Komáre v záhrade a doma: ako bojovať a znížiť populáciu komárov

Bzučia, štípu, nevyzerajú vôbec dobre a naháňajú hrôzu. Ich bzukot počutý pri uchu počas spánku znamená pohromu, nepokojný zvyšok noci, alebo márny súboj a hľadanie komára sediaceho niekde na stene priamo pred vami, hoci ukrývať sa môže za skriňou. Komáre sú a budú. Boli tu už v časoch dinosaurov a ani o niekoľko tisíc rokov sa nechystajú vymrieť. Najlepším priestorom pre komárov je stojaca voda, močarina, nezatvorené nádoby na dažďovú vodu, alebo misky s neodparujúcou sa vodou. Komáre sú častým problémom na mnohých pozemkoch a záhradách. Radi vletia do interiéru, prekonávajú nezasieťkované okná, dokonca neraz vniknú do domu jednoducho uchytení na šatách a vo vlasoch.

Komár a zabezpečenie sieťkou

Vďaka komárom si nevieme predstaviť bezproblémové sedenie na terase, či balkóne. V niektorých oblastiach, pri pomalých tokoch, rybníkoch, pri mŕtvych ramenách Dunaja a iných riek, je občas nemysliteľné pomyslieť na turistiku pri západe slnka a podobne. Repelenty sú drahé, smrdia a často sú neúčinné. Existuje niekoľko základných opatrení, ktoré môžete prijať na zníženie počtu komárov a zlepšenie pohody vo vašom exteriéri. Komárov celkom nevyhubíte, ale kombináciu opatrení s repelentom možno považovať za dobrý štart k tomu, aby z 18 štípancov za večer bolo nakoniec len 5, 4 alebo len jeden.

Rýchle množenie komárov je problém

Komáre sa môžu rozmnožovať rýchlo, prechádzajúc cez vývojové štádiá vajíčka, larvy, kukly a dospelého jedinca. Samičky kladú vajíčka do vody alebo na vlhké miesta, pričom množstvo môže dosiahnuť až niekoľko stoviek. Larvy sa živia organickým materiálom vo vode a rýchlo rastú. Po určitom čase sa larvy premenia na kukly, ktoré sa vyvíjajú pod vodou. Po vývoji sa kukla mení na dospelého komára, ktorý potom vyletí a je pripravený na párenie. Celý proces môže trvať od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Teplé a vlhké podmienky podporujú rýchlejšie rozmnožovanie komárov.

Základné opatrenia na zníženie počtu komárov

Zníženie populácie znížením rizikových miest

Komáre radi siahajú po miestach so stojacou vodou. Sudy a rôzne nádoby na skladovanie dažďovej vody sú priestorom ideálnym. Stačí, že polievate v nedeľu a po celý týždeň sa venujete práci. Znova sa na polievanie vrhnete nasledujúci víkend a ani netušíte, že ste v zabudnutej krhle dali životný priestor kolónii komárov. Otočených sudov, do ktorých zatieklo môžete mať na pozemku viac. Opustené domy, priemyslené budovy a rôzne nádoby, ktoré zadžiavajú vodu, podobne ako odkvapové žľaby nevyčistené, držiace vodu plnú organického odpadu – toto je ideálny priestor na množenie komárov.

Podobne ako záhradné jazierka bez života, v ktorých máte len vodu a pre úsporu prúdu šetríte s filtrom a prúdom. Nič horšie si už nemôžete želať. Misky s vodou pre psa, ktorý má aj iné zdroje vody a túto odignoruje. Pravidelne kontrolujte vaše záhradné nádoby, podnosy pod kvetináčmi, okolie odpadkových nádob, strešné žľaby a iné miesta, kde sa voda môže zachytiť a hromadiť. Uprednostnite drenážne systémy, ktoré odvádzajú vodu preč od vášho domu. Ak vodu zadržiavate, používajte kryt. Ak máte už larvy nakladené a vo vode vidíte podivné tvory, ktoré sa pomocou mrštného dlhého larvovitého tela pohybujú kostrbatým pohybom hore dole, je vhodné vodou čo najskôr zalievať a nádobu opláchnuť. Až následne napustiť, ak to ide, novou vodou s prekrytím.

Kontrolujte záhradný nábytok a dekorácie

Skontrolujte svoj záhradný nábytok a dekorácie, ako sú kvetináče, sošky, a iné predmety, ktoré môžu zhromažďovať vodu. Pitítka pre vtáky skontrolujte, vodu vymeňte a nádobu dobre opláchnite. Malá pandorina skrinka sa ukrýva v stojanoch slnečníkov, v ktorých nemáte kryt po napustení (zaťažení) vodou. Niektoré z nich totiž predstavujú riziko záujmu komárov a sú tak miestom, ktoré vám ani nenapadne, že by predstavovalo problém. Ak sú tieto predmety – úložiská vody naplnené vodou, komáre sa môžu rozmnožovať v nich bez spozorovania problému. Uistite sa, že predmety sú správne vybavené drenážnymi otvormi alebo ich pravidelne vyprázdňujte.

Boj proti komárom pomocou prírody

Je vo všeobecnosti obľúbené využívanie osvedčených receptov. Poznáme mnoho rastlín a stromov o ktorých sa hovorí, že odpudzujú komáre. O mnohých sa to píše bez toho, aby to bola pravda. Len preto, že autor článku má taký pocit. Hovorí sa to aj o orechoch vlašských, ale aj posedenie pod nimi vám uštedrí nejeden štípanec. Niektoré rastliny však majú verejnosti dobre známu prirodzenú schopnosť odpudzovať komáre. Medzi takéto rastliny patria levanduľa, mäta, citrónová tráva, pelargónia, rozmarín a bazalka. Zvážte zasadenie týchto rastlín v okolí svojho domu a na terasách, aby ste minimalizovali prítomnosť komárov.

Definitívne sa ich nezbavíte, no ak si potrpíte na otvorené okno, kde ešte stále nikto nedokúpiť sieťku a nemôžete odolať, je dobré na parapet umiestniť niektorú z týchto rastlín. Do vnútra tak nevletí 8 komárov za večer, ale možno len 4. Stále lepšie, čo poviete?

Siete a repelenty, UV žiariče a podobne

Na chránenie svojho interiéru pred komármi použite sieťky proti hmyzu na dverách priechodné a na oknách statické. V rámci tela a vychádzania von je bežné využívať repelenty. Nezaškodí kombinovať dva druhy. Otestujte si ich na koži, či nemáte reakciu, ktorá by pri plnom aplikovaní mohla spôsobiť problémy a alergické reakcie. V rámci repelentov sa ale spýtajte rybárov vo svojom okolí, ktoré majú odskúšané. Rybári sú najlepším možným zdrojom naozaj overených repelentov, nie len najlacnejších značiek, ktoré reálne nepomáhajú, len smrdia tak, „ako by repelent smrdieť mal“.

Nástrojom na zbavenie sa komárov je nie len odpudzovač, ale aj ich lapač. Na eBay nájdeme stovky druhov, ktoré stoja do 20 eur, ale reálne mnohé len obsahujú fialové svetlo, nie skutočné UV žiariče. UV lapač môže mať tú unikátnu vlastnosť, že hmyz láka k sebe a následne ho usmrcuje. Tento sortiment je pomerne rozšírený a dobre dostupný. Pripravte sa však na to, že UV lapač hmyzu nie je len pre komáre. Ak ho zapnete v nočných hodinách, v našom prípade veľmi účinne priláka po 22:00 hodine aj sršne na hliadke. UV lapač sme sa tak naučili dávať ďalej od ľudí na viditeľné miesto (pod kontrolou, ak by prilákal iný typ hmyzu). Sršne často ani nepreniknú mriežkou až k miestam, ktoré by ich usmrtili, takže môžu predstavovať riziko pre ľudí.

komár lapač

POZOR: je dobré mať pripravený sprej a cieliť ho výhradne mimo žiarič. To by totiž by mohlo byť pre vás bolestivé, či dokonca smrteľné ak je zapojený do elektrickej siete. Na sršne zaberajú silné spreje so súvislým silným prúdom prípravku, ktorý je nebezpečné striekať na elektrické zariadenia.

Prirodzení nepriatelia

Prirodzenými nepriateľmi komárov sú všetky vtáky, domáca hydina, ale hlavne vonkajšie vtáctvo. Ak ste ničili hniezda lastovičkám a belorítkam, už sa nevrátia a komárov vám pribudne. Ak ste si ich ponechali, alebo máte urobené podmienky pre ich hniezdenie, získate zbraň proti komárom. Bojovníkmi sú aj včely a v rámci lariev sú to hlavne dravé ryby, žaby, karasy. V záhradných jazierkach bez rýb sa komárom liahne výborne. Vysaďte koi kapre, či karasy, zapnite filtráciu, vodné rastlinstvo a larvy budú predstavovať pre ryby pochúťku a pre vás už minimálne riziká. Ak nemáte možnosť filtrovania vody, alebo voda nie je vhodná pre ryby, žaby sa najedia rady.

Kosenie a údržba

Zanedbané záhrady, nepokosená tráva a stojaca voda hoci len na smetisku v zaseknutých igelitoch, fóliách a kelímkoch. Odpad rôzneho druhu môže zachycovať vodu, ale aj vysoká tráva poskytuje útočisko viacerým druhom hmyzu, ale hlavne komárom. Pokosená tráva môže byť mulčovaná a ponechaná na mieste. Vtedy poskytne zadržiavanie vlahy záhrade a spomalí únik vlhka vo vzduchu vyparovaním počas horúcich dní s nedostatkom zrážok. Pokosená tráva poskytne úkryt mnohým druhom hmyzu, ale už menej komárom, ktorým vyhovuje vysoká tráva a dlhé steblá, kde sú si istejší napríklad pred pavúkmi. Komáre sa radi skrývajú v tráve a podraste, preto je dôležité pravidelne kosiť trávu a udržiavať vašu záhradu čistú. Odstráňte prebytočné rastliny a neporiadok, ktoré môžu slúžiť ako úkryt pre komáre.

kosačka

Prirodzené a preventívne opatrenia sú obzvlášť dôležité, aby ste minimalizovali potrebu používať chemické repelenty. Kontrola pozemku je jedna vec. Druhá vec je, že akúkoľvek kontrolu môžu zanedbať susedia vo vašom okolí a tak vaša snaha vychádza nazmar. V každom prípade je dobré spomenúť aj to, že ak obec nerobí opatrenia voči komárom, ste v ochrannom pásme, v národnom parku, alebo v oblastiach, kde nie je možné regulovať populáciu komárov, z 50 komárích náletov po spomenutých opatreniach možno bude „len 48“. Vonkajšie dôvody zamorenia lokality komármi totiž už nemáme vo svojich rukách.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu