Strih pudlov je niečo, čo vo svete psov pri iných plemenách nevidieť až tak výrazne. Chovatelia pudlíkov sa s tým stretávajú pomerne často. Kráčajú po ulici so psom, ktorý púta pozornosť pre svoju vznešenosť, krásny pohyb a nakoniec aj pre strih, ktorý sa javí zvláštny, či dokonca ako trápenie pre psa samotného. Ľudia na strih pudla pozerajú rôzne, dokonca s nechuťou a občas ho komentujú aj deti slovami, že majiteľovi asi šibe, prípadne od verejnosti neznalej tohto plemena počuť „chudák pes“. Lenže všetko je to najmä neznalosť, alebo doterajší nezáujem niektorých ľudí zaoberať sa týmto plemenom a jeho zaujímavými vlastnosťami.
Nech už akokoľvek laicky vyzerá účes, ktorý nosí pudel, pravda je celkom iná a nemá nič spoločné s humorom. Pôvod v súčasných strihoch je totiž nutné hľadať v dávnej minulosti, kedy bolo strihanie psov nevyhnutnosťou. Využívané boli pri poľovačkách, neraz v močarinách, pri jazerách či riekach. Od tohto psa sa očakávali výborné vlastnosti pri behu, ale aj pri plávaní vo vode. Niektoré časti tela preto musel mať vyholené, aby mu jeho srsť nebránila v pohybe a najmä aby mu nespôsobila riziká. Naopak niektoré miesta na jeho tele mali mať naďalej dostatok srsti. To preto, aby zostali stále chránené niektoré časti tela, napríklad pred zranením od iných zvierat, či pri pohybe medzi konármi, skalami a podobne. Tento strih zostal štandardom už z minulosti, hoci sa postupne sformoval aj do ďalších strihov, ktoré majú dnes jasné pravidlá. Chovatelia poznajú klasický strih, kontinentálny strih, ale tiež modernejšie strihy známe pod názvami Baby strih, moderný strih, Škandinávsky, Karakulský a Anglický.
Zmysel v profesionálnom výstavníctve si zachováva dodnes aj preto, že na tomto strihu vidieť kvalitu srsti, kvalitu zvieraťa a najmä strih prezrádza veľa aj o tom, či je pes dobre stavaný, nemá zranenia, vyvíjajú sa mu správne kosti, svalovina a taktiež mu priveľa srsti nebráni v pohybe. Oproti iným huňatým plemenám sa tak ťažšie maskujú nedostatky. Pudel je však známy aj „guľami“ či slúchadlami na svojom tele v prípade kontinentálneho strihu. Tie slúžia ako ochrana psa pred prechladnutím práve na citlivých obličkách. Stále sú pritom zachované vlastnosti pre čo najlepší pohyb a ukážku stavby tela.
Pudel je vznešené zviera, ktorého medzinárodný názov znie „caniche“ vychádzajúci z francúzskeho slova „kačka“. Plemeno má históriu od 16. storočia, pôvodne bolo loveckým psom, presnejšie psom prinášajúcim lovenú zver, no postupne sa z neho stal spoločenský, športový, či aj inak využívaný pes. Pre fakt, že patrí medzi najinteligentnejšie plemená vôbec sa z neho stal výborný spoločník do rodiny, ale aj k ľuďom ako asistenčné plemeno. Existujú štyri veľkostné varianty. Toy pudel, trpasličí pudel, stredný pudel a veľký pudel, tiež nazývaný kráľovský. Typický je svojou srsťou, ktorá si vyžaduje starostlivosť, česanie a aj strihanie. Pravdou totiž je, že nejde o srsť typickú ako pri väčšine psov, ale o vlasy, vďaka čomu ide o plemeno vhodné aj pre alergika. Pudel je tiež medzinárodne uznaným plemenom, ktoré je obľúbené aj na Slovensku.
Chovateľov pudlov združuje Slovenský klub chovateľov pudlov aj prostredníctvom stránok www.pudelklub.sk (foto). Informácie o štandarde plemena nájdete aj priamo v tomto článku na stránkach klubu pudlov.
0 komentárov