Ak budete stavať či rekonštruovať rodinný dom so záhradou, určite nesmiete opomenúť elektrickú sieť. A to ako pri samotných stavebných prácach, tak aj pri následnej prevádzke. Zvlášť v prípade, ak chcete mať na záhrade terasu a potrebujete elektrickú zásuvku pre rôzne letné záhradné akcie, keď sa zíde osvetlenie, gril či hudba.
V rámci elektrických rozvodných sietí je rozdiel, kde sa nachádzajú, a na aký účel slúžia. Môže ísť totiž o trvalé riešenia v rámci rodinných domov či záhrad, alebo ´dočasné´ skrine, ktoré sa nachádzajú napríklad na staveniskách, čiže v tomto prípade počas samotnej stavby alebo rekonštrukcie. Logicky teda platí, že elektrické rozvádzače v interiéri v dokončenom rodinnom dome bude mať menšie nároky na odolnosť materiálu či odolnosť voči nečistotám než pri rozvodnej skrini, ktorá sa nachádza vonku alebo je používaná počas stavby.
Všímajte si teda materiál, z ktorého je rozvodná skriňa vyrobená. Pre tie v interiéri postačí plast, v exteriéri či na stavbe oceníte rozvodné skrine z kovu či ocele. Je tu aj spomínaný faktor odolnosti voči nečistotám či dokonca proti vode. Ten je označený značkami IP55, IP65 a IP66. A v neposlednom rade si určite pozrite kapacitu rozvodnej skrine, aby určite nebola poddimenzovaná, a ideálne ani nadimenzovaná.
Súčasťou elektrickej siete v dome či na záhrade bývajú aj zásuvkové rozvodnice. Tie môžu byť s istením i bez neho. Zásuvková rozvodnica bez istenia sa dá použiť v miestach, kde sa nekombinujú rôzne typy zásuviek (230V, 400V 16A či 400V 32 A) s ističmi, ktoré by zabezpečovali ochranu pred preťažením a skratom. Aj v tomto prípade si môžete vybrať zásuvkovú rozvodnicu podľa kapacity, stupňa krytia pred nečistotami či prachom či podľa materiálu v závislosti od jej umiestnenia.
Ilustračný obrázok: Батыльчук / stock.adobe.com (FUTURINO)
0 komentárov