PUR pena je výnimočný pomocník. Na stavbu si ju zadovážime pri snahe o vyplnenie otvorov a dier, pri izolácii okien, okolí dverí, pri vyvŕtaní otvorov pre plynové rozvody, na izolovanie rôznych iných škár a priestorov napríklad v interiéry, ktoré by mohli znamenať tepelný most.
Lenže čo čert nechcel, dávate penu rovnomerne všade, no na mieste, kde nevidíte, je škára menšia a tak pri vysoko-rozťažnom type peny vytlačí oveľa viac obsahu, ako ste počítali. Nehoda sa stať môže aj skúsenému majstrovi, no na druhej strane, len z pohodlnosti a nepozornosti si nechá pod pracovným priestorom textil, či zariadenie z domu, ktoré by inak stačilo odsunúť. Mäkká rozpínajúca sa PUR pena, ktorá dopadne na textil a rôzne predmety, sa okamžite lepí.
Ak PUR pena dopadla na tvrdé predmety, lesklé povrchy, plasty, kov, radiátor, dlaždice a iné povrchy, nič zásadné sa nestalo. Po pravde, ako náhle PUR pena stvrdne, zmenia sa jej fyzikálne vlastnosti a budete ju môcť odtrhnúť bez poškodenia povrchu. V prípadoch zachytenia drobných nečistôt by malo celkom postačiť prejdenie handričkou po predmete a zbavíte sa aj drobností. Pozor na problém, keď PUR pena stuhne nadobro a vy ste zbytočne čakali. Vtedy nastáva problém.
Keď ale PUR pena kvapne na látku, zanechá to poriadny problém. Poriadny, ak nemáte čistič od PUR peny. Výrobok je podobne veľký a podobne sa používa ako PUR pena, no má účinok rozkladať PUR penu zachytenú v dávkovacej pištoli. Jej primárne použitie je teda na prečistenie kanálika a hlavice na pištoli určenej pre tento typ materiálov. Je povinnou súčasťou, pokiaľ máte pištoľovú penu a nie len trubičkovú. Penu je možné z textilnej látky odstrániť handrou a z pevnejších textilných materiálov kartáčom súbežne s použitím čističa. Ak má textilná látka línie, je dobré tieto línie kopírovať aj kartáčikom a nedriapať priveľa, v opačnom prípade sa vám podarí poškodiť textil. Čistič PUR peny je ale zaručený nástroj, ako zbaviť látku tej najväčšej masy.
Ideálne je používať čistič po mechanickom odstránení všetkého tvrdého, čo šlo s nechtom. Niektoré textílie dovolia zošriabať ľahko nechtom podstatnú časť PUR peny. Je nutné počítať s tým, že čistič zaberá v priebehu pár minút, hodinky. O pár hodín, alebo na druhý deň už ale zabudnite na nádej obnovy textilu do pôvodného stavu. Patchwork to istí.
Krajnou je možnosť acetón. Ako však vieme, jeho použitie síce odstráni PUR penu, ale odstráni aj farbu, fyzikálne vlastnosti materiálov, rozleptá plasty, laky, rôzne povrchy. Dokáže narobiť viac škody ako úžitku a diery odrazu máte tam, kde ste mali pred chvíľkou len problém s fľakmi.
POZNÁMKA: pokúsiť sa odstrániť práve čerstvo padnutý kus PUR peny z čohokoľvek spôsobí, že si zalepíte ruky do hmoty mazľavej, neumývateľnej mydlom, teplou, či studenou vodou a už vôbec nie klasickými umývacími prostriedkami. Najlepším riešením, ako ruky zalepené od PUR peny vyčistíte, je postup:
Na zaschnutú penu na plastových oknách a hliníkových profiloch možno použiť aj špeciálnu chémiu, ktorá môže byť dodávaná s nanášacím štetcom. Potrebné je však zbaviť sa čo najväčšieho množstva peny odlomením, oškrabaním nechtom, či kúskom mäkkého dreva bez zbytočného poškriabania povrchu. Chémia pre tento účel môže byť táto.
Na niektoré materiály, ako drevo, plast, rôzne konštrukcie a podobne, je možné použiť veľmi jemný brúsny papier a krúživé pohyby. Je to náročné, na materiáloch to môže zanechať stopy po brúsení, no jemný brúsny papier a drobné známky po brúsení sú veľa krát menším zlom, ako špinavý nevyčistiteľný vzhľad. Ak aj uvažujete o nátere, ktorý prekryje nečistotu a farebné rozdiely vďaka PUR pene, určite to robte až po vybrúsení. Pena je totiž vrstvou, ktorá je síce pevná, no stále má iné zloženie ako pôvodný povrch. Ak pretierate farbou, aspoň si zachováte relatívne hladný povrch.
0 komentárov