29.5 C
Bratislava
štvrtok, 19 júna, 2025

Červivé čerešne a višne: ako a čím získať ovocie bez červíkov?

Máte čerešne a višne, ale závidíte tým, čo ich nemajú červivé? Ľudovo sa hovorí, že trochu mäsa a bielkovín nezaškodí, ak vieme o červíkoch v čerešniach, ktoré dávame do úst. Červivé čerešne sú problém o to viac, čím sú červíky vyžranejšie a hrubšie, teda aj viditeľnejšie. Čím zrelšia čerešňa je a čím je dužina sladšia, tým aj červíka nájdeme väčšieho. Tak je prispôsobený, aby rástol najrýchlejšie práve v čase dozrievania čerešne. Naberá na objeme a v oslabenom plode odpadnutom, či odhodenom pod stromom nakoniec získa svoju váhu. Zakuklí sa a počká niekoľko mesiacov, až sa z neho budúci rok stane mucha, ktoré bude prelietavať cez nezrelé plody a klásť nové larvy.

čerešne

Na plodoch čerešní a višní pár milimetrov pri stopke je možné badať malú dieročku, cez ktorú mucha larvu nakládla. Docieliť, aby sa žiadna mucha v strome neobjavila a do plodu nič nenakládla, sa dá niekoľkými cestami. Väčšina z nich stojí nervy a čas. Rady z internetu od rôznych portálov, prinášajú neraz podivné rady, použitie chémie a nechémie. Osvedčiť sa môžu lepivé žlté doštičky na lapanie mušiek. Priláka ich farba skôr ako plody a vy tak môžete vychytať časť, nie však všetky. Ak je váš strom niekoľko sezón po sebe plný červivých čerešní alebo višní, je dobré uvažovať nad opatreniami proti vrtivke čerešňovej. Ide to aj biologicky. Téme vrtivky čerešňovej sme sa už venovali avšak usudzujeme, že je vhodné obsiahnuť tému aj cez „červivé čerešne“ a cez konkrétne biologické riešenie.

Ovocie hlošina je takmer neznáme, pritom prekvapí využitím

Ako nemať červivé čerešne, alebo višne?

Kolegom do práce nesiete čerešne a vrhajú sa po nich až do chvíle, než niekto zakričí, že našiel červíka. Netreba pozerať. Ale ešte lepšie je mať úrodu čerešní bez nich. Napríklad ak ich ďalej predávate, slúžia na ozdobu, do koktailov, na tortu, deťom, chcete nimi potešiť ľudí okolo seba, zákazníkov, či tých malých zlodejov od suseda. Ak skúšate viacero riešení, žlté pásiky a doštičky ešte nezatracujte. Hodia sa pri každom riešení, pretože sú pre nás signálom, ako veľmi úspešné sú iné opatrenia a poistky pre prípadné zatúlané muchy.

nezrelé zelené čerešne

Biologický postrek proti larvám vrtivky

Spôsob, akým možno likvidovať zakuklené larvy a ich vývojové štádiá, môže byť rôzny. Vyžaduje si zásah do pôdy. Priamo prekyprením a použitím prípravku, ale aj čistým postrekom prípravku na pôdu. Pomocníkom v tomto boji môže byť prípravok BORA. Obsahuje pôde prirodzenú hubu Beauveria bassiana, ktorá ničí liahnuce sa larvy vrtiviek a ešte ako bonus zlepšuje vývoj rastlín – zvyšuje odolnosť voči ďalším patogénom

  • 48 hodín pred aplikáciou si prípravok BORA pripravte do postrekovača. Za ten čas sa stihne dostatočne rozmočiť a oživiť.
  • V čistom postrekovači namiešaný prípravok podľa popisu (návodu na obale) aplikujeme v prvom termíne v polovici apríla. (Rojenie múch prebieha počas mája.)
  • Postrek by mal byť dôkladný a následne by nemal preschnúť, ak je obdobie suchých dní. je potrebné postriekať tento priestor čistou vodou pokojne aj počas dňa v priebehu niekoľkých následných dní.
  • Po prvom postreku je ideálne zakryť priestor pod stromom netkanou textíliou. Čím dôkladnejšie so zaistením okrajov proti vetru a proti výletu zachytených múch, tým dôkladnejšie opatrenie to bude. Textíliu môžete v strede uchytiť o strom. Najlepšie je dôkladne si byť istý, že z pasce po vylezení zo zeme, nebudú mať muchy únikovú cestu k stromu. Postrek síce poškodí larvy škodcov, nie len vrtivky, ale aj mnohých iných škodcov s podobným spôsobom života, ale nie vždy preniknú biologické látky postreku k všetkým larvám (prekážky ako tráva, konáre, listy, štruktúra pôdy; dôvody ako vietor, počasie, nedôsledný postrek a pod.)
  • Druhá aplikácia je ideálna v čase dozrievania prvých čerešní a višní skorých aj neskorých odrôd. Záleží teda od odrody. Vtedy postriekajte aj položenú textíliu.
  • Ďalšia prípadná aplikácia je možná o dva týždne a viac sa neopakuje.

Nakoniec

Následne si po týchto opatreniach pri zbere zrelého ovocia všimnite, ako úspešný bol váš lov na škodcu. Na žltých doštičkách by malo byť menej múch, ako po iné sezóny. Prípadne dokonca žiadne. Najmä ovocie bude chutnejšie a dozrievať bude neoslabené svojou prirodzenou cestou. Nie rýchlo pre napadnutie červom. Najmä geotextília bude z vnútornej strany obsahovať nemilé prekvapenia.

Vrtivka čerešňová
Foto: Photo: Lund SD / www.biopix.com, zdroj: https://inspection.gc.ca

Dôležité, čo je potrebné si uvedomiť:

  1. postrek proti larvám sa dá robiť rôznou chémiou, ale tie biologické nie sú záťažou a nevypomstia sa.
  2. pozor na to, že postrek robíme aj na presahu mimo strom a priestor pod ním. Čerešne neraz odpadávajú aj ďalej. Čo je horšie, roznášajú ich vtáky, takže červíka môžu zaniesť oveľa ďalej.
  3. ak má sused čerešňu a nepoužíva žiadnu ochranu, oslovte ho, že pod jeho stromom postriekate tiež. V opačnom prípade jeho mušky radi navštívia váš strom.
  4. dodržiavanie opatrení pod svojim stromom má za následok výrazný úbytok, ale pokojne aj razantné zníženie populácie mušiek. Je to o šťastí.
  5. mali ste čerešne minulý rok vyhodené v komposte? Ak kompost poriadne neprezrel, a nezískal potrebnú vysokú teplotu, na zničenie zárodkov a práve aj lariev vrtivky, tak máte v komposte z minulého roka skrytý problém. Za predpokladu, že ho máte stále na rovnakom mieste. Ak ste kompost rozniesli doprajte týmto miestam tiež postrek. Neuškodí iným rastlinám a plodinám vzhľadom na svoj účinok a zloženie.
  6. Rovnaký prípravok BORA má účinok aj na vrtivku orechovú, ktorá poškodzuje vlašské orechy

Related Articles

Najnovšie články

- Advertisement -

Zostaňme v spojení

0FanúšikoviaPáči sa
0NasledovníciNasledovať
0OdberateliaPredplatiť