Čo robiť, ak sa pes zranil pri bitke s iným agresívnym psom?

Nech je váš pes akokoľvek mierumilovný, rovnaké nastavenie nemá každý pes vo vašom okolí. Bitky a útoky iných psov nie sú ničím zvláštne. Psie provokácie sú tak bežné, ako tie ľudské. Kým ľudia nemajú ostré zuby, určitú zotrvačnú silu a svalstvo prispôsobené na lov, psy tieto možnosti využívali oddávna pri love, v boji a majú to v sebe zakódované. Niektoré rasy viac, iné menej. Ak sa váš pes pri bitke s iným psom zranil, je nevyhnutné vždy kontaktovať veterinára. Ponechávanie niektorých rán po bitke bez ošetrenia, otvorených, nezašitých. Predstavuje časovanú bombu. Pre vrastené chlpy, nečistoty, hroziacu infekciu, ale aj iné choroby.  Ďalšou časovanou bombou sú skryté zranenia, ktoré pre srsťou pokryté telo nemáte voľným okom spozorovať.

 agresivita psov, útok a bitka psov, prvá pomoc

Prvá pomoc pri prebiehajúcom útoku

Prebiehajúci útok, súboj dvoch psov, je neraz komplikované ukončiť. Bežne ho ukončí poslušnosť (najmä ak ide o útočníka) jedného zo psov na povel, alebo zásadný zásah z vonka (výstrel, fyzický útok človeka na útočiaceho psa plachtou, oblečením, bicyklom, iným predmetom, čím však riskuje otočenie pozornosti k sebe). Ak je taká možnosť, oddelenie psov je ideálne práve ťažkým, veľkým predmetom, stoličkou z terasy, smetnou nádobou, čímkoľvek, čo môže ukončiť útok a rozsah zranení. Dôležité pritom je, že ide o neplánovanú situáciu, na ktorú sa nedá pripraviť. Rovnako ako na rozsah následkov, ak je váš pes pod útokom iného psa. Preto občas akékoľvek riešenie, ktorým nedôjde k poškodeniu zdravia a veci niekoho iného, je vhodným riešením. Ak disciplína nezaberá, zaberie len sila. Obratným a riskantným riešením je lano, špagát, remeň a opasok na krku útočiaceho psa, ak vôdzka chýba. Tá by mala byť základom aj pre mierumilovného psa, keďže jeho pohyb môže byť provokáciou iného, ktorého rýchlosť a rozbeh vytiahne nepripravenému majiteľovi vôdzku z ruky. (práve naša skúsenosť)

agresivita psov, dva psi pri bitke a tastrašovaní, prvá pomoc

Je dobré poznať majiteľa druhého psa a mať jasno v tom, koho pes bol útočníkom a ktorý z chovateľov nedodržal pravidlá spoločenské, pravidlá bytového domu, dvora, uzavretého spoločenstva. Alebo všeobecné nariadenia o pohybe psov a pod. Vedieť, kto je v práve,  je dôležité. Od toho sa odvíja aj značná časť zodpovednosti za škodu.

Možné ďalšie povinnosti pri bitke a po nej:

  • ak je útočiaci pes naďalej v pohybe a v bitke – v útoku pokračuje, nemá majiteľa, ide o túlavého psa, alebo jeho majiteľ nejaví záujem o uviazanie, postupuje sa inak. Takýto pes a jeho majiteľ, respektíve chýbajúci majiteľ stále predstavujú riziko ďalších útokov a zranení. Napadnutie detí a ďalších psov, alebo dospelých, je vážnym ohrozením. Volajte políciu, alebo obecný úrad, ktorý vie, ako ďalej postupovať.
  • majte podrobne zdokumentovanú situáciu, fotografie mobilom.
  • vyhľadajte svedkov, žiadajte o pomoc verejnosť. Aj zvedavcov v oknách, ktorých je pri takýchto útokov vždy veľmi veľa. V prípade policajného vyšetrovania, ak došlo k vážnym škodám a vinník nie je jasný, nie je na škodu poznať aj neznámych svedkov – ak si pamätáte presné miesta, z ktorých boli svedkovia v oknách alebo na balkónoch.
  • prehľad o tom, ktoré predajne a prevádzky v okolí majú kamerový systém a mohol byť útočník na zábere, alebo majiteľ psa so psom pri príchode na miesto, alebo odchode z miesta.

Nevyhnutné kroky na vašej strane

Zranenia psa pri bitke, či krátkemu útoku, nech sú akékoľvek, je dobré mať dôkladne zdokumentované. Prvotne ide o vašu dokumentáciu fotoaparátom na svetlom mieste. Zachyťte detaily rozsahu zranení. Pri vážnych zraneniach kontaktujte blízkych so žiadosťou o pomoc s vyhľadaním blízkej otvorenej veterinárnej prevádzky. Ideálne, ak je možné vopred kontaktovať prevádzku s informáciou o konkrétnom prípade, jeho priebehu a rozsahu zranenia odhadovaného okom chovateľa, alebo venčiacej osoby.

  • silné krvácanie si žiada jeho zástavu. Pomôcť môžu šaty, stuhy, guma, aj autolekárnička. Pri silnom krvácaní pes vykrváca oveľa skôr ako človek. Záleží od rozsahu zranení.
  • nie je tajomstvom, že operácie vedúce k záchrane psov, pri mnohých vážnych zraneniach, stoja stovky, až tisíce eur.
  • poranenia končatín vedú k zníženiu mobility
  • poranenia sánky, zubov, čeľustí môžu viesť k poruchám príjmu potravy, poškodeniam chrupu
  • nie sú výnimkou ani zranenia očí a ďalších mäkkých tkanív. Nič z toho nie je príjemný pohľad, aj preto je mimoriadne dôležité:
  • zachovať pokoj a snažiť sa neprepadnúť panike

Pokiaľ máte možnosť čakania na pomoc, zdržania sa na mieste, je vhodné mať odfotografované miesto činu, prípadne útočiaceho psa. Všetko pre prípad, že by došlo k vážnym zraneniam, škodám na zdraví, majetku, alebo ďalej ujme. Najmä v prípadoch, kedy nie je jasný páchateľ, vinný chovateľ, alebo priebeh situácie, prípadne vina padajúca na vás, je dobré mať záznam toho, čo vzniklo, na akom mieste a s akými následkami. Veterinárnu starostlivosť nezanedbávame, keďže aj drobné zranenia môžu mať následky. Fyzické, aj psychické. O to viac pri menej vyrovnaných plemenách.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu