Banánovník sa v našich podmienkach zväčša nedostáva do štádia, kedy vytvorí kvet a následne aj plody. Napriek tomu nám môže slúžiť ako rarita, okrasná rastlina, či zdroj banánovníkových listov, ktoré majú využitie ako zdobenie, či dokonca prestieranie v exotickej a vynaliezavej gastronómii aj u nás. Banánovník nemá kmeň, ale vyrastá z podzemku. Ak vám náhodou neprežije mrazy, stále môže prežiť podzemná časť, z ktorej sa vyvinú nové rastliny. Získate tak síce oveľa menší a mladší banánovník, no hlavné je, že život tým neskončil. Nové banánovníky môžu rásť hneď vedľa pôvodného odumretého. Existuje niekoľko spôsobov, ako zaistiť prežitie tohto banánovníka. Najmä je však dôležité dať jednotlivým rastlinám priestor, aby mohli samostatne rásť a neničili sa navzájom nedostatkom živín. Oddelenie je pomerne jednoduché.
Ak už máte vedľa hlavného banánovníka vyrastený malý a prežiť chcete nechať oba, postup bude rovnaký ako v prípade, ak hlavný odumrie a malý vyrastá ako nová generácia života v nádobe. V takomto prípade môže ísť o dokonca viac mladých banánovníkov, z ktorých nemusíte prísť ani o jediný. Základ je ostrý nôž, vybratie banánovníka z nádoby a práca s koreňovým balom v hline. Ak máte banánovník v zemi, postupujete obdobne. Opäť s ostrou čepeľou, alebo rýľom.
foto: univerzálny nôž, akým je Fiskars Hardware si si už v minulosti predstavili. Podobné práce sú pre neho hračka, zárezy do hliny nie sú problém a ostrenie je možné priamo v púzdre. A to samotným pohybom vkladaním noža doň a vyťahovaním von.
Napomáha, ak je zemina vlhká, nie premočená a ani príliš suchá. Lepšie drží a aj korene lepšie šmýkajú a oddeľujú sa. Banánovník aj s prezeranou časťou podzemku, zvláda zotavenie veľmi dobre. Chce to však ostrý a čistý nôž, ktorý aj prípadný rez urobí presne bez trápenia, trhania a mliaždenia dužiny podzemnej časti.
Vo výsledku sa môžete tešiť novému banánovníku, ktorý poteší vás, alebo niekoho z vašich blízkych.
0 komentárov