Heuchera je v posledných rokoch obľúbená trvalka najmä pre pestrofarebné variácie jej listov. Okrasná listová rastlina pochádza zo Severnej Ameriky, v určitom období sa v záhradách používalo len niekoľko druhov, no čím viac sa v posledných rokoch stretávame s novými variáciami. Farebné prevedenie nových kultivarov heuchery nepozná hranice. Svoje záhrady si dokážeme vďaka tejto rastline zvýrazniť a skrášliť v naozaj všetkých odtieňoch zelenej, hnedej, červenej, fialovej, ale aj s mnohými exotickými variáciami, pri ktorých na chvíľu pochybujeme, či stále ide o heucheru.
Má kompaktný rast, podľa rôznych kultivarov dorastá do 30 cm, prípadne aj do pol metra. Uprednostňuje hlavne polotieň a mierne vlhké pôdy. Väčšina druhov nemôže čeliť priamemu slnku. Pestujeme ich pre variácie sfarbenia listov, mramorovanie, aj mierne odchýlky v tvarovaní listov medzi sebou. Dôležité je pre mnohých pestovateľov aj ich kvitnutie, ktoré dodáva rastlinke trochu iný vzhľad. Drobné kvietky na vysokej stonke sú pre rastlinku charakteristické. Zvončekovité kvietky môžu byť biele, ružové, alebo červené.
Pred zimou listy opadávajú, nemusia pritom opadnúť všetky. Na jar sa však rastlinka vzchopí a vyrastie v plnej kráse. Využíva sa hlavne skupinová výsadba 6 až 9 rastlín na meter štvorcový, na obdobie piatich, až šiestich rokov, pričom je vhodné priebežne dodať určitú obnovu mladou rastlinkou. zaujímavé sú napríklad zlatojantárová Amber Waves, broskyňovo zlatožltá Champagne, dvojfarebná Catching Fire, zvláštna sivozelená Wild Rose, vínovočervená Sugar Plum, krvavočervená Forever Red, alebo sfarbená tak tmavým červeným odtieňom, že prechádza do čiernej – Black Pearl. Niektoré exotické varianty si pozrite aj u online predajcu lumigreen.sk
Heucherám sa určite budeme ešte venovať. Nepokladáme ich za náročné rastliny a ako trvalky nám dávajú naozaj veľa. Zaujímavé sú svojou mrazuvzdornosťou. Niektoré kultivary uvádzajú nižšiu, iné pokojne -34°C. Z8leží od typu konkrétnej rastliny, no niektoré pestro sfarbené so svetlými odtieňmi môžu uprednostňovať polotieň až tieň, kým iné jednofarebné môžu lepšie znášať polotieň až slnečnú polohu. Ideálne sú pre ne mierne vlhké prostredia trvalkových záhonov, ale pokojne ich môžeme pestovať aj v črepníkoch.
Heuchery sú bežnou ponukou záhradníctiev, naposledy dokonca prekvapil LIDL, keď do ponuky zaradil heucheru, hoci nie v takej zásobe, v akej záhradkári a nadšenci tejto rastlinky čakali. Pestovanie v nádobe nie je náročné, v zime ju tak môžeme zazimovať na chránenom mieste, no i tam nezabúdame na to, aby pôda celkom nevyschla. Ublížiť jej môžu ťahavé agresívne buriny. Hnojenie je ideálne na jar. Pokojne používame domáci kompost. Ak k nemu nemáme podmienky, potom postačí aj univerzálne hnojivo ako je tento typ. Postačí si s prirodzenou bežnou záhradnou pôdou.
V záhonoch, skalkách a záhradách heuchera zimuje pod lístím, alebo textíliou. Je to aj pre zachovanie rastliny, ako aj výrastkou, cez ktoré sa rastlina rozrastá. Lístie nie orechové. Zimovanie rastlín v črepníkoch je menej náročné.
Heuchera sa množí delením trsov. Robí sa to na jar. Vykopeme celý trs, opatrne bez poškodenia koreňov prerežeme trs na polovicu, pričom dbáme na to, aby každá polovica mala dostatok koreňov. Na jar sa rastlina vzchopí a ožije v plnej kráse. Množiť sa môže aj pomocou odrezkov tvrdých stoniek. Staršie rastliny, v ktorých sa nachádzajú drevnaté a suché stonky z minulého roka, si žiadajú delenie.
0 komentárov