Pôda a záhrada pôsobia ako antidepresívum. Ako je to možné?

Už ste niekedy počuli o tom, že v záhradnej pôde sa nachádzajú látky, ktoré môžu pôsobiť ako antidepresívum? že ich vplyv na organizmus pôsobí ako malá terapia a preto sa v záhrade dokážeme upokojiť a zbaviť starostí? Ak sa niektorí členovia vašej rodiny našli v záhrade a ustavičnom vŕtaní v zemi, nemožno sa im čudovať. Cítia spokojnosť, pokoj a nie je to len subjektívny pocit, ale realita. Práca v záhrade je viac než len starostlivosť o rastliny; predstavuje účinný spôsob, ako zlepšiť fyzické a duševné zdravie. Kontakt s pôdou, rastlinami a prírodou prináša množstvo benefitov, ktoré pozitívne ovplyvňujú náš organizmus.

pôda zem sadenie a relaxovanie

Pôda a jej upokojujúce účinky

Výskumy naznačujú, že pôda obsahuje mikroorganizmy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Napríklad baktéria Mycobacterium vaccae je známa svojimi potenciálnymi terapeutickými účinkami, hoci jej presný mechanizmus pôsobenia na ľudský organizmus si vyžaduje ďalšie štúdium. Kontakt s pôdou a práca v záhrade tak môžu prispieť k zlepšeniu nálady a zníženiu stresu. Je to malé prírodné antidepresívum, o ktorého existencii mnohí tušili. Až výskumy v posledných rokoch nám ozrejmili, čo sa to s nami deje.

Psychologické benefity záhradníčenie

Záhradná terapia spája fyzickú aktivitu, kontakt s prírodou a tvorivú činnosť, čo pomáha pri zvládaní stresu, úzkosti a ďalších psychických problémov. Práca v záhrade podporuje koncentráciu, zlepšuje náladu a poskytuje pocit uspokojenia z vlastnej tvorby. Okrem toho, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a slnečnom svetle prispieva k zvýšeniu hladiny vitamínu D, čo pozitívne ovplyvňuje duševnú pohodu.

malé resp. drobné záhradné náradie

Fyzické benefity záhradníčenie

Záhradníčenie je formou fyzickej aktivity, ktorá zahŕňa rôzne pohyby, ako je kopanie, sadenie, pletie či kosenie. Tieto činnosti zlepšujú kardiovaskulárne zdravie, posilňujú svaly a zvyšujú flexibilitu. Pravidelná práca v záhrade môže tiež prispieť k zníženiu rizika osteoporózy a zlepšeniu celkovej fyzickej kondície. Napríklad, už 2,5 hodiny záhradničenia týždenne môže priniesť významné zdravotné benefity.

Záhrada ako priestor pre učenie a sebarealizáciu

Starostlivosť o záhradu poskytuje príležitosť na neustále vzdelávanie a objavovanie nových poznatkov o rastlinách, pestovateľských technikách a ekosystémoch. Tento proces podporuje kognitívne funkcie a stimuluje kreativitu. Úspešné pestovanie rastlín a zber úrody prinášajú pocit úspechu a sebarealizácie, čo posilňuje sebavedomie a motiváciu.

Rýľ záhrada

Záhrada ako domáca posilňovňa

Fyzická náročnosť záhradníckych prác, ako je kopanie, pletie či prenášanie materiálov, prispieva k spaľovaniu kalórií a zlepšeniu svalovej sily. Tieto aktivity môžu byť porovnateľné s cvičením v posilňovni. Avšak navyše poskytujú kontakt s prírodou a čerstvým vzduchom. Iným benefitom je fakt, že fitko je za poplatok a záhrada je tá vlastná, bezplatná. Pravidelné záhradníčenie tak môže byť efektívnym spôsobom, ako udržiavať fyzickú kondíciu. A samozrejme, podporovať zdravý životný štýl. Záhradníčenie teda ponúka komplexné výhody pre telo i myseľ. Spojenie s prírodou, fyzická aktivita a možnosť sebarealizácie robia z práce v záhrade účinnú formu terapie, ktorá podporuje celkovú pohodu a kvalitu života.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu