Rastliny do tieňa: Miesta v záhrade bez slnka a vhodné rastliny

Nie všetky miesta v záhradách majú dostatok svetla a nemusia trpieť naopak na nedostatok tieňa. Veď azda nie je takej záhrady, ktorá by nemala aj tienisté miesta. Vždy tu bude nejaká stena, mohutný strom, alebo susedov múr, ktorý bude vytvárať tieň. Budú tak miesta, kde po celý deň nedopadá priame slnko, alebo len minimálne to ranné či podvečerné. Ak chceme aj takéto miesto v záhrade krásne a premyslené, musíme zvoliť vhodné rastliny, ktorým sa bude dariť aj v tieni. Stále pritom vieme o tom, že rastliny potrebujú pre svoj život vodu, vzduch a slnko. Práve v rámci slnka však niektorým rastlinám stačí svetlo rozptýlené a aj za takých podmienok sú schopné očariť svojou zelenou farbou, alebo aj ďalšími odtieňmi, či dokonca kvetom.

 Paprade a tieň

POZNÁMKA: Ak svoju záhradu orientujete na voľnú trávnatú plochu a pasujete sa s častým problémom zmien trávnika na tienistých miestach, riešením sú osivá určené práve do priestoru bez slnka. No oveľa zaujímavejšie, a pre oči a ducha lákavejšie je vytvorenie oázy, ktorá bude plná zelene. Takej, ktorej bude tieň vyhovovať. Trávnik nech potom vládne zvyšku dvora. Do tieňa si umiestnite vyvýšený záhon s rastlinami z nasledovného výberu.

Rastliny do tieňa zelené, farebné, či kvitnúce

Nezanedbávajte tienisté miesta na svojom dvore. Dá sa spraviť naozaj veľa, čím oživíte zdanlivo mŕtve a nehostinné miesta. Pritom stačí správne vyberať. Nie každá rastlina sa hodí do tieňa. Ktorým budú práve takéto podmienky vyhovovať a ktoré pri horúčavách ocenia viac, ako zvyšok záhrady, že sa ukrývajú pred priamym slnkom?

PAPRAĎ

Od čias prvého výskytu života na zemi v časoch, keď zem zarastali prasličky a močariny sa začali meniť na súš, to boli prvé druhy tráv, paprade a prvé dreviny. Mali svoju dôležitosť a zachovávajú si ju dodnes. Paprade majú niekoľko druhov, sú bežnou súčasťou slovenských lesov, pralesoch a taktiež v prípade niekoľkých kultivarov sú vďačným objektom záujmu aj v našich záhradách. Poskytujú totiž presne to, čo potrebujeme. Hustú zeleň na mieste, kde sa iným rastlinám veľmi nedarí. Papraď má charakteristický rast zložitých listov, ktoré vyrastajú na spôsob koruny paliem. Zo stredu nahor s postupným prehýbaním. Vyvíjajú sa netradične schúlené do skrútenej „ulity“.

Nádherným je druh jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium), ktorý nemá typickú zloženú stavbu a o to viac môže byť zaujímavým spestrením záhrad. Môže za to jasne zelený odtieň a zdanlivé lakovanie – prirodzený lesk listov, ktorý ešte len vynikne, ak mu doprajete vodný poprašok. Paprade nie sú považované za náročné rastliny. V období sucha ocenia závlahu. Vždy sa však odmenia nádhernou hustou zeleňou s ktorou máte v záhrade s maskovaním zanedbaných miest vyhraté.

Jelení jazyk, druhy papradí

Naša redakčná záhrada na jar 2022 siahla po japonskom kultivare „metallicum“. Ten dorastá do pol metrovej výšky, no zaujímavý je hlavne striebornou, až hrdzavou kresbou, ktorá môže pripomínať zašpinenie hrdzavým popraškom. Siahli sme tiež po inom druhu – Dryopteris erythrosora je druh zaujímavý medeným sfarbením listov, ktoré sa postupne počas roka mení na tmavozelenú, takže počas roka nemáte stálu farbu.

HOSTA

Jedna z najlepších volieb, ktorú môžete spraviť, ak chcete záhradu bez údržby a náročnej staroslivosti. Hosta skrášľuje aj predzáhradky opustených domov celé desaťročia zanedbávania. STretli sme sa s ňou napríklad v dedinke Kľačany, kde v jednom veľmi dlho opustenom dome bez akejkoľvek údržby skrášľovala záhradu a pôsobila dojmom, akoby ju niekto aspoň pre túto rastlinu udržiaval. Každú zimu prichádza o listy, no kľúčové sú korene, ktoré sa každú jar postarajú o vyrašenie nádherných srdcových listov.

Hosta, rastliny do tieňa, na magazíne Dom a záhrada

Hosta má viacero druhov. Sfarbenie môže kombinovať aj niekoľko odtieňov zelenej farby navzájom. Obľúbené sú jasne zelené, alebo rôzne kombinácie dvojfarebných odtieňov na jednej rastline. Má bohaté listy, zvláda mrazy a to najzaujímavejšie sa objavuje na rastlinkách, ktorým sa bude v záhrade dariť. Vyrašia na dlhých stonkách kvety farebnej škály od bielej po fialovú. Čím tmavšie listy, tým vhodnejší temnejší tieň. Hosta je nádherná rastlina, ktorú môžete kombinovať s vyššími rastlinami do tieňa. Zvoľte preto mladým rastlinám priestor viac vpredu, kým dozadu umiestnite niečo, čo presiahne priemernú výšku 40 cm u host.

Hosta, rastliny do tieňa, na magazíne Dom a záhrada

POZNÁMKA: pozor na hosty, ktoré sa pýšia väčším vzrastom a vlastnosťami. V našej redakčnej záhrade sme na jar zasadili Jurský park, tak sa volá kultivar hosty, ktorá pri výborných podmienkach za pár rokov zaujme až metrovou výškou. Zaujímavé sú na nej práve husté tmavozelené listy. Je unikátnou okrasou záhrad, ktorá si bude žiadať veľký priestor.

HEUCHERA

Heuchera je rastlinkou, ktorá ak sa objavuje vo výpredaji supermarketov, nemálo záhradkárov sa postará, že už doobeda v ponuke nie je. Heuchera je krásna rastlina, ktorej množstvo farebných variácií môže vytvoriť úžasnú kombináciu. Je nenáročná a najmä mrazuvzdorná podľa odrody až do -30°C. To hlavné je jej pestrosť a hustota.

Hechera trvalka

Majú vykrajované mnohopočetné listy s jasným žilkovaním. Heuchery sme si už predstavili v inom článku. Heuchera môže byť vzrastovo podobná ako hosta, prípadne menšia. Vyberajte preto aj podľa odrody.

Heuchera

SRDCOVKA

Ďalšou nenáročnou rastlinou, ktorá si nežiada veľa, ale veľa vie dať, je obľpúbená srdcovka. Má charakteristické kvety rastúce v líniách za sebou a husté jemné neobvyklo vykrojené listy.  Rastie však do šírky a vyťahuje sa do výšky papradí stredného vzrastu, vyššie než hosty. Heuchery môžu byť citlivé na prekrývanie bujným rastom srdcovky.

BERGÉNIA

Bergénia má výrazné hrubé kruhové mierne zvrásnené listy, ktoré sa bežne v našich záhradách vysádzajú pre ich vzhľad, no najmä pre krásny zložitý kvet vyrastajúci z hlavnej stonky. Ten skrášli tenistý priestor a tiež na takéto miesto priláka opeľovačov už pomerne skoro v jarných mesiacoch. Taktiež ide o nenáročnú rastlinu, ktorá nepotrebuje údržbu. Má výborné mrazuvzdorné vlastnosti. Konkrétna bergenia ružová na fotografii uvádza u predajcov až -36°C.

Bergenia z brest.sk

Foto: Bergenia Cordifolia Rose, fotografia z online predajne rastlín brest.sk

JAZYČNÍK

Podobne ako bergénia môže pôsobiť Jazyčník (Ligularia). Má okrúhle hrubé listy, ale kvet viac pripomína harmanček. Len v inom sfarbení. Nepatrí medzi náročné na údržbu, potrebuje však pravidelnejšiu zálievku, alebo miesto s vlhkou priepustnou pôdou.

ASTILBA

Výškou hostu prevyšuje Astilba, kvitnúca rastlina určená do tieňa s metlinovou stonkou kvetu, ktorá pôsobí krehko a bude pútať aj zrak. O to viac, ak je hustejšie nasadená. Je vhodnou voľbou na miesta, ktoré sú širšie. Menej vhodná môže byť k mladým heuchéram v tesnej blízkosti, keďže by ich mohla „dusiť“. Vyžaduje si zálievku v časoch, keď je dlhšie sucho. Nemožno ju teda ponechávať počas letných dní bez záujmu. Napriek tomu je rastlina nenáročná a vydrží roky.

Za unikátnu okrasnú rastlinu môžeme považovať jej ružový kultivar, ktorý vždy úspešne púta pozornosť hustotou aj krásnym kvetom.

ČEMERICA, SNEŽIENKA, KROKUS, KONVALINKA

Každá z týchto rastlín je niečím zaujímavá. Všetky sú mrazuvzdorné, odolné voči snehu, ale to je hlavné, pôsobia krehko, sú jemné, malé a kvtinú počas zimy, alebo počas skorej jari. Sú bežnou súčasťou našich záhrad aj tienistých predzáhrad. Konvalinky sú síce obľúbenou ozdobou kytíc, hoci jedovaté, no ich vôňa je nezameniteľná.  Ak im nenastavíte hranice, rozrastú sa aj na neželané miesta. Obľúbené sú cibuľoviny akými sú drobné krokusy (foto nižšie). Aj im sa môže dariť rozrastať.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

Také čemerice sú známymi trvalkami po celej Európe. Všetkým týmto kvietkom však svedčí, ak je tienisté miesto v záhrade aspoň na pár hodín vystavené prieniku slnka. Pozor na to, že čemerica je dosť zásadne jedovatá. Preto po manipulácii s ňou je nevyhnutná ochrana a hygiena. Je jedným z mála kvetov, ktorým neublíži sneh. Hoci ide o zväčša svetlé biele až fialové kvietky, ojedinelou je čiernokvetý kultivar Helleborus orientalis anemone black. Ďalšími kvetmi, ktoré môžu znášať tieň, sú jarné bledule, fialky, kokoríky a tavolíny.

OKRASNÉ TRÁVY

Zaujímavými môžu byť okrasné trávy, ktorým svedčí aspoň čiastočný prienik slnka. Potrebujú tiež priestor, keďže sú nižšieho vzrastu a nie je vhodné, aby ich prekrývala väčšia rastlina. Môžu byť zaujímavou súčasťou organizovanej časti tienistej záhrady. Trávnaté rastliny do tieňa, ktoré potešia svojim vzhľadom, inak povedané okrasné trávy, môžu byť napríklad bradníkyrákovosky. Mnohé druhy si udržiavajú vzhľad aj počas zimy. Ideálne počas bežnej slovenskej nesevernej zimy, kde sa sneh vôbec nedrží a tak zostávajú krásne naďalej. Okrasné trávy vyniknú pri kombinácii s plochým kameňom – šlapákmi, v skalkách so štrkom (geotextíliou proti burinám), ale k vyniknutiu dopomôžu aj pôdokryvné rastliny. Kultivar Ajuga reptans ‚Braunherz‘ má tmavozelené listy s kovovým leskom a výrazné kvety modre farby. Patrí medzi pôdokryvné rastlinky, čiže drží sa pri zemi a dobre sa rozrastá. Viac jej prospieva polotieň.

Bradník, tiež nazývaný ako ophiopogon, má viacero kultivarov. Zaujímavý a obľúbený je vďaka sfarbeniu Ophiopogon ‚Nigrescens‘, keďže môže pripomínať tmavofialový, až čierny odtieň, hoci z blízka pôjde o tmavozelený odtieň s prímesou fialovej. Čím hustejšia je rastlina nasadená, tým výraznejší môže byť dojem „čiernej“ z diaľky. V zahraničí sa táto tráva nazýva aj ako Mondo Grass.

Nemenej zaujímavým druhom okrasnej trávy je ostrica. Ostríc existuje viacero druhov z rôznych kútov sveta, sú známe svojim rastom v bohatom hustom trse trávy s rôznym sfarbením. Od rôznych kombinácií zelenej po hnedú, ktorá môže pôsobiť, že ste na rastlinu zabudli a uschla. Ak vám záleží na stopercentnom zdraví rastliny, postačí ju ošetriť od suchých stebiel na jar a ponechávať ju bez zásadnej údržby počas ďalšieho roka.

KYSLIČKA, RODODENDRON A AZALKA

Kyslička je krásna trojlístková cibuľková rastlinka s výraznými drobnými kvietkami je atraktívnym pôdokryvným druhom majú rôzne sfarbenia. Ide o rastlinu, ktorá vyžaduje mierne kyslú pôdu, čo môže meniť podmienky ostatným rastlinám. ďalšími rastlinami, ktorým s amôže dariť v nie príliš hustom tieni a tiež obľubujú kyslejšiu pôdu, sú rododrendrony a azalky. Obe sú nádherne kvitnúce rastliny s mnohými farebnými variáciami. Vhodný je pre nich priestor pod veľkými stromami s dostatkom rozptýleného svetla, prípadne polotieň. Nie priame slnko.

Azalka, okrasné rastliny do tieňa polotieňa

foto: Azalka

PACHYSANDRA

Pachysandra je vďačnou rastlinou v polotieni a v tieni. Je to v kontraste s tým, akou krásne zelenou môže byť. Vytvárať môže hustý zelený povrch pod stromami a v skalkách. Taký jasne zelený veľmi hustý kultivar Pachysandra terminalis ‚Green Carpet‘, ktorého výška je 20 – 30 cm, má výborné mrazuvzdorné vlastnosti. Pachysandra si vyžaduje neutrálne, alebo mierne kyslé pôdy. Preto môže byť dobrou kombináciou pri pestovaní kysličiek, alebo rododendronov.

BREČTAN

Miesta, ktoré chcete zámerne ponechať živé a zelené a ktoré chcete kombinovať s priestorom s nulovou údržbou, môžu pomyslieť na brečtan. Siahnite po ňom najmä v prípadoch, kedy potrebujete zarásť múr, prípadne plot umiestnený v tieni. Brečtan sa postará v priebehu pár rokov o úspešné prekrytie nevzhľadných miest.

Brečtan

Pozor len nato, že môže narúšať murivo, byť domovom vtáctva, hmyzu a sám je považovaný za jedovatú rastlinu. S brečtanom opatrne aj preto, že sa šíri poplazmi po zemi. Dajú sa s ním však robiť divy. Keďže zvláda tieň, miesto v tomto článku mu patrí. Brečtan má niekoľko kultivarov, aj zaujímavé okrasné dvojfarebné so svetlým okrajom listov. Nevyžaduje si žiadnu starostlivosť a dobre zvláda aj suchšie obdobie. O to viac, ak je v tieni.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu