Rukola: jej pestovanie, zásady, spôsoby ako aj zber a spracovanie

Keď sa povie rukola (v zahraničí označovaná aj ako raketový šalát – rocket salad), niektorí ohrnú nos, iným sa začne objavovať nejaký ten nápad, ako ju použiť. V našich končinách sa táto juhoeurópska zelenina presadila najmä vďaka pizzy a šalátom. Taliansko ju pozná veľmi dobre, ale u nás sa naozaj preslávila až vďaka ako ojedinelá pikantná zelenina na pizzy. Ak patríte medzi tých, ktorí si ju radi vychutnajú aj na domácej pizzy, alebo je vašim záujmom zdravé stravovanie a holdujete chuti miešaných šalátov, potom môže byť zaujímavé priamo sa venovať rukole aj vo svojej záhrade.

rukola šalát

Ako pestovať rukolu a čo si žiada?

  1. Voľba správneho miesta: V7borným miestom sú nádoby, veľké kvetináče, alebo vyvýšené záhony. Pokojne vysádzajte aj priamo do pôdy v záhrade, ak je dostatočne očistená a prekryprená a zároveň máte opatrenia proti burine. Rukola preferuje miesta so slnečným alebo polotieneným prostredím. Vyhýbajte sa príliš priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo spôsobiť, že rukola vykvetie priskoro a zhorší sa jej chuť. Nevhodným je miesto, kde minulý rok rástla kapusta, alebo kel.
  2. Príprava pôdy: Pri pestovaní rukoly je kľúčová kvalitná pôda. Pred výsadbou rukoly je vhodné pôdu obohatiť kompostom alebo organickým hnojivom. Rukola dobre rastie v pôdach s dobrou priepustnosťou. Tam, kde voda nestojí, čiže nevhodné sú v tomto prípade úlovité a ťažké pôdy. Ideálnou pôdou je s pH 6 až 7.
  3. Sadenice alebo priamo z semien: Rukolu môžete pestovať buď zo semien priamo v záhrade, alebo môžete začať so sadenicami – napríklad z trhoviska. Ak zvolíte výsadbu zo semien, vysaďte ich do pripravenej pôdy a zakryte tenkou vrstvou zeme. Semienka môžu klíčiť pri chladných teplotách, ale nie mrazoch. Sadiť sa tak môžu napríklad už v marci a priebežne sa venovať ďalšiemu rozširovaniu v intervale 2 týždňov. .

Pestovanie a starostlivosť o rukolu

Sadenie rukoly nám umožňuje výsadbu semien pomerne blízko seba. Môže ísť o semienko vsadené okolo 0,5 centimetra od seba zhruba na 2,5 centimetra, čiže jeden priložený palec na ruke. Sadiť je ideálne do riadkov kvôli lepšiemu zberu, polievaniu a jasnému výsledku úspešnosti. Jednotlivé sadbové riadky potom môžeme držať na 20 alebo 25 cm od seba. Väčší priestor od seba je zbytočný, pôda si lepšie udrží vlhkosť, ak bude mať pri rozrastaní rastlín časť zeme v tieni.

Semienkam len prospeje k prebudeniu a urýchlení rastu, ak ich pred výsadbou na niekoľko hodín namočíte v nádobe s vodou. Ak chcete neustály prísun novej rukoly, po 2 týždňoch urobte ďalšiu hriadku, a po ďalších 2 týždňoch ďalšiu. Tým si viete zaistiť pravidelný prísun rukoly, ak je to presne tá zelenina, ktorej chcete venovať priestor.

Rukola a použitie

Rukola potrebuje pravidelné zalievanie, najmä v období sucha. Uistite sa, že pôda je stále vlhká, ale nie premokrená. Predchádzajte tvorbe plesní a hubových ochorení zalievaním na základe potreby a vyhýbajte sa zavlažovaniu listov, aby ste minimalizovali riziko chorôb. Rastlina s málo listami (podobne ako špenát) môže prerásť do tvorby kvetu a semien a vynechá rast listov, čo sa stáva napríklad pri nedostatočnej starostlivosti.

Zber dozretej rastliny

Kedy je vhodný zber listov je jasné podľa toho, keď rukola dosiahne dospelú veľkosť listov. Rastlinky neodoberáme z kraja a postupne, ale vyberajte v jednotlivých líniách každú zhruba štvrtú rastlinu, ideálne starým nožom na tento účel určený. Pri druhom zbere potom skúste siahnuť vždy do stredu vytvorených ostrovčekov. Docielite tak uvoľnenie priestoru medzi rastlinami, čo im dovolí prerásť viac aj do strany a vznikne bohatšia rastlin.

Vo všeobecnosti platí:  Rukolu môžete zberať, keď dosiahne veľkosť približne 10 cm. Pri niektorých odrodách je dokonca vhodné zberať lístočky veľké okolo 3 cm, čo si viete v rámci vlastnej odrody overiť jednoducho pestovaním a priebežným ochutnávaním. Môžete ju zberať buď postupne list po liste, alebo môžete vyzerať celú rastlinu. Je dôležité zberať ju skôr, ako vykvitne, aby ste si zachovali chuťové vlastnosti listov. V opačnom prípade je rastlina menej kvalitná a listy strácajú svoju chuť a látky. Využívame mladé listy, ale jedlé sú aj kvety. Pri kvitnutí už listy strácajú chuť a po odkvitnutí zostávajú jedlé, no skôr za trest. Nastupuje horšia chuť a stráviteľnosť. Ako rukolu použiť sa venujeme v inom článku.

Škodcovia

Aj keď je rukola obvykle odolná voči škodcom, môžu sa k nej dostať húsenice alebo slimáky. Veľké problémy s nimi byť nemusia. Nie každým škodcom rukola zachutí. Bežné opatrenia v rámci zeleniny a tomuto druhu škodcov postačia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu