Kvasené uhorky kvašáky a postup prípravy. Lahôdka ku grilovačke

Kvašáky, ako sa zvyknú ľudovo nazývať kvasené uhorky, sú pochúťkou prevažne mužov. Je len málo podnikov, kde sa dajú ešte dnes dať k pivu. Kvasenie je však jedným z možných spôsobov konzervovania a úpravy potravín. Inak chrumkavé uhorky naberú počas kvasenia jemnejšiu konzistenciu, nehovoriac o chuti, ktorej niektorí ľudia nedokážu odolať.

Kvašáky, kvasené uhorky

Zväčša sú kvašáky záležitosťou uhorkovej sezóny. Keď sa urodia prvé nakladačky, prípadne ak si zakúpite niekoľko kilogramov s plánom stráviť hodiny pri sporáku a zavárať. Býva však zvykom, že hrubé a väčšie nakladačky sa do pohárov nehodia. Zaberajú veľa priestoru v 7 dcl pohároch a ťažšie sa kombinujú s inými uhorkami. Svoje uplatnenie nachádzajú práve na kvasenie. Takéto uhorky sú preto totiž ideálne.

Potrebné suroviny a nástroje:

  • Niekoľko strúčikov cesnaku, respektíve podľa obľúbenosti cesnaku. Niekto dáva cibuľu. Každý si môže zvoliť svoju receptúru podľa obľúbenosti. Niektoré recepty používajú aj čerstvý koreň chrenu, ktorý postačí nakrájať na kúsky. Niektoré recepty používajú aj čierne korenie celé.
  • Kôpor (podľa chuti 5 – 10 rastliniek)
  • 4-5 kg uhoriek nakladačiek
  • Soľ
  • Voda
  • Kastról
  • Podľa chuti (alebo podľa cieľových stravníkov) čili papričky, habanero a pod.
  • Nádoba na kvasenie, ktorá je sklenená a priehľadná.

Nádoba na kvasenie je dôležitá a má svoje nevyhnutné vlastnosti. Musí do nej prenikať svetlo a my sami chceme mať kvašáky pod dohľadom. Iné nádoby na to vhodné nie sú. Ide o 5  a viac litrové sklenené poháre, alebo je na trhu s rovnakým objemom nádoba na kvasenie zeleniny aj s viečkom práve prispôsobeným na kvasenie. Keď nie je zásoba uhoriek veľká, neraz postačí aj menšia fľaša.

Postup prípravy kvasených uhoriek

Umyté uhorky zbavíme koncov. Je to dôležité, pretože by inak kvasenie neprebiehalo vnútri uhoriek. Kvasinky sa musia dostať dnu. Pomôžeme tomu, ak uhorky narežeme na oboch koncoch do kríža podobne, ako sa režú špekáčiky. Napríklad vtedy, ak chceme, aby sa na ohni dobre prepiekli. Uhorky naukladáme do pohára na husto na seba. Dno má byť vystlané cibuľkou a cesnakom. Aj uhorky a ich vrstvy kombinujeme priebežne s jemnejšími časťami opláchnutého kôpru. Ideálne je, aby bol prekrojený na polovicu, alebo ešte menšie časti. Má antiseptické účinky a mnoho ďalších výhod priamo vo vzťahu ku kvašákom. Určite ho nevynechajte.

Kastról naplňte zhruba 1 l vody. Pridajte 1, alebo 2 CL (čajové lyžičky) soli a zamiešajte. Takúto vodu prevarte a nechajte odstáť. Odstátu vodu potom vlejte do pohára, v ktorom sú uhorky nahusto poukladané. Na záver sa dá hrubými stonkami kôpru urobiť krížová priečka, ktorou zabránime, aby sa po pár dňoch niektoré uhorky nepokúšali vyplávať hore. Táto „zarážka“ sa robí aj pomocou jednej ponechanej hrubej uhorky. Voda má mať presah nad potravinami cca 1 cm.

Čakanie a plánovanie

Nádoba s kvašákmi sa neuzatvára natesno, ale len neúplne. Prípadne sa cez hrdlo prevesí utierka navrstvená na dve – tri vrstvy a ponecháva sa kvasiť na kuchynskej linke. Zhruba dva dni potrvá, než sa začne voda meniť na mútnu. To znamená, že ste na dobrej ceste. Spomalenie kvasenia je možné vložením do chladničky. Po dvoch dňoch sa dajú považovať za hotové. Takto je možné urobiť predprípravu ku grilovačke. Návšteva a konkrétni labužníci môžu vyriešiť základnú otázku, čo s kvašákmi, ak je ich veľa.

Kvašáky, kvasené uhorky

Niektoré receptúry spomínajú pečivo. Zvykom je dávať vykrojený mäkký chlebík navrch. Mal by byť čiastočne alebo celý namočený vo vode výsledného nálevu. Chlebík má dopomáhať ku tzv. múčnemu kvaseniu. Ak však testujete, čo vaše chuťové poháriky budú považovať za top, je dobré vyskúšať viacero pohárov a postupov a vybrať si nabudúce vlastnú konkrétnu receptúru.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu