Fondue. Aké druhy poznáme a ako si ho pripravíme aj doma?

Fondue je známe aj ako švajčiarske národné jedlo, najmä v jeho syrovej podobe. Pre Švajčiarov nie je iba pokrmom, ale ich národným symbolom a udalosťou, pri ktorej sa stretne celá rodina, ktorá si ho spolu vychutnáva. Je to jedlo, ktoré sa tradične a najčastejšie konzumuje počas zimy a vianočného obdobia. Najstarší variant fondue pochádza z Álp a odkazuje na tavený syr, ktorý hrá hlavnú úlohu v tradičnom syrovom fondue. Tento pokrm, ako aj jeho servírovanie je však zaujímavé určite v rôznych ohľadoch.

Fondue a jeho pôvod

Jeho vznik sa datuje do 18. storočia. V krušných zimách boli obyvatelia alpských dediniek schovaní doma so zásobami syrov, múky, bieleho vína a ďalších trvanlivých surovín. Piekli chlieb, ktorý však po nejakej dobe stvrdol, a tak obyvateľov hôr napadlo vytvoriť si zo syrov omáčku, ktorá bola neustále zospodu zohrievaná ohňom. To malo aj praktické využitie, nakoľko vytvorený oheň zohrieval v tuhej zime obydlia.

Aké druhy poznáme?

Syrové fondue

Syrové je hádam najznámejšie, najstaršie a u Švajčiarov najobľúbenejšie. Základné švajčiarske syrové „fondí“ sa skladá z minimálne dvoch syrov, múky a kvalitného bieleho vína. Aby mala omáčka správnu husto-tečúcu konzistenciu, pripravuje sa väčšinou zo základného tučného syra Gruyère a ementálu. Podávané je s kúskami chleba alebo pečiva, ktoré sa napichuje na špeciálne vidličky a namáča do zohriateho roztopeného syra.

Syrové fondue ako spločenská príležitosť

Mäsové fondue

Názov tohto typu sa pripisuje vinohradníkom z Burgundska: Fondue Bourguignonne. Má pôvod vo Francúzsku a jeho hlavnou ingredienciou je mäso zo sviečkovice. Tradičná hlinená nádoba, caquelon, sa postaví do stredu jedálenského stola. Zapáli a vleje sa do nej predhriaty olej. Sviečkovica sa nakrája na kocky alebo menšie plátky, ktoré sa nabodnú na dlhú fondue vidličku alebo sa okolo vidličky jednoducho obkrútia. Vložia sa do caquelonu s rozhorúčeným olejom alebo tukom a opekajú, pokiaľ nie je mäsko hotové. Zároveň sa v oleji pravidelne pretáčajú, aby sa opiekli rovnomerne. Opečené mäso sa vytiahne, namočí do pripravených omáčok a konzumuje.

Fondue s vývarom

Ľahšia verzia mäsového fondue, Fondue Court Bouillon, má svoj pôvod v Ázii. Hovorí sa, že bol muž zo Švajčiarska na návšteve Číny a tam mu podávali jedlo veľmi podobné fondue, ktoré už poznal, ale tekutina, ktorá sa používala na máčanie, bol vývar, do ktorého sa močili rôzne druhy mäsa, ktoré sa vo vývare povarili a následne s omáčkami konzumovali. Toto fondue je vo švajčiarskych, najmä francúzskych kantónoch známe ako Fondue Chinoise. V reštauráciách si ho pri stole ako hlavné jedlo objednáva celá rodina alebo partia a spoločne ho ,,z jedného hrnca,, konzumujú.

Fondue ovocné s čokoládou

Čokoládové fondue

Čokoládové alebo dezertné fondue je na území Slovenska asi najznámejšie. Málokto však vie, že sa označuje ako americký vynález a zrodil sa v polovici 20. storočia. Ide o rovnaký princíp ako pri ostatných typoch, ale namiesto chleba alebo mäsa sa na vidličky napichujú rôzne druhy ovocia (napríklad banány alebo jahody) a namáčajú do horúcej čokolády.

Základná výbava

Bez ohľadu na to, ktorý typ si chcete pripraviť a následne vychutnať – základom je správne a kvalitné vybavenie. Čo k tejto súprave patrí?

Fondue hrniec

Tento typ hrnca alebo caquelon je samozrejme najdôležitejší. V tomto hrnci sa zohrieva tuk, vývar alebo syr a varia sa v ňom napríklad kúsky mäsa. Ak vareškou miešame tekutinu a na paličke sa vytvoria malé bublinky, tuk je dostatočne horúci a môžeme začať s prípravou.

Rechaud

Rechaud je varná doska pre „fondí“. Najbezpečnejšia náplň je horiaca špeciálna pasta bez zápachu, tá sa naleje do malej hlinenej misky, ktorá je pod hrncom a zapáli sa. Praktické, ale však menej romantické sú elektrické fondue prístroje, ktoré umožňujú presné nastavenie teploty: 180 °C pre mäsové, 100 °C pre vývarové, 85 °C pre syrové fondue.

Vidličky a príslušenstvo

Špeciálne dlhé vidličky sú základom. Vidličky na syrové fondue by mali byť široké a pokiaľ možno s tromi hrotmi, z ktorých sa kocky chleba nemôžu zosunúť. Na mäsové alebo vývarové fondue potrebujeme vidličky s dvoma dlhými hrotmi, ktoré nepoškodia vlákna mäsa. Na vývarové typy sú vhodné aj malé drôtené sitá s dlhými rúčkami.

V obchodoch sú v ponuke aj špeciálne taniere, ktoré majú pododdiely pre rôzne omáčky. Samozrejme použiť sa môžu aj klasické plytké taniere.

TIP: Nezabúdajte, že pri jeho príprave sa okrem špeciálneho náčinia dbá aj na použitie kvalitných surovín, ktoré zabezpečia, že nebude iba pokrmom, ale aj kulinárskym zážitkom. V dnešnej dobe existuje množstvo receptov a postupov, akými si môžete vlastné „fondí“ pripraviť aj doma, podľa svojich chuťových preferencií. Ide však v každom prípade o spoločenskú udalosť. Možno malú, alebo väčšiu. Je príležitosťou na stretnutia v trochu inom štýle, než je v našej kultúre stále zaužívané.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu