Zapojenie nového svetla by nemalo byť vážnym problémom v bežnej domácnosti. Akosi sa očakáva, že každá hlava rodiny zapojenie nového svetla zvládne. Samozrejme, na internete nájdete odporúčania, že zapojenie akéhokoľvek svietidla nechajte na odborníkovi, no ak výroba a vôbec nákup svetla stálo 15 EUR a odborník si vypýta 30 EUR aj s cestou, potom má samozrejme logiku, prečo už z nejakého základného princípu chcete svetlo zapojiť sami.
Rozobraté svetlo na miestach, kde má do svoriek vstupovať koniec kábla, by dnes malo obsahovať označenie toho, čo je L, čo je N a čo je PE. PE môže byť označené aj symbolom uzemnenia, keďže PE je uzemňovací kábel s ochrannou funkciou. Býva často umiestnený mimo, montuje sa na kovovú konštrukciu na konkrétne označené miesto, alebo na iné miesto v lampe. V minulosti sa uzemňovací kábel nepoužíval. Staré bytové domy a staré domy staré niekoľko desaťročí nemajú farebne odlíšené káble a vtedy je naozaj lepšie volať odborníka. Alebo odmontovať staré svetlo až po označení káblov – čím získate záruku, ktorý kábel bol kde a podľa toho zapojíte svetlo nové.
Postup:
Čo v prípade, ak má svietidlo len L a N, ale bez PE? Bežné sú svietidlá, ktoré majú len dve možnosti. Napríklad z menších LED svietidiel vychádza kábel s dvoma žilami. Tieto dva káble je možné ľahko spojiť s prívodom elektriny pomocou svoriek. Elektrikárske svorky majú tiež hovorový názov „čokoládka“ pre určitú podobnosť s tabuľkovou čokoládou. Zo svoriek odrežete tri páry, modrý kábel zo svietidla prepojíte do čokoládky s modrým z prívodného kábla. Hnedý rovnako tak oproti s prívodným hnedým. Uzemňovací pre poriadok pokojne zakomponujte do tretieho „portu“ svorky a keďže dvojžilový na svietidle tretí kábel neponúka, práca je na konci. Ak ste správne utiahli skrutky svorky, svietidlo je zapojené.
Čokoládku je už len nutné dobre (ale ohľaduplne) skrútiť, nevytrhnúť káble a zamaskovať napríklad v objímke svetla, alebo konštrukcii svietidla. Zväčša sú riešené tak, aby nejaký priestor na zamaskovanie bol.
Staré elektrické rozvody strácajú izolačnú schopnosť, izolácia sa rozpadá, takže veľmi opatrne. Je celkom možné, že v starých rozvodoch nájdete len dva káble a uzemňovací tam chýba. Pokiaľ nemáte čierny, modrý a uzemňovací, ale oba čierne, je naozaj odporúčané privolať skúsenejšieho suseda, či odborníka. V takom prípade sú síce rady možné, no v domácom prostredí s domácim náradím nie veľmi vhodné.
Článok počíta len s možnosťou, že inštalujúci elektrikár nebol sadista a reálne nainštaloval fázy a nuláky s uzemnením tak, ako sa má. Pokiaľ elektrické rozvody inštaloval od chuti aktuálnej chvíle bez rozmýšľania, alebo elektrinu inštaloval amatér, riziko predstavuje akákoľvek ďalšia inštalácia v elektrickej sieti.
Doplňujúce tipy: Bežné nenáročné svietidlá budú vo vnútri vyzerať podobne. K montáži v rámci náradia bude stačiť krížový skrutkovač, prípadne pri nutnosti oholiť káble ich postačí narezať a potom stiahnuť. Svietidlá, prípadne aj iné doplnky nájdete fungujúce na rovnakom princípe všade vo svete. V kamenných predajniach aj na webe. V prípade portálov so zľavovými kupónmi môžete pre nižšiu cenu siahnuť na Inspinario, napríklad pre ešte lacnejšie doplnky do domácnosti. Pri nákupe svietidiel, ale aj žiaroviek vždy dávajte pozor aj na použiteľnosť v exteriéri. Najmä niektoré drahšie chúlostivé lampy vôbec nemusia byť určené do exteriéru a nehrá pritom rozdiel, či je priamo pod strechou, napríklad pod podhľadom. Kľúčová je vlhkosť a teplotné výkyvy.
0 komentárov