Ako rozmnožiť banánovník / oddeliť malé odnože banánovníka?

Banánovník sa v našich podmienkach zväčša nedostáva do štádia, kedy vytvorí kvet a následne aj plody. Napriek tomu nám môže slúžiť ako rarita, okrasná rastlina, či zdroj banánovníkových listov, ktoré majú využitie ako zdobenie, či dokonca prestieranie v exotickej a vynaliezavej gastronómii aj u nás. Banánovník nemá kmeň, ale vyrastá z podzemku. Ak vám náhodou neprežije mrazy, stále môže prežiť podzemná časť, z ktorej sa vyvinú nové rastliny. Získate tak síce oveľa menší a mladší banánovník, no hlavné je, že život tým neskončil. Nové banánovníky môžu rásť hneď vedľa pôvodného odumretého. Existuje niekoľko spôsobov, ako zaistiť prežitie tohto banánovníka. Najmä je však dôležité dať jednotlivým rastlinám priestor, aby mohli samostatne rásť a neničili sa navzájom nedostatkom živín. Oddelenie je pomerne jednoduché.

Banánovník

Ako oddeliť / rozmnožiť banánovník

Ak už máte vedľa hlavného banánovníka vyrastený malý a prežiť chcete nechať oba, postup bude rovnaký ako v prípade, ak hlavný odumrie a malý vyrastá ako nová generácia života v nádobe. V takomto prípade môže ísť o dokonca viac mladých banánovníkov, z ktorých nemusíte prísť ani o jediný. Základ je ostrý nôž, vybratie banánovníka z nádoby a práca s koreňovým balom v hline. Ak máte banánovník v zemi, postupujete obdobne. Opäť s ostrou čepeľou, alebo rýľom.

banánovník delenie

foto: univerzálny nôž, akým je Fiskars Hardware si si už v minulosti predstavili. Podobné práce sú pre neho hračka, zárezy do hliny nie sú problém a ostrenie je možné priamo v púzdre. A to samotným pohybom vkladaním noža doň a vyťahovaním von.

Pri zdravom a žijúcom hlavnom banánovníku:

  • Poškodzujeme minimum koreňov pôvodného banánovníka, zarežeme nožom do podzemnej časti tak, aby sme od hlavného išli šikmo a prezerali spojenie s pôvodnou rastlinou. Šikmo odstupujúc od hlbších koreňov pôvodnej rastliny. Menšia rastlina má korene ešte stále pomerne vysoko, takže neprekrajujeme zbytočne tie hlbšie patriace materskej rastline.
  • Po prerezaní si dopomáhame rukou bez pomliaždenia mladej rastliny. Ak ste jej zachovali podstatnú časť jej pôvodných koreňov a venujete jej rovnaký typ zeminy, bez experimentovania, ako mala materská rastlina, je pravdepodobné, že rastlina prežije bez ujmy.

Pri odumretej hlavnej rastline:

  • Ak je banánovníkov viac, pri väčšom rozstupe použite nôž a predeľte zeminu medzi nimi pomocou čepele. Zachováte maximum zeminy v koreňoch mladých rastlín a nemajú taký šok.

banánovník delenie

  • Rastliny, ktoré by boli príliš husto k sebe, sa pokúšame oddeliť rukou. V prstoch je možné pocítiť, ako veľmi je možné rastliny oddeliť od seba. Zväčša rastú osobitne, korene nesplietajú do seba a so zachovaním maximálneho množstva a dĺžky pôvodných koreňov ich vieme od seba dať aj stále s časťou pôvodnej zeminy.

banánovník delenie

  • Pri veľmi nahustenom raste a neoddeliteľných koreňoch, si dopomáhame zárezom noža do hrubšej časti podzemku a po jeho prezeraní opäť skúsime voľnosť oddelenia zvyšných koreňov. Ak ani nahmatanie prstami nepomáha, skúsime opäť nôž a znova jemne prstami nájsť spojenie.

Napomáha, ak je zemina vlhká, nie premočená a ani príliš suchá. Lepšie drží a aj korene lepšie šmýkajú a oddeľujú sa. Banánovník aj s prezeranou časťou podzemku, zvláda zotavenie veľmi dobre. Chce to však ostrý a čistý nôž, ktorý aj prípadný rez urobí presne bez trápenia, trhania a mliaždenia dužiny podzemnej časti.

Vo výsledku sa môžete tešiť novému banánovníku, ktorý poteší vás, alebo niekoho z vašich blízkych.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu