Zaschnutá pištoľ na polyuretánovú (PU) penu: prvá aj druhá pomoc

Pištoľ na polyuretánovú penu je skvelá vec. Celkovo je badateľný a výrazný rozdiel medzi trubičkovou/hadičkovou penou a pištoľovou. Pištoľ je pritom jednoduché zariadenie, ktoré si dnes ešte rozoberieme. A to doslova. Slúži nám na presnú, no hlavne regulovateľnú  aplikáciu peny tam, kam potrebujeme. Taktiež práca s pištoľou je istejšia a čistejšia. Lenže pištoľ si žiada svoju starostlivosť a zanedbať ju znamená prísť o pištoľ. Teda, nie vždy.

pištoľ na aplikáciu polyuretánovej peny

Foto: V redakcii pri práci používame pištoľ od výrobcu Extol. Cenovo dostupný model a spoľahlivý. Tento konkrétny nesie v predaji označenie 85012 a stojí do 10 eur. Vzhľadom na spoľahlivosť je to ten lepší prípad.

Pištoľ na aplikáciu PU peny

PU, alebo PUR pena je druh stavebnej chémie, pri ktorej využívame jej rozpínavosť, izolačné vlastnosti a ľahkú aplikovateľnosť. V bežne 750 ml balení nájdeme pomocníka na aplikáciu izolácie pri montáži do obvodu jedného stredného okna. Pištoľ je mechanické zariadenie, ktoré má takmer vždy spúšť s hlavňou a povedzme „zásobník“, ktorý je v tomto prípade nadstavec na samotnú PU penu.

polyuretánová pena nadstavec čierny

Jej inštalácia si žiada opatrnosť a určitú rýchlosť v správnom momente, inak hrozí, že po narazení tlaku PU pena pretečie neželaným smerom a znečistí pištoľ, alebo ruky. Rukavice sú nevyhnutnosťou v každom prípade. Ostatne, sú pribalené azda ku každej PU pene, zo spodku, alebo v plastovom vrchnáku. Hlavica na PU pene určenej pre pištole, má tvarovanie, ktoré umožňuje ľahko otáčať a zaistiť penu na pištoli. Tie, ktoré sú regulovateľné, dovolia nastaviť intenzitu prietoku chémie. Neregulovateľné majú jeden stály tlak upraviteľný len intenzitou stlačenia spúšte.

Ako to funguje? Postupnosť priechodu peny pištoľou:

  • Tlak samotnej fľaše PU peny po nasadení na pištoľ vytláča nadol guľôčku. Tu inak v bežnej polohe udržiavajú pružiny, prípadne iná sila z vnútornej strany hore – tým uzatvára priestor v „hlavni“.
  • Po nasadení peny, všetok potrebný tlak v pištoli drží spúšť. Po jej stlačení sa otvára vpredu priechod a pena tak môže striekať.
  • Pena reálne prechádza celou cestou, vo vnútri hlavne, môže sa zachytávať aj o pružinový systém a aj koncovku, ktorá sa otvára stlačením hlavne.

Čistenie pištole na PU penu za čerstva

Vzhľadom na zanášanie celého vnútra penou je tak nevyhnutné vždy po použití pištole použiť čistiť PU peny, respektíve tiež uvádzaný ako čistič pištolí na PU penu. Ide o aromatickú čistiacu látku, ktorá okamžite rozpúšťa polyuretánovú penu. Nasadzuje sa rovnako, ako sa nasadzuje PU pena. Po jej nasadení je potrebné niekoľko krát strieknuť do prázdneho priestoru. Prípadne do handry, utierky, či vreckoviek.

čistiť polyuretánovej peny

Tým dôjde k prečisteniu vnútorných ciest. Je dobré medzi strieknutiami chvíľku počkať, než látka naozaj rozpustí penu vo vnútri priechodov pištole.

Čistenie zaseknutej a zaschnutej pištole na PU penu

Je nešťastím, ak domáci majster zanedbá stav svojej pištole. Teraz nejde o dvojzmysel. Máme na mysli pištoľ na PU penu, ktorá by mala mať čistič PU peny ako povinnú súčasť výbavy. Bez nej je veľmi ťažké vyčistiť pištoľ, respektíve ju ešte považovať za použiteľnú. Zaschnutú penu, ktorá nebola v žiadnom kontakte s rozpúšťačom za čerstva, je z pištole občas až nemožné odstrániť a pištoľ je nepoužiteľná. Látky, ktoré čistia aj zaschnutú vytvrdnutú penu sú síce na trhu, no vnútorné cesty nemusia vyčistiť. Pomôžeme si aj mechanicky, pokiaľ to je možné.

Je vhodné pištoľ rozobrať a presvedčiť sa viac o stave vo vnútri. Reálne sa používateľ dostane k oddeleniu nadstavca k pene a zvyšku hlavne. Niektoré pištole dovolia rozobrať koncovku hlavne a nahliadnuť do celej aplikačnej trubice. Zaschnuté plné množstvo peny sa odstraňuje ťažko. Vždy viac mechanicky. V prípadoch, kedy nie je vnútro vyplnené zatvrdnutou penou, je dobré skontrolovať priechodnosť cesty od spínacej guľôčky vo ventilčeku nadstavca (prvé miesto kontaktu peny po opustení nádoby).

Ak je guľôčka zaschnutá, pomôže aj jej mierne zatlačenie nadol, aby ste vyvolali tlak na pružiny pod guľôčkou (po rozobraní a uchopení nadstavca). Práve zaseknutá guľôčka, upchatá trubica, alebo zanesená aplikačná koncovka sú tri hlavné dôvody znefunkčnenia pištole. Treba však povedať, že zaschnuté pištole sú vždy dôsledkom nepozornosti, ponáhľania, ale aj neoverenia, či máte dostatok zásoby čističa. Radšej jeden do zásoby. Pištoľ je predsa len v mnohom výhodnejšia, ako klasické trubičkové aplikovanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu