Možno práve v týchto mesiacoch ešte viac dbáme na to, aby nám potraviny vydržali, než kedykoľvek predtým. Sú rôzne druhy pečiva s rôznymi nárokmi. Určité základné vlastnosti však majú spoločné. Chceme, aby nám pečivo vydržalo čo najdlhšie čerstvé. Chceme si ho kúpiť viac a chodiť na nákupy menej často.
Pečivo je v mnohých rodinách hlavný dôvod, pre ktorý chodiť do obchodu pravidelne. Poznáme však pravdivý fakt, že návšteva obchodu nezostáva len pri pečive. Gumené rožky, suchý tvrdý chlieb a ani plesnivé pečivo nie je nič, čo by sme podstupovali dobrovoľne. Skôr z neznalosti.
Mäkké pečivo s jemnou kôrkou, rožky, žemle a podobne, podliehajú fyzickým zmenám rýchlejšie, pretože strácajú svoju prirodzenú vlhkosť. Prípadne naberú prílišnú vlhkosť, ak je prostredie neprimerane vlhké. Pečivo skrátka má svoju rovnováhu. Pečivo sa konzumuje čerstvé a skladujeme ho vždy tak, aby dýchalo.
Na uskladnenie chleba sa používajú chlebníky. Ide o drevené nádoby z tvrdého minimálne ošetrovaného chleba, zakonzervované vhodnými technológiami bez chémie. Chlebníky môžu byť kombináciou nerezu a dreva. Už menej sa odporúča ako vhodný materiál práve samostatný nerez, alebo keramika pre vyšší chlad. Drevo má izolačné vlastnosti. Pečivo vo vhodnej čistej ľanovej utierke nepoužitej predtým na iné účely, je taktiež populárne. Utierka prispieva k správnej funkcii chlebníka a zadržiava výmenu vlhkosti.
Croissanty skladujeme po dobu jedného až dvoch dní naopak práve v igelitových vreckách. Viac pri izbovej teplote nevydržia. Majú vysoký obsah tuku (vždy dúfame, že ide o maslo), čo celkom mení ich správanie oproti inému pečivu. Tiež rady hovoria o možnosti skladovania v chladničke po dobu troch až piatich dní.Hovoríme však o poctivých maslových croissantov. Ich mrazenie je možné na dobu viac ako 2 mesiace. No práve do 2 mesiacov je doba ideálna.
Naši predkovia nemali chladničky a veľakrát ani chlebníky. Vlastne nemali ani samostatné kuchyne a prvé spotrebiče sa začali objavovať až v medzivojnovom období v mestách. Na vidieku až po vojne. Všetko súviselo s elektrifikáciou. Samozrejme, aj receptúry chleba boli rôzne, no stále mali osvedčené spôsoby. Mali však plátené vrecká. Sami môžeme používať utierky a plátené vrecká. V nich môžeme mať pečivo v chlebníkoch, no je dôležité nepoužívať stále tie isté bez výmeny a opratia. Na chlieb je možné kúpiť aj špeciálne plátené vrecká určené priamo na chlieb so zaťahovacou šnúrkou. V plátených vreckách sa dá za určitých okolností skladovať uzavretý v igelite. Opäť však pozor na kontroly.
Chlieb zabalený v plátenom vrecku v košíku taktiež určenom na chlieb je snáď snom každého, kto sa sústredí na svoju chalupu a bývanie v štýle našich starých rodičov. Ide o symbol, ktorý môže byť umiestnený v strede stola s obrusom. Už takáto predstava sa javí zaujímavou.
Do chladničky pečivo nedávame: Mnohí robíme jeden poriadny nezmysel a škodíme si viac, ako sa môže zdať. Pečivo neuskladňujeme v chladničke. Chlad zrýchľuje proces starnutia pečiva. Nevyhneme sa tomu pri obložených žemliach, rožkoch a bagetách, ktoré máme pripravené na výlet s nátierkami a náplňou, ktorá si chladničku vyžaduje. Samotné pečivo však v chladničke veľmi nevydrží, rožky sa stávajú rýchlejšie gumenými a tvrdými.
Vytiahnutý z pece nezatvárame do igelitu: pečivo, ktoré je vytiahnuté z pece a ešte u neho prebieha únik časti vlhkosti, nezatvárame do igelitu. Spôsobíme veľmi rýchlo gumovitosť pečiva. AK pokladáme na dosku, dobré sú tie mriežkové. Znova – kvôli vlhkosti.
Vysoká vlhkosť prostredia alebo uzavretie v sáčku: rovnaký efekt, ako uzavretie pečiva do sáčku, vidíme aj v prípadoch, kedy skladujeme pečivo bez ochranných obalov v príliš vlhkom prostredí. Pečivo nasaje vzdušnú vlhkosť. Najlepšie to vidieť na čipsoch, ktoré dokážu počas jednej noci vo vlhkej miestnosti nasať vzdušnú vlhkosť a nedajú sa na druhý deň jesť. Chlieb nasaje vlhkosť, ale mu to ešte nemusí ublížiť. Kôrka zmäkne, no oveľa rýchlejšie sa na takomto chlebe budú tvoriť zelené plesne.
Extrémne suché prostredie: spôsobí veľmi rýchly únik prirodzenej vlhkosti samotného pečiva, pretože práve suchý vzduch teraz v podstate „vysaje“ vlhkosť z pečiva.
Slnko: nechávať pečivo na slnku, napríklad pri záhradnej slávnosti, je to isté, ako extrémne suché prostredie. Pečivo stvrdne. Na Slnku pozabudnutý krajec chleba môže byť nejedlý už za 30 minút. Pokojne viac, či menej. Záleží aj od typu chleba.
Paradoxom je, že hoci chlad škodí, mrazenie pečiva je obľúbeným spôsobom, ako si dopriať pečivo v časoch, keď viete, že nebude (pečivo, alebo cesta do obchodu). Mrazíme pritom len čerstvé pečivo a rozmrazujeme ho pomalšie. Zmrazenie je nutné na teplotu aspoň -18° čím sa zaistí, že škrob v pečive nevykryštalizuje. Vhodnejšie je mraziť už nakrájaný chlieb do vreciek, ktoré sú určené na mrazenie. Chlieb sa rozmrazuje tak, že ho vyberieme, položíme do izbovej teploty na 10-15 minút a potom ho položíme na krátko do rúry. Mikrovlnka síce chlieb rozmrazí, ale nemusí ísť o tú chuť pečiva ako čerstvého, ktorú dosiahnete pecou.
0 komentárov