Druhy kladív: Aké je to najlepšie kladivo, aké potrebujete?

Kladivo je jeden z najstarších nástrojov, ktoré človek používa. V zmysle nástroja na roztĺkanie je možno celkom najstarším nástrojom v evolúcii človeka. Venovať mu pozornosť však dokážeme aj dnes. Od prvých kameňov až tvarovaných skál upevnených na dreve prešlo v princípe len minimálnym vývojom. Aj po desiatkach tisíc rokoch má svoj význam v bežnej práci. Na zatĺkanie, rozbíjanie, posúvanie, pritlačenie, aj páčenie. Nebudeme sa venovať špeciálnym kladivám, podkúvačským, kováčskym, obuvníckym, sudcovským, či kladivám na patológii. Len tým, ktoré sú súčasťou bežného náradia.

Kladivo je absolútna samozrejmosť

Kladivo je dokonca tak samozrejmým nástrojom, že s jeho prítomnosťou počítame vo výbave akéhokoľvek murára a majstra. Nemalo by preto chýbať ani v bežnej sade náradia v dome aj v byte. Veď už len klinec na obraz sa bez neho nezaobíde. Na záhrade je dôvodov jeho využitia oveľa viac, nehovoriac o dielňach, kde nemať kladivo je občas nemožné. Ale dosť bolo o jeho jedinečnosti. Dnešný trh rozoznáva veľmi veľa druhov kladív. Každé slúži na tĺknutie, ale predsa sa medzi sebou ich funkcie môžu líšiť. Tu je niekoľko faktov s ktorými môžeme zatiaľ v rovine informačnej pracovať. So skutočným kladivom až mimo klávesnicu.

Búracie kladivo

Búracie kladivo elektrické je nástrojom, ktorým sa dá nahradiť praktickejšie a bez použitia sily búracie kladivo klasické. To, ktoré milujú Japonci pri odreagovaní z pracovného stresu a to, vďaka ktorému sa rozpadajú múry a tehly na prach. Vyznačuje sa veľkou váhou, veľmi silnou rúčkou a extrémnou odolnosťou búracej hlavy. Môže mať obe strany rovné, no jedna z nich môže byť zašpicatená práve pre lepší prienik do niektorých materiálov a ich narušenie.

Gumené kladivo

Klasickým železným kladivom asi veľmi na drahej dlažbe nepochodíte. Gumené kladivá sa využívajú všade tam, kde potrebujete citlivý a ušľachtilý materiál zatĺcť, alebo posúvať. Mierne tlmenie dopadu kladiva nespôsobí výrazné škody na povrchu napríklad dlažby, skla a väčšie sú využívané napríklad pri pokládke zámkovej dlažby, kde by úder železným kladivom poškodil tvárnice. Príliš mäkké gumené kladivá nie sú vhodné na zámkovú dlažbu a určené sú na obkladačky a iné materiály skôr v interiéri.

gumené kladivo

Drevené kladivo

Drevené kladivo bolo odjakživa nástrojom rezbárov, stolárov a kohokoľvek, kto chce tĺcť do dreva, zasúvať lišty, čapy a nechce pritom drevo poškodiť. Drevené kladivo je dostatočne tvrdé, aby slúžilo ako plnohodnotné kladivo a nepoškodilo rovnako tvrdé drevo. Na klince ho ale nikdy nepoužite. Ani v prípade núdze. Ľudovo mu najmä v Čechách hovoria „palička“.

drevené kladivo

Malé kladivo (zámočnícke)

Najznámejší typ kladiva je známy ako zámočnícky. S údernou plochou a na opačnom konci hlavice zašpicatenou do tupého špica použiteľného na páčenie, narúšanie, aj veľmi presné zatĺkanie. Malé kladivo bude nepochybne malé veľkosťou aj váhou. Rúčka je zväčša v inom pomere, dĺžkou podobná na väčšie kladivá. Vždy musí byť totiž dobre uchopiteľné a použiteľné. Je výborné na malé klince. Veľké kladivá ľahšie malé klince ohnú, ľahšie zrania a je takmer nemožné malé klince zatĺcť veľkým kladivom aj s držaním prstami. Malé kladivká sa zídu v každej dielni, aj keď využívané môžu byť menej. Pre zatĺkanie nežných polovičiek je to ale najhlavnejší nástroj.

zámočnícke kladivo

POZOR: Akékoľvek kovové kladivo je nevhodné na dlažbu, na posúvanie dreva, prípadne akýchkoľvek iných mäkkých materiálov.

Stredné kladivo  (zámočnícke)

Rozdiel oproti malým kladivám nie je presne daný. Pre kohokoľvek je malé kladivo nástrojom malých rozmerov a stredné je považované za stredné až v rámci porovnávania. Kladivá sa rozoznávajú podľa váhy kovovej hlavy. Všímať si na nich môžeme vlastnosti spevnenia a uchytenia rúčky v hlave, údernú plochu, ale povedzme aj manipulovateľnosť. Vo všeobecnosti je stredné kladivo to, s ktorým bežne zatĺkame klince rôznych veľkostí a pritom ho stále ruka drží stabilne bez únavy. 500 gramové kladivo je univerzálnym pomocníkom a za bežných okolností už ani iné potrebovať veľmi nemusíte.

Veľké kladivo (zámočnícke)

Veľké kladivá slúžiace na zatĺkanie kolov do zeme, veľkých klincov, tyčí do zeme a iných predmetov sú v tomto smere zastúpené údernou stranou sekery. Veľké kladivá sú však stále menším a bezpečnejším nástrojom, pre ktorých používatelia nachádzajú svoje spôsoby využitia. Ich váha sa môže pohybovať okolo 1,5 kg, 2 kg a viac.

Kamenárske kladivo

Kamenárske kladivá majú najčastejšie tvar dlhého kvádra, ktorý nie je zašpicatený ako klasické kladivo. Môže mať rôznu váhu, ba dokonca aj hladké úderné plochy, alebo drážkovanú hlavu z odolnej ocele. Využívajú sa na opracovanie hornín, veľa krát v kombinácii s ďalšími kovovými nástrojmi. Hovorovo sa tomuto, aj drevenému kladivu, môže hovoriť občas aj „palica“.

kamenárske kladivo

Pokrývačské kladivo

Svojim vzhľadom nezameniteľné a nie vždy naplno využívané je kladivo pokrývačské. Takmer vždy ide o kladivo, ktoré sa drží na konci rúčky, nie blízko hlavy. Využíva sa pri dlhom oblúku švihu pri pokrývaní striech. Jeho špicatá ostrá zahnutá strana oproti plochej údernej má viacero spôsobov využitia.

pokrývačské kladivo

Typické je svojim akoby zlomeným zubom. V skutočnosti len vyzerá, ako dvojzubé. Druhý zub však nie je súčasťou kladiva už pri jeho odlievaní. Slúži na páčenie, nadvihovanie škridiel, materiálu, vyťahovanie klincov, zoškrabovanie, vybíjanie, alebo mnoho iného. Veľakrát nachádza využitie pri búraní striech a drevených stavieb.

Murárske berlínske kladivo a rýnske kladivo

Rozoznávať murárske berlínske kladivo od murárskeho rýnskeho kladiva nie je ťažké, hoci využitie nájdu pri murárskej profesii a okolo domu vždy. Rýnske je mierne kratšie ako berlínske. Obe však majú údernú plochu hlavice najčastejšie drážkovanú a opačnú stranu hlavice pretiahnutú do plochej a rozšírenej hlavy. Plní tak funkciu dláta s úderom. Využijete ju pri páčení, škrabaní, odsekávaní materiálu, ale bežný skúsený stavebník s takýmto kladivom zvláda aj mnoho trikov pri kúskovaní tehál. Minimálne. V redakcii sme ho najčastejšie používali pri čistení starých tehál od omietky, keďže iný samostatný nástroj na takúto činnosť lepší naozaj nie je.

Extol murárske kladivo na staré tehly

Kladivá, ktoré majú výrez na vyťahovanie klincov, môžu byť výborným pomocníkom pri rozoberaní drevených stavieb a rovnako tak vyťahovaniu kovových častí, pri oddeľovaní dreva od seba.

Čiže

Čisto teoreticky ste so svojimi skúsenosťami s prerábkami okolo domu na začiatku. Každý sa na ňom raz ocitne. Uvažovať nad dôvodmi toho, prečo je toľko druhov kladív, veľkostí a variácií tvarovania, nie je nič zvláštne. Veď samotná odpoveď je rovnako tak jednoduchá. Článok by tak mal byť aspoň stručnou pomôckou pri vyzdvihnutí výhod jednotlivých druhov kladív a rád k tomu, na čo kladivá nepoužívať.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu