Škodcovia v záhrade: napadnutá koreňová zelenina larvami drôtovcov

Vypestovať si vlastnú koreňovú zeleninu je dnes nákladná záležitosť. Úsilie, polievanie, kyprenie a zbavovanie buriny niekoľko krát prevýši cenu, za akú si ju dnes dokážeme kúpiť v obchode. Avšak nie sme tu pre odporúčanie nákupov, ale na odporúčanie vlastného pestovania.

Mrkva ako koreňová zelenina

Foto: ilustračná snímka

Predsa len, vlastnému sa nič nevyrovná. Koreňová zelenina je zásobárňou vody, chutných živín a chutí aj larvám, drobným beštiám, ktoré z koreňovej zeleniny dokážu v priebehu ich rastu spraviť nepoužiteľné plody popretkávané malými tunelmi. S najväčšou pravdepodobnosťou ste totiž koreňovú zeleninu nasadili v záhrade na miesto, ktoré nebolo dlho obsadené inou rastlinou, alebo u susedov také miesto máte v tesnej blízkosti.

Poškodenie: poškodené stonky semenáčov a prevŕtaná koreňová zelenina

Škodcovia: červené a hrdzavé drobné larvy kováčikov prežívajú v pôde. Ich počet je možné znižovať dobrou starostlivosťou o pôdu, kyprením na jar aj v jeseni. Nazývajú sa drôtovce, nepochybne pre následky, aké zanechávajú na koreňovej zelenine, keďže tunely vyzerajú ako drôty vedúce všetkými smermi.

Ochrana: ochrana proti nim je len v podobe snahy o starostlivosť o pôdu jarným aj pred-zimným kyprením. Selektívny pesticíd s účinkom len na drôtovce nie je.

Možný variant: vŕtavka mrkvová

Možnou alternatívou môže byť napadnutie vŕtavkou mrkvovou, ktorá napáda mimo mrkvu aj petržlen, paštrnák, zeler, alebo aj fenikel. Na plodoch sa objavujú podobné tenké tunely, čím sa zbrzdí alebo poruší rast koreňového plodu. Malé biele larvy, ktoré tieto hnedé tunely hĺbia (hnedé sfarbenie spôsobuje spôsob života a výlučky lariev) je možné obmedziť striedavým vysádzaním plodín. Larvy pochádzajú od mušiek, ku ktorým je možné zamedziť prístup pestovaním v skleníkoch so sieťami, môžu sa prikrývať netkanou textíliou. Proti muchám samotným je možné použiť pesticíd.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu