Deravé listy zelených rastlín. Čo je to? Húsenice, či slimáky?

Venujete značné úsilie záhonu s okrasnou zeleňou. Nemalé financie dáte do výberu rastlín a úsilie do úpravy terénu a pôdy. Nakoniec vám krásne hosty, vavrínovec, budleju, heucheru, alebo akékoľvek ďalšie trvalky s veľkými listami predierkuje neznámy votrelec. Deravé listy s malými dierkami si často ani nevšimneme. Ak sú však deravé listy tak poškodené, že strácajú tvar, strácajú sa celé, alebo pôsobia nevzhľadne už z diaľky, chcete pochopiteľne konať.

Diery na listoch hosty, čo ich spôsobuje?

Sami sme sa v tomto júnovom a júlovom čase stretli s problémom, ktorý je pomerne bežný, no pre veľkú investíciu do zelene nehodláme ponechávať rastliny dierkované a zničené. Za diery v listoch môžu hryzaví škodcovia. V prvom rade je nutné zistiť, o aký druh ide. Pri veľkých kruhových dierach môže ísť o dvoch najčastejších votrelcov.

Deravé listy: Húsenice, alebo slimáky?

Na zistenie toho, čo vám žerie vaše rastliny a znevažuje vašu prácu, je nutné preskúmať rastliny. Húsenice, ktoré môžu byť pôvodcom takýchto javov, sa môžu prejavovať veľmi podobne ako slimáky. No tie nájdete v konároch rastlín, v rôznych úkrytoch, no stále s dosahom do rastliny. Pokojne môžete takého žravca nájsť aj počas rána, či dňa. Akoby sa ani nehanbil za deravé listy zanechané za sebou.

Diery na listoch hosty, čo ich spôsobuje?

Používate mulčovaciu kôru, ozdobné kamene, veľké skaly, alebo len máte „neporiadok“ na miestach, kde pestujete okrasnú zeleň? Je len otázkou času, kedy takéto úkryty využijú slimáky. Ich prítomnosť môže prezrádzať ligotavý sliz na opačných stranách listov. Lenže ako „na potvoru“ sa im môže dariť tieto stopy maskovať a tým nemáte istotu, že ide o slimáky. Pri upravovaných záhradách a kosených trávnikoch je otázkou ich prežitia práve vyhľadávanie úkrytov. Investujú celých niekoľko hodín počas noci, aby taký priestor našli. Zanedbať ste teda nemuseli vôbec nič. Je to príroda. No slimáky chránené nie sú a podľa toho sa k nim pokojne správajte.

Ako bojovať proti húseniciam a slimákom?

Proti húseniciam existuje mnoho prípravkov. Je preto dobré poradiť sa aj s odborníkom v špecializovanej predajni. Ideálne s exemplárom, ktorý prinesiete. S húsenicami si mnoho rád a odborníkov poradí ručným zberom. Už zabudnú však uviesť, čo s pozbieranými húsenicami. Do článku uviesť, že je vhodné hádzať ich do horúcej vody a potom do kompostu, prípadne spláchnuť je v spoločnosti mysliacej ekologicky s ohľadom na ochranu prírody veľmi problematické. Záhradkári majú rôzne metódy. Vyniesť húsenice do voľnej prírody naopak môže preniesť problémy na niekoho iného, ale aj to je možnosť.

Diery na listoch vavrínovca, pomýlení slimáci

Proti slimákom existuje rovnako množstvo prípravkov. Nájsť ich vo vyhrabanej mulčovacej kôre nebude ťažké. Iba ak identifikovať tie malé, ktoré sa sfarbením dokážu dobre maskovať. Ručne pozbierať ich môžete na miestach ako sú nadvihnutí skaly, či dosky. Ak príliš súcitíte, umiestnite vlhkú dosku na plocho medzi rastliny a ráno pod ňou môžete nájsť zopár slimákov. Likvidácia pomocou soľnej posýpky je drastická, avšak účinná. Najúčinnejšou zbraňou, voči ktorej sa ťažko niečo iné rovná, je však pivo.

Pivo na slimáky – najúčinnejšia zbraň

Spôsob, akým sa na dlhší čas zbaviť žravých slimákov je prekvapivo pivo. Starý zaužívaný spôsob, ktorý sa osvedčil kdekoľvek v Európe zrejme objavili niekde v našich končinách. Po nočnej grilovačke a neporiadku museli zostať nedopité pivné poháre v blízkosti trávy. Ranný nález potom musel odhaliť unikátne účinky piva na slimáky. O skutočnom pôvode tohto nápadu nevieme, ale funguje. Prípravky voči slimákom nemusia byť tak účinné, ako misky naplnené pivom ponechané večer do rána ako tá najúčinnejšia pasca.

pasca na slimáky z misky s pivom

  • Aróma piva slimáky priláka
  • Je vlastne jedno, aké pivo. Pokojne to najlacnejšie, alebo pozabudnuté pivo po záruke. Takto vám ho škoda určite nebude.
  • použite nízke poháriky, alebo ich zahrabte tak, aby sa aróma rozliehala po zemi v rovnakej výške ako vrch nádoby. Ideálne sú misky rôznych tvarov, alebo z pod kvetináčov.
  • Alkohol, samotná tekutina a nepochybne aj ďalšie látky v pive spôsobia, že mu skrátka nevedia odolať a stratia pud sebazáchovy. V tekutine sa utopia.
  • Ráno nájdete takéto nádobky aj s chytenými obeťami.

pasca na slimáky z misky s pivom

Pri všetkej investícii do záhrady okrasnej, ale aj úžitkovej pri šalátoch, kapustách, dyniach, tekviciach a inej listovej zelenine, je to adekvátna odplata. Slimáky sa veľmi dobre množia a k prežitiu im stačí naozaj málo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu