Ako sa zbaviť slimákov v záhrade? Odporné žravé sliziaky

Jednou z najhorších pohrôm v záhrade je slimák. Pre niekoho milý pomalý tvor v ulitke, no v skutočnosti je diablom najmä sliziak. Niekoľko druhov slimákov bez ulít, ktorí na úkryt využívajú vlhké skryté miesta, prežívajú skrytí pred zrakmi ľudí pre ich schopnosť zmeny tvaru tela a nočný život. Neuveriteľne žraví a veľmi rýchlo sa množiaci. Bojovať proti nim a vyhubiť ich je veľmi ťažké. Niektoré lokality totiž vytvorili podmienky na to, aby sa premnožili a preto s nimi bojujete viac. Zanedbať ch výskyt znamená dočkať sa rastúcej populácie. Ak sa ich totiž nezbavíte vy, nikto iný to nespraví.

Slimák sliziak v záhrade

Zelenina dostáva zabrať, tak nech dostanú zabrať aj oni

Slimáky ničia šaláty, a aj viacero druhov inej mäkkej zeleniny. Slimákmi načatú a zaslizenú zeleninu potom neraz aj niektorí členovia domácnosti odmietajú jesť. Občas sa dokonca podarí prepašovať slimáka až takmer priamo na tanier, čo taktiež nie je nič pre citlivé žalúdky. Hoci telo slimáka je jedlé, pre konzistenciu je to pre nás nepredstaviteľné. Nevyhnutné je proti nim zakročiť len čo ich vidíte. Bojovať sa proti nim však dá, chce to však zahodiť odpor k slizu, prípadne nasadiť rukavice a vydať sa ich pozbierať.

Ako sa zbaviť slimákov?

Celkom sa ich nezbavíte možno vôbec, a už vôbec nie rýchlo. Prípravky môžu byť nebezpečné pre kvalitu pôdy, či pre iné zvieratá, či hmyz. Najideálnejší spôsob je jednoducho ich pozbierať. Skoro ráno, keď ešte Slnko nevystúpi na oblohu, ich nájdete dostatok na to, aby ste mohli výrazne oslabiť ich populáciu. Pri práci so slimákmi si môžete všimnúť efekt slizu, ktorý má na ľudskú pokožku. Niet sa čo diviť, že nachádza uplatnenie v kozmetickom priemysle, kde za krémy s týmito látkami zaplatíte vysoké sumy. Kto odhodí zábrany aj rukavice, ten má účinky zvláčnenia bezplatné. Slimákov nájdete pod kameňmi, tehlami, alebo fóliami. Ak ste natiahli fóliu a zaťažili, určite tam nie len ráno, ale aj počas dňa nájdete slimákov. Tí sa ukrývajú aj pod vlhkými textíliami položenými na hline. Práve tak môžete vytvoriť pasce, ktoré ich prilákajú a vy ich ľahko pochytáte.

Slimák sliziak v záhrade

Drastickejšie spôsoby sú nôž, alebo ihly. Avšak usmrtené a zranené slimáky sú veľmi rýchlo potravou iným slimákom. Tie potom posilnené nemajú dôvod skončiť s vlastným rozmnožovaním. Kto ich nechce hubiť, ich môže pozbierať a hodiť neprajníkovi do záhrady, ako radil jeden poľský literárny hrdina. Pragmatik s trochou bezcitnosti ich usmrtí horúcou vodou, alebo posypaním soľou. Soľ na tele slimákov reaguje, pení a táto chemická reakcia následne spôsobí ich úhyn.

Ako odpudiť slimákov z vašej záhrady?

Dobrými spôsobmi, ako odlákať záujem slimákov z vašej záhrady, je vysadiť cesnak a zachovať divo rastúci chren, ak sa na pozemku nachádza. Ak máte chúlostivé rastlinky, ktoré sú priam veľkým lákadlom pre slimákov, vytvorte si okolo hriadok násyp použitej kávoviny. Základom je, aby šlo o kofeínovú kávu. Kávový maras sa pritom bežne používa ako hnojivo pod vinič, alebo niektoré druhy zeleniny, preto jeho použitie proti slimákom nie je vlastne ničím škodlivým pre rastlinky samotné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu