Textilné kvetináče sú trend. Ale prečo? Aké sú ich výhody?

Textilné kvetináče sa zdajú byť ako výstrelok modernej doby a ekologických trendov. Pôsobia ako nedokonalosť zadržiavač prachu, pachov, plesní a pôsobia, akoby mali plniť svoju úlohu pár mesiacov a potom mali putovať do kompostu. Lenže textilné kvetináče sú naozaj súčasťou našich interiérov a kancelárií, ba dokonca celé roky bez fyzikálnych zmien. Na jednej strane je to ich skladnosť, presúvateľnosť, váha, možnosti uchytenia a zavesenia, na strane druhej je pri nich základnou vlastnosťou kyslík v pôde.

textilné kvetináče

Textilné kvetináče sú populárne pre vlastnosti ako:

Priepustnosť pre vzduch a vodu: Textilné kvetináče majú schopnosť lepšie okysličovať aj prepúšťať vodu cez ich vláknitú štruktúru. To umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a vody okolo koreňov rastlín. Základom je len rastlinu zbytočne neprelievať. Textilné kvetináče skrátka umožňujú koreňom priestup kyslíka a mierneho svetla, čo môže podporiť ich zdravý rast a rozvoj koreňového systému. Pri exotických rastlinách, ako niektorých orchideách, je nevyhnutnosť prístupu svetla pre korene základom. Aj tu je možné dopomôcť práve textilnými, viac presvetľujúcimi kvetináčmi.

Regulácia teploty pôdy: Textilné materiály majú schopnosť regulovať teplotu pôdy vo vnútri kvetináča. Tento faktor je dôležitý najmä v teplých a slnečných podmienkach, kde by iné materiály mohli priviesť k prehriatiu koreňov rastlín.

Fyzikálne vlastnosti

Ľahká hmotnosť: Textilné kvetináče sú ľahké a ľahko prenášateľné, skladovateľné a netvoria váhu navyše v policiach a na zavesených konštrukciách. To znamená, že ich je ľahké manipulovať a presúvať, čo je veľkou výhodou pre tých, ktorí radi menia usporiadanie svojich záhrad alebo interiérov a riešení pre izbové rastliny.

Estetický vzhľad: Textilné kvetináče pridávajú do záhrady alebo interiéru prírodný a rustikálny vzhľad. Ich prirodzená textúra a farby môžu prispieť k estetike a atmosfére priestoru.

Pevné dno: dôležitou vlastnosťou mnohých riešení je pevné dno. Tam sa dostáva pretekajúca voda a nevyteká tak von. Môže ísť o keramický spodok, dno z plastu, alebo pri dôraze o ekologickosť – z recyklovaného, či recyklovateľného plastu. Je mnoho dizajnov, ktoré dno neponúkajú a vystačia si s textilným materiálom.

Materiály:

Textilné kvetináče môžu mať viacero materiálov:

Kokosová vlákna

Kvetináče vyrobené z kokosových vlákien sú ďalšou populárnou voľbou. Kokosové vlákna sú prírodné a priedušné, čo umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu a vody. Navyše, tieto kvetináče majú dlhú životnosť a sú odolné voči rozkladu.

Konopné vlákna

Materiál, akým sú konopné vlákna, je ďalším prírodným materiálom, ktorý sa používa na výrobu textilných kvetináčov. Konopné vlákna sú pevné a odolné, a tiež majú schopnosť absorbovať vodu a udržiavať optimálnu vlhkosť pôdy pre rastliny.

Jutové vlákna

Okrem juty sa jutové vlákna môžu používať samostatne alebo v kombinácii s inými materiálmi na výrobu kvetináčov. Jutové vlákna sú pevné, trvanlivé a ekologicky šetrné.

Recyklované textílie

Kvetináče môžu byť vyrobené aj z recyklovaných textílií, ako sú napríklad staré odevy, látka alebo iné textilné odpady. Tieto kvetináče sú ekologické a prispievajú k zníženiu množstva odpadu. Nemusí byť úplne známy obsah látok, farbív a nemusíme ani poznať jasné zloženie materiálu. Je to teda materiál skôr vhodný do domácich podmienok pre okrasné rastliny, nie úžitkové. Dobre na istý čas poslúži aj vlastné dielo krajčírskeho umenia zo starej rifľoviny, alebo iného pevného materiálu.

Bavlnené materiály

Niektoré kvetináče môžu byť vyrobené aj z čisto bavlnených materiálov. Aj keď bavlna nie je taká odolná voči vlhkosti ako iné materiály, môže sa stále použiť na výrobu dekoratívnych kvetináčov pre interiérové rastliny.

Ekologický faktor

Materiály ako juta sú prirodzené a biologicky odbúrateľné, čo ich robí ekologicky šetrnejšou voľbou oproti niektorým plastovým variantom. Tento trend smeruje k udržateľnejšiemu spôsobu pestovania rastlín. Vhodné je čítať pribalené informácie o trvanlivosti a náročnosti využitia. Takýto kvetináč nemusí byť večný a po niekoľkých rokoch môže byť poznačený vlhkosťou a prítomnosťou pôdy. Sú však aj také, ktoré sú tomu výrazne odolné. Vyberajte aj podľa popisu daného kvetináča od výrobcu a dodávateľa.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu