Oprava alebo výmena plastovej rúčky na plastovom okne

Plastové okná sa medzi sebou líšia farbou, veľkosťou, hrúbkou, počtom komôr, skiel, ale aj kvalitou. To, čomu však sme radi je, že určité vlastnosti majú rovnaké. Napríklad fungovanie kovania. Plastové rúčky na plastových oknách nám môžu pripadať ako priamo prikované a na prvý pohľad môžu pôsobiť dojmom, že ich výmena si bude žiadať priveľa nástrojov a rozoberania okna. Opak je pravdou. Bežná rúčka má totiž svoju rozšírenú základňu. Tá je krytá otočným krytom a pod ním sa nachádzajú skrutky. Vnútro je viac menej univerzálne a pripomína kľučku na dverách.

Výmena kľučky na plastovom okne

V našom prípade inštalatéri nových okien zašpinili rúčku pri montáži PUR penou. Je faktom, že v prípade, ak nie je PUR pena odstránená pred úplným vytvrdnutím, neumyjete už ju v podstate ničím. Pomáha len výmena, alebo prebrúsenie a farbenie. Rúčka, ktorá pôsobila v technickej miestnosti nevzhľadne, bola vymenená. Ak z akýchkoľvek dôvodov plánujete vymeniť rúčku na plastovom okne, nie je naozaj nutné vyhľadávať špecialistu a kontaktovať nákladné servisy. Je to totiž jeden z najjednoduchších úkonov a opráv, ktoré na plastovom okne môže spraviť akýkoľvek zručný majster.

Plastové okno a oprava kľučky

Koľko stojí nová kľučka a čo skrutky?

Najčastejšie obavy domáceho majstra sú, kde kľučku zohnať. Reálne sa nachádza v ponuke každého hobby marketu. Mnoho železiarstiev a predajní stavebnín má v ponuke aj kľučky. Najširší sortiment je v rámci bielych modelov. V ponukách vidíme aj biele. Pomáha aj internetový predaj a ponuky, z ktorých vyberáte podľa vzoru. Pri kamenných predajniach skúste siahnuť po kúpe aj s vymontovanou pôvodnou – aby sedel dizajn s ostatnými ručkami v domácnosti. Zachovať zatvorené okno sa dá jednoducho. Vymontovaním skrutiek a zaistenie okna. Potom môžete vybrať kľučku bez problémov a okno zostane zatvorené.

Balenie nových kľučiek stojí okolo 5 až 7 eur. Záleží aj od materiálového vyhotovenia. Na okná si samozrejme môžete namontovať aj drahšie chrómové celokovové kvalitné kľučky, kde je cena podľa dodávateľa aj 10 eur za kus a viac. Zaujímavou voľbou je klasická kľučka s kľúčom. To využijú komerčné prevádzky, aby s avyhli otváraniu okien zákazníkmi, ale aj bežné domácnosti na miestach, kde chcú zaistiť neotváranie konkrétneho okna. To je totiž bezpečnostné riešenie napríklad na oknách vedľa ventilačiek, ktoré sú najčastejšie využívané pri domových vlamačkách cez ventilačku. Zaistenie kľúčom je príplatku štyroch až piatich eur. Cena zamykacej kľučky je okolo 10 eur. Súčasťou každej poriadnej kľučky sú aj potrebné dve skrutky.

Návod a zásady

Pre odborníka je písanie návodu smiešne. Pre domáceho majstra a nadšenca pre drobné výmeny je však možno predsa len dobré spomenúť dôležité kroky a možno niekoľko zásad, ktoré pri výmene plastia. V číslovaných krokoch si vysvetlíme všetky dôležité časti.

1. Poškodená rúčka, ktorú vám okenári ani po šiestich rokoch urgencie nevymenili, prípadne sa vám ju podarilo poškodiť inak, má vo svojej základni viečko. To skúste potiahnuť k sebe napríklad nechtami a pootočiť. Odkryjete tak prekrytú konštrukciu základne v ktorej sú dve skrutky.

Plastové okno a oprava kľučky

2. Stredný krížový skrutkovač poslúži na odšrobovanie rúčky. Kľučku ťahajte až v momente, keď sú skrutky celkom vyšrobované.

Plastové okno a oprava kľučky

3. Pri vyšrobovaní budete pravdepodobne potrebovať zmeniť polohu kľučky a tak okno otvoríte. Žiaden strach. Je to v poriadku. Len si dajte pozor, v akej polohe (A: zatvorené, B: otvorené, C: ventilačka), máte pôvodnú kľučku a aj novú kľučku. Novú kľučku vkladáte do otvoru, môžete s ňou jemne vybrovať, aby skočila do otvoru. V prípade, ak namontujete kľučku v zlej polohe, budete ňou musieť otáčať trochu neobvykle. Čiže vás čaká vyšrobovať, pretočiť kľučku správne a opätovná inštalácia.

Možné problémy:

  • môže sa stať, že kľučka je lajbavá, vo vnútri preskakuje, alebo nereaguje na vaše zmeny polohy. Po vybratí kľučky je možné odhaliť ešte väčšie zhoršenie stavu. V prípade, ak je kľučka bezchybná a kovové teleso v nej pevne drží, problém bude vo vnútornom kovaní okna.
  • stará kľučka nejde vybrať? Ujistite sa, že skrutky sú naozaj vyšrobované a vyberte ich celkom von.
  • nová kľučka nejde vložiť? Nazrite do vnútra, v akej polohe je vnútorné kovanie a kopírujte túto polohu pri vkladaní. Skúste mierne triasť rukou, aby skočila správna poloha.
  • skrutky nie je nutné príliš doťahovať. Prílišné doťahovanie má predsa len občas za následok poškodenie šrobov a to by o pár rokov, či desaťročí mohlo znamenať pri výmene problém.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu