese sales.ursa.sk@etexgroup.com.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu