Zaváranie hrušiek nie je nič komplikované ani pre začiatočníka. Mať doma úrodu dobrých tvrdých a vhodných hrušiek môže byť na nezaplatenie. Najmä vtedy, ak máte radi zavárané hrušky k pečenému mäsu, milujete kompóty, alebo len občas bez gastronomických pravidiel otvoríte zaváraninovú fľašu. Len tak pre chuť, či ako súčasť iných dezertov. Hrušky zavárame dozreté, no ešte tvrdé. Ideálne sú preto staré odrody zelených hrušiek typu Williams a ďalších odrôd, ktoré je možné zavárať. Príliš mäkké a nevhodné odrody nezavárame, pretože by sme mali z kompótu kašu. Prípadne príliš mäkký kompót, ktorý by sa pre svoju rozpadavosť nedal ani za kompót považovať.
Každý sa k zaváraniu dostane v nejakom štádiu života. Možno napríklad teraz, pričom ide o prvé poháre v živote. Zostali v špajzi, keď sa dojedlo lečo, červená repa, alebo slivky od babky. Ak sú viečka použiteľné a strom v záhrade rodí, ale nestíhate jesť, potom má zmysel uvažovať urobiť si vlastný kompót. Aspoň na skúšku. Mimochodom, poháre aj viečka sú bežným sortimentom každého hypermarketu počas celého augusta.
Odrody, ktoré sú pri zrelosti dostatočne tvrdé na to, aby ich bolo možné čistiť, krájať a nakladať do fľašiek. Príliš malé hrušky sú náročné na čistenie a šúpanie. Príliš veľké rýchlo spotrebujú priestor vo fľaši. Ak máte kombináciu, aj do fľaší preto ukladajte zopár veľkých kusov a priestor vyplňte malými.
Čo potrebujeme k zaváraniu?
Z nástrojov je to škrabka a malý ostrý nôž na vykrajovanie stredu, ktorý si poradí s tvrdosťou hrušiek, alebo možným tvrdým stredom. Červíkové a narazené hrušky preč. Praktický pomocník je malý nôž. O štipku zaujímavejšie je použiť vykrajovací nôž na ovocie. Má taký vo svojom portfóliu Fiskars a aj podľa názoru nášho dvorného krájača je čistenie hrušiek s ním efektívnejšie. Horšie sa potom zdá samotné očistenie hrušky škrabkou. Zavára sa totiž bez šupky.
Vzduch a obsah sa začne ochladzovať, zmení sa mierne rozpínavosť a objem. Stiahne sa viečko a na dobre utesnenom pohári bude o pár hodín viditeľná tesnosť – prejavuje sa aj zvukom tým, že viečko nepuká po stlačení v strede.
Dbajte na čistotu a sterilnosť pohárov. Pokojne si pomôžte umývačkou riadu, pričom poháre čistite na overených miestach umývačky, kde pri čistení nevynecháva. Pokojne to poistite ešte umývadlom a fyzickou silou. Nečistoty a baktérie môžu znehodnotiť obsah pohára. Pri celej príprave pohára môže byť pohromou chybné viečko, netesniaca guma, alebo pretáčavé zuby, pre ktoré sa nedá úplne zavrieť.
0 komentárov