Krokusy: nádherné šafrány a ich cibuľky sadíme v jeseni

Šafrán jarný (Crocus Vernus) patrí medzi prvé jarné kvety, ktoré kvitnú už vo februári. Jarné kvety, ako napríklad snežienky či prvosienky sú krásne, no až začne kvitnúť šafrán, uvidíte nádhernú paletu farieb, ktoré oživujú naše záhradky po zime. Hovoríme im aj krokusy, čo vychádza z latinského názvu a tento názov je dokonca na niektorých miestach používaný ako jediný. Preto je vhodné poznať oba názvy pre jednu skupinu rastlín.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

Šafránov je niekoľko odrôd, pričom niektoré kvitnú na jar a niektoré zasa na jeseň. Tie, ktoré kvitnú na jeseň, sú odolnejšie. Kvitnú od začiatku septembra až do konca októbra. Tieto rastliny odolávajú teplote až do -5ºC. Kvety šafránu majú farbu fialovú, krémovú, modrú, bielu, oranžovú, žltú alebo levanduľovú. Šafrán pravý je využívaný aj ako korenina.

Kam šafrán zasadiť?

Šafrány si môžete posadiť nielen do záhrady, ale aj na balkón či terasu. Kúpiť sa dajú už koncom zimy bežne v kvetináčoch. Dorastajú do výšky približne 10 cm.

Výhodou pestovanie týchto krásnych kvetov je, že ak majú potrebné podmienky pre rast rýchlo sa vďaka samovýsevu rozmnožujú do okolia a tak za krátku dobu môžu vytvoriť väčšie porasty. Počas kvitnutia je pohľad na ne priam úchvatný. Avšak po odvitnutí sa strácajú. Objavujú sa opäť za rok.

Posadiť ich môžete do skalky, predzáhradky, kvetinových záhonoch a takisto do trávnikoch. Ideálne miesta sú pre ne tie, kde je dostatok svetla a bezveterno. Dariť sa im nebude v tieni.

Krokusy a ich sadenie a presádzanie

Najideálnejšou pôdou je pre nich mierne vlhká a priepustná. Šafrány nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, sú nenáročné a ideálne pre začínajúcich záhradkárov. Veľmi dôležitá informácie je, že po odkvitnutí kvetov sa im neodstraňujú ešte zelené listy. Treba počkať, kým zožltnú a zoschnú.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

Cibuľky šafránu môžeme zasadiť hneď na začiatku jesene do hĺbky približne 5 cm. Nesadia sa jednotlivo, ale v menších a väčších skupinkách. Počas kvitnutia tak pôsobia krajšie ako keď sú posadené jednotlivo. Miesto, kde sa zasadia cibuľky na jeseň treba označiť, aby zostala tá časť pôdy nedotknutá. Mohlo by sa totiž stať, že by ste ju na jeseň porýľovali a tým by sa porušilo miesto zasadenia.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

V ponuke predajcov

Krokusy sa predávajú v jesennom období cibuľky. Ich skladovanie si vyžaduje suché chladné miesto, bez prístupu slnka. Tak ich skladujú aj predajcovia. V online ponukách bežne nie sú zverejnené ako cibuľky a môžu pôsobiť dojmom, že ide o celé rastlinky. Na stránkach lumigreen.sk nájdete niekoľko druhov krokusov – šafránov.

Krokusy, jarný šafrán v záhrade a sadenie

Príklad: vrecko s desiatimi cibuľkami v rámci odrody „ROMANCE“, charakteristickej pastelovou žltou.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si šafrán na jar v kvetináči už v kvitnúcom stave. Následne si kvety môžete posadiť do záhradky. Aj v tomto prípade platí, že si treba kúpiť viac kusov, aby ste ich mohli zasadiť do skupiniek. Jarné mesiace konkrétne obdobie po odkvitnutí je tiež ideálne na presadenie rozrastených šafránov na ďalšie miesta.

Taktiež ich môžete zasadiť spolu s ďalšími jarnými kvetmi, napríklad s narcismi, tulipánmi alebo snežienkami.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu