Dusíkaté vápno Perlka: Hnojivo, čo vyživuje a chráni. Čo ešte?

Hnojivá v záhrade sú zásadnou témou všade tam, kde myslíme na výnos z investovanej práce. Starať sa o plodiny znamená očakávať úrodu, v opačnom prípade nemá úsilie význam. Téma hnojív však býva často neprehľadná a nejasná. Riziková začína byť vtedy, ak si uvedomujeme (alebo všímame) ich riziká, možné reziduá a aj iné dopady ich používania. Hnojivá a látky, ktoré môžeme v záhradách využiť bez poškodenia ekológie, narušenia prírody, spodných vôd a zároveň bez poškodenia vlastného zdravia a zdravia ďalších obyvateľov záhrady – to je téma, ktorej sa opakovane venujeme a ktorá nás zaujíma. Zástupcom tohto typu hnojív je dusíkaté vápno uvádzané na trh pod názvom PERLKA®. Hnojivá bohaté na dusík sú až veľmi často spomínané v nárokoch na pestovanie mnohých plodín, ale aj konkrétnych období ich rastu. Nie nadarmo.

 dusíkaté vápno PERLKA®

Čím je dusíkaté vápno PERLKA® a ako nám slúži?

Dusíkaté vápno PERLKA® je priamo hnojivom v podobe granúl, ktoré je jednoduché použiť v hriadkach, dávkovať a rozmetávať. V prírode sa rozkladá bez zvyškov, ba dokonca má vplyv na niektoré ochorenia a slimáky. Tým ponúkne viac ako len obohatenie pôdy o živiny. Za povšimnutie stojí z viacerých dôvodov. Samotné vápno má v záhrade svoju dôležitosť a mimoriadny význam, ktorý si dnes už neuvedomujeme, hoci v minulosti sa vápno bežne využívalo aj na záhradné účely.

Oceniť môžeme v prípade dusíkatého vápna Perlka vysoký obsah vápna (cca 50% CaO) a organicky viazaného dusíka (cca 19% N) čo napomáha rastu plodín a úrody. Živiny nepúšťa ihneď, ale uvoľňuje ich postupne. Postupným rozpadom drobných tmavých granúl. Kombinácia látok prekvapivo útočí voči slimačím vajíčkam, proti ktorým pôsobí takmer okamžite po aplikovaní. Ideálne zapracované do pôdy útočí voči vajíčkam a účinok má aj voči semenám a mladým burinám, ktoré oslabuje. Hnojivo môže oslabovať hubové ochorenia, ktoré môžu na rastlinách prepuknúť vo väčšie škody.

Vápnik zvyšuje kvalitu úrody a aj jej vitalitu, respektíve odolnosť voči plesniam, čo využijeme najmä pri plodinách, ktoré je nutné prenášať, prevážať, alebo ich potrebujeme istý čas skladovať. Takúto pôvodu milujú tekvice a mnohé ďalšie plodiny. Odborné texty venované dusíkatému vápnu ho dokonca odporúčajú ako výborný urýchľovač a skvalitňovač zrenia kompostu, ak ho zbavuje hmyzu a zápachov. Aplikuje sa v množstve zhruba 100 gramov rovnomerne (na 1 m2) na každú 25 cm hrubú vrstvu obsahu kompostéra. Prináša len prírodné látky, keďže ich zdrojom je uhlie, vápenec a vzdušný dusík.

Pozor na:

Pozor na kyslomilné rastliny a čučoriedky, kde nemusí byť vhodné použitie akéhokoľvek vápna pre zmenu pH pôdy. Rastline by mohla takáto zložka uškodiť. Dá sa však povedať, že všade inde nachádza uplatnenie. Vyhýbame sa však aj aplikácií v okolí záhradných jazierok a povrchových zdrojov vody.

Balenie obsahuje

Hnojivo, ako už bolo spomenuté, je v podobe granúl ľahko aplikovateľných a tiež dávkovateľných rozsievačom. Môžeme ich presne dávkovať, rozhadzovať, cielene vkladať. Nič ďalšie nepotrebujú, pretože vďaka ranným rosám, dažďom, ale pokojne aj vďaka vzdušnej vlhkosti ich suchá zložka napučí a postupne sa začne rozpadať. Je odporúčané a dôležité používať gumové rukavice a ochranu očí. Aplikované hnojivo potom v záhrade pracuje okolo 6 – 10 týždňov, počas ktorých  je schopné uvoľniť svoj obsah do pôdy.

Balenie má popis dávkovania, manipulácie aj bezpečnostné upozornenia. Je odporúčané si ich prečítať a pripraviť sa na manipuláciu s hnojivom. Balenie je nevyhnutné skladovať na suchom mieste bez prístupu vlhkosti, aby sme sa vyhli znehodnoteniu hnojiva. Súčasťou balenia je návod, ktorý ponúkne konkrétne dávkovanie podľa plodiny.

Kedy a ako ho použiť, aby malo podporný aj ochranný účinok?

Pred výsevom: zhruba dva týždne pred výsevom semien a priesad počas jari. Hnojivo zapracúvame do vlhkej, nie premokrenej a ani suchej zeme. Práve vlhká zem aktivuje granuly a uvoľňovanie látok. Iba tak je možné dosiahnuť, že bude mať hnojivo účinok voči mladým burinám a korienkom, ktoré by inak v pripravenej hriadke rástli do rastliny. Rovnako tak aj voči hubovým ochoreniam a slimačík vajíčkam.

Počas skorej jari: pri ovocných kríkoch a stromoch sa odporúča hnojiť pred pučaním lístkov a kvetných pukov.

Kedy dusíkaté vápno Perlka oceníme najviac?

Hlavnou prednosťou je zloženie. Dusík je látkou, ktorú pokladajú za dôležitú a až nevyhnutnú skúsení pestovatelia pri mnohých stromoch a plodinách.

  • Svoje využitie môže nájsť pri ošetrovaní záhrady a jej pôdy.
  • Podporuje rast rastlín a úrodnosť
  • Zvyšuje kvalitu úrody
  • 1 kg balenie v škatuli a následne vo vnútri v igelitovom vrecku je cenovo dostupné, pod logom Floraservis aj zastúpené u slovenských predajcov.
  • Nezanecháva v pôde reziduá, netvorí riziká pre spodné vody
  • Jeho použitie v kyslej pôde pomáha túto kyslosť zmierniť
  • Pomáha pri obnove trávnika a pri jeho výžive
  • vedľajšia fungicídna, herbicídna a insekticídna funkcia je bonusom, ktorý oceníme pri mnohých zanedbaných záhradách. Prípadne v záhradách, v ktorých sa ochrane venujeme sporadicky, nerovnomerne. Alebo ide o rekonštrukciu, či zakladanie celkom novej záhrady. Účinok voči vajíčkam slimákov prebieha dokonca už na skorú jar pri nízkych teplotách.
  • Zaujímavosťou je aj v oficiálnych zdrojoch spomínané zníženie náchylnosti na rast nádorov hlúbovitých rastlín. Zdravá úroda kapusty je v niektorých záhradách kľúčová rovnako, ako kľúčová je biologická ochrana týchto hriadok.
  • Použitie v kompostoch znižuje, alebo celkom odpudzuje muchy a ich inváziu
  • Pre nás je nástrojom riešenia problematickej časti pozemku, na ktorom sa práve pre inváziu slimákov a pre hubové ochorenia (aj vďaka čiastočnému tieneniu a nevyparovaniu rannej vlhkosti) nedarí ovocným stromom.

dusíkaté vápno PERLKA®

Ktoré plodiny môžu byť vďačné za dusíkaté vápno?

Rastliny, ktorým môže prospievať aplikácia dusíkatého vápna sú mnohé bežné plodiny našich slovenských záhrad. Hlúboviny ako sú kapusta, kaleráb, kel, brokolica a ďalšie, podobne ako strukoviny (hrach, fazuľa). Alebo koreňová zelenina, listová zelenina vrátane rebarbory, cibuľoviny a koreniny, špargľa a mnohé iné plodiny sú zástupcami zeleniny. Sem patrí aj využitie pri pestovaní kukurice, zemiakov a obilnín. Presné dávkovanie a možnosti pri jednotlivých plodinách ponúka obal a návod.

V rámci ovocia nachádza využitie a výsledky pri pestovaní ovocných stromov, kríkov a bobuľovín no rovnako tak pri okrasných drevinách a kríkoch. Dusíkaté vápno je rovnako tak odpoveďou pre tých, ktorí plánujú obnovu trávnika, pričom je možné využiť práve postup úpravy pôdy vápnom vopred. Je pritom nevyhnutné dodržiavať dôležité zásady, ktorými sa dá vyhnúť ťažkostiam, holým miestam a iným problémom. Na čo presne si dávať pozor?

Pomoc pri obnove a zakladaní trávnika

Dusíkaté vápno PERLKA® môže byť vhodným pomocníkom aj pri obnove a ošetrenie trávnika. Nesprávny postup ho však môže poškodiť. Pred vysiatím trávnikového semena je nevyhnutné do vrchnej časti upravenej pôdy rozmetať rovnomerné množstvo cca 40 až 50 g/m2 hnojiva. Rozmetať preto, že voľné sypanie nedokáže napodobniť rovnomernosť rozmetávača a neprinesie požadované výsledky. Upravenú plochu kropíme vodou, nie silným prúdom s tečúcou vodou (pristupujeme rovnako, ako po vysiatí semena a jeho vlhčení).

V tomto štádiu dusíkaté vápno znemožňuje klíčiť väčšine druhov burín, ale umožňuje o niekoľko dní výsev trávnikových semien. Pozvoľný rozpad dusíka poskytne trávniku cenné živiny na jeho rast, ale aj farbu. Pri hnojení rozrasteného trávnika je opäť nevyhnutné používať rozmetávač pre rovnomerné rozmiestnenie hnojiva, ale pri prvom použití so slabšou dávkou 20 g/m2. Pri použití skoro na jar je možné očakávať, že sa oslabí, alebo zlikviduje klíčiaca jarná burina, ale taktiež mach. Ten bude možné ľahšie vyhrabať hrabľami. Prípadné lysiny zasievajte až po dvoch týždňoch po aplikácii hnojiva.

TIp: stránky výrobcu nájdete na:  https://www.floraservis.sk/dusikate-vapno-perlka.php


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu