Jedlý gaštan v záhrade má veľa výhod. Skúste Bouche de Betizac

Mať gaštan vo svojej záhrade je radosť pre deti. Zbieranie hladkých príjemných gaštanov na dotyk je zábava. Mať však jedlý gaštan vo svojej záhrade, to je celkom iná zábava. Pre rodičov a tých, ktorí milujú gaštanové dobroty. Domácnosť, ktorá gaštan nepestuje, sa k nim dostáva v bežnom predaji alebo po známosti. Nemá prispôsobené postupy prípravy, pečenia, alebo skladovania. Kúpiť si a pestovať jedlý gaštan však o pár rokov prinesie zásadné zmeny v tom, ako budete vnímať jeseň. Už to nebudú len bežné druhy jesenného ovocia, ale aj vedrá a hrubé rukavice.

jedlý gaštan

Rozbaľovanie gaštanov je zážitok. Ich skladovanie, preberanie sa rukami a následne ochutnávanie je zážitkom druhým. Náš tento pocit uchvacuje. Rovnako ako uchvacuje pohľad na niektoré druhy jedlých gaštanov, s ktorými môžeme v našich záhradách počítať. Takým je aj odroda Bouche de Betizac, ktorá je stredným až veľkým stromom. Záleží od zástrihu a starostlivosti. Pochopiteľne, čím prirodzenejší a väčší strom, tým viac úrody cenných gaštanov.

Gaštan jedlý (Castanea Sativa) „Bouche de betizac“

Nadchne aj tým, ako je strom postavený. Ako mladý pôsobí, akoby bol na kmienku. Postupne sa však guľovitá koruna rozrastá, naberá na objeme aj veľkosti. Koruna tak môže dosiahnuť priemer viac ako 6 metrov. Gaštan je za všetkých okolností pri každej svojej odrode veľký strom s mimoriadnym výnosom. Gaštanmi tak môžete o niekoľko rokov zásobiť rodinu, priateľov, aj susedský predaj v celej dedine.

Odroda bouche de betizac je zaujímavá svojou rodivosťou a vzhľadom. Do rodivosti nastupuje skôr, ešte v mladosti. V porovnaní s niektorými inými odrodami je na tom naozaj o niečo skôr, hoci v malom objeme. Gaštan potrebuje opeľovača. Ideálne iný gaštan v blízkosti, pokojne inej odrody. Kúpiť si dva a umiestniť ich neďaleko od seba môže byť zárukou výnosnej úrody, aj nadšenia včiel počas jeho kvitnutia drobných kvietkov umiestnených v zložitom súkvetí. Postupne získava z guľovitej koruny pyramídovú, či kužeľovú.

Pestovanie a rast si vyžaduje:

  • Pestovanie je nenáročné a nevyžaduje nič zásadné. Hlavne však priestor aspoň 5x5m do budúcna. S dočasnými rastlinami v okolí pokojne 2×2.
  • Teplé a slnečné polohy
  • Dostatok miesta, aby sa jeho koruna nemusela prebíjať medzi inými stromami
  • Stojatá voda tvorí zásadný problém. Vhodné tak nemusia byť ílovité podložia. Ideálna pôda je priepustná, odvodnená.
  • V mladosti je vítaná pravidelná zálievka. Zálievka je dobrá aj v čase tvorby plodov, čím si zaistíte vyššiu kvalitu.
  • Dostatočne hlboká prirodzená pôda pre hĺbkové korene (nevhodné sú tak moderné radové zástavby s navozeným štrkom, či betónmi pre vyrovnanie terénu a odpadom pod zarovnanou zeminou, čo sme už zažili)
  • Vhodnou pôdou je neutrálna, prípadne mierne kyslá (hodnota pH)
  • Pre silnú produkciu si vyžaduje opeľovača, inak je produkcia plodov slabšia (strom je čiastočne samoopelivý)
  • Najmä v mladosti nejde o vetrolam. Vyžaduje si chránené stanovisko, v dovetrí iných stromov, alebo za múrmi, neďaleko hospodárskych budov a pod. Ak ho ako mladý máme vo vetre, môže si vyžadovať oporu a môžu utrpieť konáre. Za predpokladu, že ide o silne veternú oblasť.

Odroda, ktorá poteší, pretože:

Bouche de betizac zaujal aj nás. V našom prípade je doplnením miesta v záhrade, kde už iná odroda jedlého gaštanu je. Môže byť tak vhodným opeľovačom. (takými sú napríklad Marigoule, alebo odroda Marron de Lyon a iné). Gaštany tejto odrody sú považované za chutné a na gaštany príjemne sladké. Sú presne tými, ktoré si chcete predstaviť upečené a rozotreté do podoby jemného krému v koláčoch a dezertoch.

Castanea sativa

záhradníctve zahradnici.sk je tento strom ponúkaný vo výške 140 cm až 160 cm.  Objednať si ho je možné online kuriérom. Prichádza zabalený v kontajneri, čo z neho robí strom, ktorý je možné sadiť počas celého roka v nezamrznutých mesiacoch. Práve na takto mladom strome je vidieť koruna na kmienku, ktorú ocenia určite tí, ktorí si tento strom volia pre okrasnú funkciu. Zároveň však musia počítať s tým, že postupne počas rokov bude rásť a zväčšovať objem. Ale tiež rovnako tak gaštanovú produkciu.

Jedlý gaštan považujeme za prínosný, slúži na viacero spôsobov

Mať okrasný strom, ktorý prináša jedlú úrodu znamená, že nejde ani tak o okrasný, ako skôr úžitkový strom. Napriek tomu je vysádzaný neraz ako okrasný. Mnohí pestovatelia majú rôzne priority. Hodnota plodov a ich chuť však aj „okrasných“ postupne premení na úžitkových pestovateľov.

Je pevný, mohutný, je zdrojom veľkého objemu dreva, tvorí tieň a útočisko pre rôzne druhy života. Sám nie je náchylný na škodcov, gaštany nám nelikvidujú vírusy a vážne ochorenia. Gaštanmi nepohrdne žiaden sused, či rodina, ktorá vie, o čo ide. Nadšené budú deti. Každá kreatívna žena či muž v kuchyni, nadšenec pre cukrovinky a dezerty. Hlavne nadšenec pečených gaštanov.

Uplatnenie s týmto stromom nachádzate u odberateľov pečených gaštanov pred Vianocami, aj v maloobchode.  Ide o plodinu s ktorou nie  je núdza o záujem v rámci susedskej výmeny. Neoplotená záhrada bude lákať na malé úlovky nie len najmenšiu generáciu, nadšené budú veveričky, dravé vtáky, hmyz aj včely počas kvitnutia. Gaštanové lístie nespôsobuje intoxikáciu pôdy a rastlín tak ako to orechové. Má skrátka množstvo výhod, ktoré by sme mohli brať na zreteľ pri rozhodovaní, či  si ho zadovážiť. Mnohé takéto výhody hovoria za. Nezabudnite však, že gaštan vysádzame ďalej od múrov a základov stavieb, nesadíme ho na úzkych záhradách, kde by clonil susedom a bránil prieniku slnka na ich parcely a hriadky.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu