Zubný kameň je drahým strašiakom majiteľov psov

V posledných rokoch  je zubný kameň častým klinickým nálezom u psov, ale aj u mačiek. Kŕmenie domácich miláčikov potravou v podobe malých kúskov spôsobuje nahromadenie zubného povlaku v ústnej dutine. Tichý záškodník vo forme dentálneho povlaku môže v priebehu krátkeho času spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Okrem toho vás zanedbaný stomatologický problém vášho chlpáča môže stáť nemalé peniaze.

 

Čo je zubný kameň?

Voľným okom neviditeľný zubný povlak vzniká postupným nahromadením mikroorganizmov, slín a zvyškov potravy v ústnej dutine. Pri nedostatočnej starostlivosti o chrup dochádza k mineralizácii zubného povlaku následkom čoho vzniká zubný kameň, ktorý má podobu svetložltej poprípade hnedožltej usadeniny na zubnej ploche. Súčasťou dentálneho kameňa sú aj mnohé baktérie, ktoré postupne uvoľňujú do tela zvieraťa rôzne škodlivé toxíny. Tie po vstrebaní do krvného obehu poškodzujú napríklad pečeň, obličky či srdce.

Riziká spojené s tvorbou zubného kameňa

Výskyt zubného kameňa v ústnej dutine psíkov a mačiek so sebou prináša mnohé zdravotné riziká. Prvotným signálom môže byť nepríjemný zápach z papule. Dlhodobo prehliadaná prítomnosť zubného kameňa však môže viesť k oslabeniu a následnému vypadávaniu zubov. Objaviť sa môžu aj zapálené ďasná, bolestivé abscesy, v horších prípadoch sa môže neliečený zubný kameň prejaviť aj zápalom kostí čeľuste. V tejto súvislosti sa môže u domáceho zvieratka vyskytnúť aj krvácanie z ústnej dutiny, apatia či bolesti pri jedení.

pes a zuby, chrup

V súvislosti so vznikom dentálneho kameňa a zanedbanou starostlivosťou o chrup hrozí štvornohým pacientom riziko zákroku v podobe čistenia zubov ultrazvukom. Stomatologické ošetrenie, ktoré je nutné vykonať v celkovej anestéze pod dohľadom veterinárneho lekára, je z hľadiska financií pomerne náročné a predstavuje isté riziko aj pre vašu peňaženku. Sumy za spomínané úkony sa v súčasnosti dokážu vyšplhať na niekoľko stoviek eur, čo v prípade urgentných zákrokov nepríjemne prekvapí nejedného majiteľa.

Ako proti nemu bojovať?

Pozitívnym zistením je, že pravidelným čistením zubného povlaku je možné predísť, resp. oddialiť vznik zubného kameňa. Vyžaduje si to však maximálnu súčinnosť zo strany majiteľa. Najjednoduchším spôsobom v starostlivosti o zuby je využitie zubnej kefky pre zvieratá. Žiaľ, viacerí štvornohí miláčikovia túto činnosť neobľubujú, preto je v prípade potreby vhodné obrátiť sa na odborníka. Veterinárny lekár zvyčajne vykoná zákrok v celkovej anestéze a za pomoci ultrazvukového prístroja zbaví vaše zvieratko škodlivého nánosu na zuboch. V rámci prevencie však môžu byť nápomocné aj rôzne hračky a dentálne pamlsky, predovšetkým u psov dochádza práve pri ich žuvaní k samočisteniu zubov.

Nezabúdajte na vitamínové doplnky

Dôležitou súčasťou komplexnej starostlivosti o vášho domáceho miláčika sú aj rôzne vitamínové produkty. Súčasný trh nám ponúka aj špeciálne výživové doplnky, ktoré dokážu účinne bojovať so zubným povlakom a zároveň predchádzajú vzniku zubného kameňa. Tie šetria zdravie vášho miláčika, a v konečnom dôsledku aj vašu peňaženku. Doplnky na prírodnej báze sa zvyčajne podávajú spolu s jedlom. Následne sa z tráviaceho traktu zvieraťa dostávajú do krvného obehu a do slín, kde účinne pôsobia na zuby a ďasná.

Nápomocný môže byť práškový doplnok Vitar Veterinae DentON. Výživový doplnok obsahuje morskú riasu Ascophyllum nodosum, ktorá po vstrebaní do organizmu významne ovplyvňuje schopnosť zachytávania baktérií a vznik zápachu z ústnej dutiny. Výživový doplnok účinne pôsobí aj na už existujúci zubný kameň, ktorý dokáže zmäkčiť, čo vám zabezpečí jeho ľahšie odstránenie. Veterinárny prípravok neobsahuje žiadne genetické modifikácie, cukor, lepok ani umelé farbivá a je vhodný pre psíkov aj mačky. Výrobok zakúpite u svojho veterinárneho lekára.

Autor článku: Daniela Handlovičová


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu