Priamočiara píla je menší nástroj schopný veľkých vecí. Ani nastavenie a práca s ním nemusia byť veľmi komplikované. Je neoceniteľný pomocník ak pracujete s drevom a ešte k tomu plánujete vlastné úpravy nábytku, či vlastné konštrukcie, stavbu, chlievik, búdu pre psa, skrátka čokoľvek, kde nechcete rezať po okrajoch, ale rezať poriadne a ešte aj všade tam, kde sa bežná píla nedostane. O výhodách priamočiarej píly si povieme neskôr. Aby sme ale vôbec mohli s jej výhodami počítať, potrebujeme vedieť, ako ju nastaviť a ako s ňou pracovať. Na cenovo dostupnom a spoľahlivom modeli Extol CRAFT 405123 si môžeme ukázať niekoľko základných princípov a funkcií, ktoré možno na priamočiarych pílach využiť, na ktoré myslieť a s ktorými počítať. Ukážkový model má na utiahnutie dielov používané imbusové skrutky 3,5 mm a imbusový kľúč je aj súčasťou balenia.
Nie každá priamočiara píla je ním vybavená. Nasadenie je zväčša riešené tak, aby bolo pevné a nepohybovalo sa ani o milimeter. Na tomto príklade je jeho upevnenie riešené pomocou dvoch skrutiek a pohybuje sa vo výrezovej dráhe základne.
Slúži na rezanie rovnakých dielov, ktoré si priamo môže používateľ namerať na doraze samotnom. Slúži hlavne na udržiavanie línie.
Rezací list do priamočiarej píly môžu predajcovia uvádzať rôzne. Pílová lišta, rezacia píla, násada, pílová čepeľ, či rovno s názvom, ktorý nám dá jasne najavo, na čo je určená. Ich upevnenie sa môže líšiť, no z princípu je rovnaké. Je potrebné niečo na pohyblivej hlave na prístroji uvoľniť, aby sa tam dala vložiť pílová čepeľ. Extol CRAFT 405123 používa rovnaké tvarovanie úchytu ako BOSCH a tak sa aj uvádza v predaji. Je najrozšírenejší a najobľúbenejší. Predsa len, tiež dobre drží. Na používanom modeli sú dve skrutky imbus 3,5 mm na uvoľnenie. Stačí trochu uvoľniť a pílu dnu zatlačiť, nadskočí a sama zapadne do správneho miesta.
Oplatí sa presvedčiť, či nejde zasunúť ešte hlbšie. Samozrejme, čepeľ musí vždy ostrou reznou časťou smerovať dopredu. Inak by nemal zmysel už len samotný názov prístroja „priamočiara píla“.
Základňa, dôležitá časť priamočiarej píly, ktorá musí byť za každých okolností stabilná, v jednom momente stabilná byť nemusí. Vtedy, keď jej prepínate polohu do iného uhla. Spôsoby, ako sa to robí na rôznych pílach, môžu byť rôzne. Ak už funguje iné nastavenie na jeden typ kľúča, je fajn, že aj toto nastavenie sa robí rovnakým kľúčom.
Na tomto modeli sa uvoľnia dve skrutky a potom ide ľahko kovová základňa posunúť do iného uhla. V takom uhle následne je možné samozrejme rezať.
Predkmit a jeho nastavenie má zmysel pri používaní píly na rezanie rôznych materiálov. Keramické dlaždice, mäkké drevo, oceľ, hliník, tvrdé drevo… to všetko sa správa inak a potrebuje iné vlastnosti. Jednak, aby nedošlo k škodám na materiály, ale aj na píle, na prístroji ale pokojne môžeme hovoriť aj o škodách na zdraví, minimálne nervovom, ak sa nebude dariť, ako ste plánovali. Predkmit je vlastnosť, ktorá, ak ju vaša priamočiara píla má, sa nachádza pokojne ďalej od ovládania dostupného počas práce. Dole, pri základni, alebo nad pohyblivou hlavou.
Bez predkmitu, čiže s hodnotou 0, sa s priamočiarou pílou pracuje s tvrdými materiálmi ako sú kovy, oceľ, hliník, keramické dlaždice a veľmi tvrdé drevo ako je dub a buk. Stupeň 1 a 2 nachádzajú využitie pri preglejkách a tvrdšom dreve listnatých stromov, ale aj pri plastoch. Stupeň 3 je určený na rezanie mäkkého dreva ako jedľa, smrek, borovica, lipa a drevotriesky.
Nastavenie rýchlosti je nastavenie, ktoré budete chcieť meniť aj počas práce. Bezpodmienečne tak musí byť dostupné priamo tej ruke, ktorá s pílou narába bez vypínania prístroja. Na testovanom modeli je nastavenie rýchlosti v podobe rotačného prepínača 1-6. Ide ľahko, tak ako očakávate pri rýchlom rozhodovaní, či „zmene stratégie“. Pomalá rýchlosť sa používa pri veľmi tvrdých materiáloch. S nulovým predkmitom sapri pomalej rýchlosti reže keramika a veľmi tvrdé drevo s kovmi. Pomaly a stredne sa režú stredne tvrdé a tvrdé dreviny či preglejka. Najrýchlejšie rýchlosti sa volia pri mäkkom dreve.
0 komentárov