Lapače hmyzu s UV modrým svetlom delíme na šmejdy a funkčné

Na trhu sa už dlhé roky objavujú lapače hmyzu s modrým svetlom. Obľúbeným a svojho času, pred zavedením cla, často dovážaným z Číny, bol jednoduchý cenovo dostupný model postavený na modrom svetle a okrúhlom dizajne. Podobných lapačov je stále dostatok aj medzi predajcami na inzertných portáloch a v pochybných drobných obchodoch s čínskym alebo lacným tovarom. Modré svetlo ako lákadlo pre hmyz môže vyznieť zaujímavo, no potrebný je celkom iný pohľad na to, čo má byť účinným prostriedkom na prilákanie bodavého hmyzu a či ide o naozaj účinný výrobok. Predajcovia na zahraničných portáloch ako eBay, Aliexpress a ďalších uvádzajú funkciu lapačov hmyzu ako „UV lamp“ alebo „UV light“. Skutočnosť je však prekvapivá.

komár lapač

UV, čiže ultraviolet = ultrafialové svetlo hmyz v tme priťahuje. Dosah môže byť uvádzaný v metroch a tie sú potom kľúčové pri umiestnení zariadenia. UV lapače používame v záhradách, na balkónoch, terasách, v altánkoch, alebo len v blízkosti domov.

Keď nie je UV svetlo UV svetlom

Pri rozobratí jednoduchej konštrukcie plastového šasi by v mnohých prípadoch zákazník objavil jednoduché fialové LED svetielka, ktoré nemajú žiadnu reálnu funkciu UV a teda nejde o UV žiarivky, ktoré majú schopnosť prilákať hmyz a poškodiť ho po dostatočnom priblížení na elektrické plochy. Drobné zariadenia napájané cez USB, ktoré na trhu už celé roky sú, nemajú v skutočnosti žiadne UV. Na Slovensku sa tiež objavuje niekoľko predajcov, ktorí sa spoliehajú na funkciu UV, pretože ju pri rovnakom výrobku uvádza dodávateľ z Číny.

UV odpudzovače hmyzu, ktoré nie sú UV lampami
Foto: UV svetlo môžete nakupovať v domnienke, že je naozaj vo vnútri UV svetlo.

UV odpudzovače hmyzu, ktoré nie sú UV lampami

Foto: je mnoho dizajnov, ktoré sa tvária ako UV lampy a žiarivky. V skutočnosti sa stretnete so zariadením, ktoré majú drobné neúčinné ledky, ktoré síce privábia hmyz (tak, ako každé svetlo v tme), ale len malé percento z toho, čo by reagovalo na skutočné UV svetlo.

Že nejde o UV spoznáte často už podľa technického popisu v dokumentácii, príbalových materiáloch, alebo podľa miesta nákupu. Cena pod 10 eur znamená veľmi nízku pravdepodobnosť účinnosti a prítomnosti skutočného UV svetla.

UV lampa proti hmyzu

Príklady lapačov

  • Príkladom lacného zariadenia, ktoré má UV svetlo a je ekonomickým riešením je lapač: Cattara lapač exteriérový
  • Príkladom drahšieho, účinného zariadenia, ktoré je vybavené skutočným 8W ultrafialovým (UV) svetlom Lapač Ardes 2x 8W na 4Home.sk
  • Lapače hmyzu na báze UV svetla nájdete aj v ponuke u svet-svietidiel.sk bez výskytu falošných UV svetiel.
  • U nás v redakcii máme Lapač Nedis  a tvorí úspešný nástroj proti komárom, ale aj proti nočným motýľom a moliam.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu