Dracena a jej rez, skracovanie a množenie: rady ako na to (postup)

Dracena je známym a populárnym druhom interiérových rastlín. Hoci dnes sú vyhľadávanejšie odrody s oveľa hrubším kmeňom, stále sú populárne aj tie tenšie. Bežne ich zakúpime ako mladé cenovo dostupné rastlinky, ktoré sú zastrihnuté a rozvetvené už ako mladé. Ponechané bez zásadnej starostlivosti však po rokoch dosahujú rôzne rozmery. Prípadne sa ako bohato rozvetvené začínajú meniť, krútiť, alebo siahať do výšky, pri ktorej presahuje okenný rám, alebo vyčlenené miesto v obývačke. Dracena si pritom v takomto prípade vyžaduje rez. Rastlinu môže výrazne zmeniť, ale tiež omladiť, alebo dokonca zachrániť. V prípadoch, kedy hrozí oslabenie, preťaženie, prevrátenie a pod.

 dracena zástrih a množenie

foto: pohľad na zakorenenú Dracenu a detail na rôzne typy koreňov na jedinom zastrihnutom kmienku. Tie najvýraznejšie sa tvoria na živom reze, ale korene vychádzajú aj z „palmového“ zdrevnateného kmienku.

Privysoká dracena a jej skracovanie

Pri veľmi vysokých dracenách je dôležité pozerať sa na ňu už iným pohľadom, než tomu bolo doteraz. Ak máte holý kmeň, ktorý má listy len celkom navrchu a rastlina vyzerá nevzhľadne, alebo nepoužiteľne v rámci vizuálnych nárokov, potom je nutné pristúpiť k radikálnejším krokom. V nasledovných príkladoch sa pokúsime navrhnúť možné riešenia rôznych prípadov. Berte pritom na vedomie, že v bežných domácich podmienkach môžu draceny ožiť a začať absolútny reštart. Stačí im pritom veľakrát len voda a priestor na to, aby opäť vytvorili nové korene. Pre tvorbu koreňov vo vode namočenom kmeni potrebuje zhruba dva mesiace. Korene sú však silné a schopné.

  • vysoká, prevažne holá jednokmenná dracena:  riešenie môže byť razantné, ale tiež jednoduché. Dracenu s vysokým, prevažne holým kmeňom odstrihnite už dole vo výške 15 až 20 centimetrov a nechajte holý kmeň, ktorý naďalej zalievajte. Pravdepodobne sa rastlinke podarí vyhnať nové výhonky budúcich rozvetvených kmeňov a lístkov. Odstrihnutý kmeň rozdeľte pokojne na 20 – 25 centimetrové dĺžky, až ten vrcholový pokojne ponechajte v takej výške, v akej je pre Vás prijateľný na zasadenie. Správnym spodným koncom tieto odrezky namočte do vody a zaistite, aby voda nevyschla (napr. odparením)

dracena zástrih a množenie

foto: Na fotografii vidieť jeden z odrezkov „za sebou“. Ten najnižší, prvý s listami od spodku. Zakorenil a zároveň pri reze vytvoril nové výhonky. Stačilo na to 5 týždňov. Získali sme novú rastlinku a zároveň čoskoro tri nové púčiky nových výhonov. 

  • bohato olistená viackmenná dracena: takéto prípady môžu byť lepšie tvarovateľné, ak si potrebujete ponechať len niektoré kmene. Rastlina bude vždy lepšie znášať, ak na nej zostanú listy. Ak má rastlinka viac kmeňov a je teda rozvetvená, dá sa z neh odstrihnúť bez väčších rizík, nechať zakoreniť a len čo sa na odstrihnutom mieste vytvoria nové lístky, je možné bez zásadného rizika postupovať aj na ďalšom kmeni a opäť si rozmnožiť aj z ďalšieho odrezku dracenu ďalej.

dracena zástrih a množenie

foto: použité jedny z nožníc Fiskars.

Množenie je pomerne jednoduché

Samotné množenie draceny je pomerne jednoduché. Narezaný kmeň musí mať čistý rez. U nás používame vyššie modely nožníc Fiskars, kde je to bez starostí. Ostrosť je dôležitá, pretože neostré nožnice poškodzujú tvrdú stonku, alebo ak chcete kmienok. Nastrihanie jendotlivých kúskov kmienku si žiada počítať s dĺžkou, na ktorej chceme docieliť zakorenenie a ktorá bude ukrytá v zemi. Počítajte preto s minimálnou výškou aspoň 5 – 7 centimetrov.

Korene sa tvoria výrazné biele. Trvať to môže jeden mesiac, až dva, než sú korene poriadne silné. Je však prekvapivé, ako taký koreň vyzerá. Pôsobí pevne a aj na jemné ohmatanie dáva jasno, že dracena nepatrí medzi žiadnu padavku a tento spôsob reprodukcie zvláda pomerne dobre. Chce to len odvahu, no nakoniec získate ďalšie rastlinky, ktorými môžete potešiť priateľov, rodinu, či iných odberateľov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu