Záhradný nábytok: porovnanie materiálov a tipy, kam ho umiestniť

Rozhodli ste sa, že si túto jar kúpite nový záhradný nábytok? Pri výbere musíte zohľadniť niekoľko aspektov. Jeden z najdôležitejších je využitie vášho priestoru. Aký nábytok kúpiť? Kde ho umiestniť? Na tieto otázky nájdete odpovede v článku.

 záhradný nábytok ilustrračná fotografia lod

Je záhradný nábytok niečo, po čom túžite celé roky? V tom prípade si ešte pred kúpou nezabudnite zodpovedať na niekoľko základných otázok.

Aký nábytok kúpiť?

Pri tejto otázke sa zaoberáme predovšetkým materiálom. Záhradný nábytok bude stáť vonku, kde bude vystavený rôznym vonkajším vplyvom. Aký materiál je najvhodnejší?

Drevený záhradný nábytok

Výhodou dreva je nepochybne jeho prirodzenosť a estetika. Drevený nábytok vyzerá skvele a zoženiete ho v rôznych podobách – lavičky, záhradné lehátka, stoličky a ďalšie. Výhodou je aj to, že vám pri pravidelnej údržbe (olejovanie, lakovanie) vydrží dlho. Naopak, nevýhodou je vyššia cena.

Záhradný nábytok z kovu

Kovový nábytok vám vydrží už navždy. Rovnako ho zoženiete v rôznych podobách a dizajnoch. Výhodou je aj dostupnejšia cena. Nevýhodou je, že tento materiál nie je príliš pohodlný, musíte ho teda vždy doplniť o mäkké vankúše, ktoré zároveň v lete zabránia prehrievaniu, aby bolo sedenie komfortné.

Ratanový záhradný nábytok

Asi najznámejší materiál, ktorý sa používa na výrobu záhradného nábytku. Takéto kúsky nájdete takmer v každej predajni záhradného nábytku a doplnkov. Jeho veľkou výhodou je fakt, že sa hodí do rôznych dizajnov – od klasického až po moderný. Je odolný, pohodlný a ľahký, takže sa dobre prenáša. Nevýhodou je, že sa horšie čistí a časom môže na slnku vyblednúť. Okrem toho nie je taký pevný ako predchádzajúce alternatívy – drevo a kov.

Záhradný nábytok z plastu

Ide o cenovo najdostupnejší variant, čo sa však odzrkadľuje aj na jeho životnosti. Nepoteší vás ani nižšia nosnosť. Na druhej strane je však veľmi ľahký a dobre sa prenáša, nároky na údržbu sú nízke (stačí ho pretrieť navlhčenou utierkou) a je dostupný vo viacerých farbách, najčastejšie je to biela, čierna, hnedá či tmavozelená.

záhradný nábytok ilustrračná fotografia lod

Kde ho umiestniť?

Ak vychádzame z predpokladu, že nemáte k dispozícií veľa priestoru, pokúste sa rozložiť a otočiť celú súpravu tak, aby na ňu slnko svietilo až vo večerných hodinách. Vyhnete sa tak silným obedným lúčom. Ak budete nábytok používať počas celého dňa, oceníte prirodzený tieň, ktorý vrhajú stromy, ak teda na záhrade nejaké máte.

Nábytok môžete umiestňovať aj podľa jednotlivých zón v záhrade. Napríklad v zóne na relax by nemali chýbať záhradné lehátka, slnečník, hojdacie siete alebo kreslá. Do zóny na posedenie a grilovanie sa zase hodí záhradná súprava, odkladací grilovací stolík a podobne. Nezabudnite do ich blízkosti umiestniť aj osvetlenie, aby ste si príjemné chvíle vonku mohli užívať aj po západe slnka.

Jar sa už začala a blíži sa leto! Ak si chcete vychutnať príjemné okamihy na čerstvom vzduchu, so záhradným nábytkom to bude oveľa ľahšie a príjemnejšie!

Foto: Ground Picture + : Ahmad Tbakhie / Shutterstock


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu