Ako vyrovnať krivú, hrboľatú či nerovnú podlahu a nivelačná hmota

Mať v interiéri, či v pracovnom priestore krivú podlahu je hrôza zo sto uhlov pohľadov. Najmä v prípadoch keď človek neraz zakopne, dvere na skrini sa otvárajú samé, alebo sa nábytok nebezpečne nakláňa. Položiť dlažbu, parkety, či linoleum je na takejto podlahe tiež náročná úloha. Skôr ako sa na tému vyrovnania krivej podlahy pozrieme, je potrebné popremýšľať nad dôvodmi krivej podlahy.

rovná podlaha

Dôvody, pre ktoré je podlaha krivá. Ktorý je ten váš?

  • Degradácia vekom: 50 ročná betónová podlaha, ak nie je dôvod na jej rozbitie a vykopanie s náhradou za moderné a izolované materiály, ešte môže poslúžiť. Vekom sa betón môže drobiť. O to viac, ak bol vystavený teplotným rozdielom, či zatekaniu a vlhkosti zhora (v minulosti poškodená strecha, vytápanie, prienik zrážok). Vlhkosť vzlínaná od zeme je problém, pre ktorý je podlahu nutné vymeniť a zospodu zaizolovať.
  • Nedodržané pracovné postupy: nie len nedodržanie bežných pracovných postupov, ale prípadné ponáhľanie, nevhodné náradie (chýbajúca vodováha, vyrovnávanie, naťahané správne výšky a pod.),
  • Degradácia nevhodným materiálom a nekvalitou: narušený betón a teda vznikajúce nerovnosti môžu byť dôsledkom nevhodnej zmesi, alebo neodbornosti majstra.
  • Vynaliezavosť kvôli spádovaniu: podlaha má byť vo všeobecnosti rovná a ak si vyžaduje, aby mala spád, malo by ísť o špeciálny priestor, terasy, práčovne, alebo priestranné garáže. Pokiaľ toto spádovanie, či nerovnosti pre rôzne búrania a opravy v neskoršom čase, už nemá dnes význam, môže prísť na rad vyrovnanie.
  • Ojedinelé prípady: túlavá mačka, úmyselný aj neúmyselný vandal so šľapajou „I was Here“ v ešte nestvrdnutom betóne.
  • Statika: ak sa celá stavba naklonila, podlaha popraskala pre posun muriva, je nevyhnutné nájsť statika. Tento článok nie je určený pre vyrovnanie podlahy v prípadoch možnej narušenej statiky. Pukanie alebo zlomy môžu mať na svedomí aj výkopové práce a neusadená vrátená zemina.

Mať rovnú podlahu je základ

V každej miestnosti je nevyhnutná rovná podlaha. Od nej sa odvíja uloženie podlahovej krytiny, detaily ako sú výšky zásuviek, otváranie dverí, uloženie nábytku a vlastná bezpečnosť. Nezabúdajme na rovody radiátorov, prípadne výšku podlahového kúrenia. Veľké poškodenie podlahy je nutné riešiť jej kompletnou výmenou. Hrboľatá betónová podlaha sa dá ošetriť uhlovou brúskou a kotúčom určeným za zbrusovanie betónu alebo kameňa. Betón pozostávajúci z hrubého štrku, kde štrk vystupuje, pričom nechcete príliš zvyšovať celkovú výšku, si žiada hrubú silu. Prípadne je možné uvažovať o nivelačnej hmote. Pri veľkom výškovom rozdiely sa zvyšuje aj jej spotreba. 25 kilogramové vrece stojí zhruba 8 – 15 eur. Pokiaľ plánujete podlahu v ktorej je rozhodujúcich aj niekoľko krivých milimetrov, vlastne na výber ani veľmi nie je čo (v bežných dostupných cenových a technologických podmienkach). Pomôcť si môžeme vyliatím nivelačnej hmoty.

Nohy na novej podlahe

Nivelačná hmota

Nivelačná hmota je sypký vrecovaný materiál, ktorý potrebuje vyšší pomer vody, než je tomu pri niektorých lepidlách. Nivelačná hmota má výhodu v tom, že pracuje s gravitáciou. Správne namiešaná podľa návodu výrobcu (na obale) je riedka a je ju potrebné vyliať na miesto, ktoré potrebujete vyrovnať. Platí pritom niekoľko zásad uvedených nižšie.  Vyrovnáva sa ako vodná hladina, hoci aj to len do určitej mieri. Nivelačná hmota pomerne rýchlo tvrdne. Nejde však o finálnu vrstvu a je nevyhnutné na nivelačnú hmotu uložiť ďalšiu vrstvu – plávajúca podlaha, lepidlo a dlažba, drevená podlahovka a pod.

Použitie nivelačnej hmoty a dôležité zásady

  • Pred aplikáciou nivelačnej hmoty je nevyhnutné poznať vodorovnosť podlahy a teda neliať ju na miesta, ktoré sú vysoko a zanedbať miesta položené nižšie. Nivelačnej hmoty pridáme viac práve na miestach, ktoré je nutné vyrovnať k tým vyšším.
  • Nivelačná hmota a práca s ňou si vyžaduje rýchlosť, aby jednotlivé dolievania nerovnomerne netuhli.
  • Nivelačnú hmotu je nutné vnímať ako vodu, ktorú nalejete na podlahu – so všetkými fyzikálnymi vlastnosťami v danom okamihu. To znamená, že vyrovnávaná podlaha, ktorá má prepad (schody dole, stavebné otvory a pod) musí mať šalovanie okraju. V opačnom prípade „voda“ tadiaľ pretečie na miesta, kde nebude žiadaná. Najmä ak vytuhne. Aj drobná škára spôsobí nerovnosti.
  • Nivelačná hmota sa vylieva pomaly z vedra rovnomerne po priestore. S rozumom. Dbáme na priestor a únikovú trasu, aby sme vôbec mohli z miestnosti vyjsť.
  • Miestnosť po vyliatí zvýši vlhkosť. Voda síce vytuhne v materiáli, ale veľká časť sa čoskoro začne odparovať. Pomôžte otvorenými oknami a dverami (ešte pred vyliatím)
  • Ak výrobca neuvádza inak, lepidlo na dlažbu možno nanášať na druhý deň. Niektorí majstri radia lepiť dlažbu hneď ako hmota stvrdne a po klopaní „klopká“ akoby ste ju mali už celé roky.

Rady z praxe:

  • Pri nivelačke je cieľom rovná „vodná hladina“ a tá sa dá dosiahnuť len rýchlou prácou a veľmi dobrým premiešaním bez hustej a riedkej časti (dôležitá je rovnomennosť hustoty).
  • Pozor na prskanie a kvapkanie.
  • Keďže 25 kilogramové vrecko je možné použiť len vo veľkých nádobách alebo miešačkách, pre domáce použitie je vhodné vrece v polovici narezať, pod vrecom nadvihnúť, rozdeliť hmotu na dve polovice, rozdeliť aj vodu a použiť jedno vedro a rozmiešať. S polovičnou zmesou je možné bežné stavebné vedro bez ťažkostí prenášať.
  • Dopomôcť kelňou či hladítkom nikto nikomu nezakáže. Nie je na škodu mať istotu, že sa neobjaví hrboľ, prípadne nerovnosť. Nástroje ale musíte hneď umyť.
  • Nivelačná hmota vyžaduje veľmi dobré premiešanie. To sa rukou bežne nepodarí. Vyžaduje si rozbitie akýchkoľvek zhlukov, ktoré po vyliatí môžu znamenať problém. Kvalitné nivelačné hmoty využívané na zalievanie podlahového kúrenia dokážu vyrovnať nerovnosti až 1 mm a tiež takúto vrstvu vytvoriť na betónovom podklade.
  • Pred vyliatím nivelačnej hmoty je odporúčané použiť penetráciu – hĺbková penetrácia nemusí byť striktne model, ktorý uvádza výrobca nivelačnej hmoty.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu