Šedivé drevo vekom aj slnkom a jeho obnova na pôvodnú farbu

Sú staré stavby, ktoré nechceme búrať a chceme ich zachovať. Rovnako ako drevený nábytok, obklady na budovách, štítoch, letných kuchyniach. Drevo nelakované a nefarbené však časom získa sivú farbu. Predovšetkým pre vek, reálne však pre pôsobenie slnka, UV žiarenia, a všetkých poveternostných a vlhkostných vplyvov. Šedivé, či sivé drevo má niečo do seba. Ba dokonca je pri niektorých stavbách takýto odtieň požadovaný. V prípade, ak je nežiaduci, dá sa postupovať rôznymi spôsobmi. Je však dobré hneď na začiatku povedať, že nie každý spôsob má rovnaký efekt pri všetkých typoch povrchov a dreva. Komplikovanosť obnovy závisí aj od celkového stavu (vek a poškodenie dreva).

Sivé drevo

Náročnejšia obnova sivého dreva brúsením a lazúrou

Za jednoduchý spôsob, ako obnoviť pôvodnú farbu dreva, ale reálne pôvodný odtieň dosiahneme len vlastnou voľbou farby lazúry, je v podstate najbežnejší spôsob obnovy. Je tak nesprávne, ako hovoríme obnova pôvodnej farby, keďže nemusí ísť o pôvodnú prírodnú farbu napríklad bežného smreka či borovice. Obnova sivého dreva tak môže pozostávať z procesu:

  • Vykefovania a očistenia (od hmyzu, pavučín, prachu, nánosov a pod.)
  • Impregnáciou proti hnilobe, plesniam a hmyzu (bezfarebné napr. bochemit, krovsan)
  • Hrubovrstvá lazúra požadovaného odtieňa a vlastností

Jednoduchšia obnova pomocou chémie

Brúsenie obkladu v piatich metroch nad zemou, alebo brúsenie záhradného ležadla zloženého z množstva dielikov a záhybov je často nepredstaviteľné. A ešte horšie zrealizovateľné. Aj preto sa už niekoľko rokov na trhu nachádzajú prípravky, ktoré nevyužívajú len reštaurátori starého nábytku a drevených sôch. Odstraňovače šedi na dreve sú dnes dostupné v podobe kvapaliny, ktorú možno nanášať štetcom, sprejom, či valčekom. Spotreba a natieranie by nemalo byť letmé, ale práve naopak – výdatnejšie – vyžaduje si to rovnomerný nános do dreva, aby látkou dostatočne nasiaklo.

Sivé drevo terasa hojdačka

Pochopiteľne, platí to len pri dreve, ktoré nie je upravené lakmi, alebo je šedá na dreve v minulosti maskovaná pod farbou. Najlepšie návrat pôvodnej farby vidieť na dreve tvrdom, kvalitnom, používanom napríklad na terasových podlahách, nábytku, ležadlách, stoličkách, stoloch a doplnkoch v altánkoch a loggiach. Nemusí pritom rovnaká miera obnovy byť po celom povrchu. Na nábytku sa môžu objaviť aj miesta, ktoré idú obnoviť ťažšie.

Isokor hovorí po slovensky

Prípravkov na trhu je niekoľko. V známych reťazcoch je na trhu dostupný od výrobcu Isokor  odšeďovač dreva WhiteWood. Oproti iným prípravkom je tento konkrétny slovenského pôvodu, vyrábajú ho na Kysuciach ako plne ekologický prípravok. V jeho prípade je efekt a účinok popísaný ako rozklad lignínu v dreve. Tekutina sa necháva pôsobiť na dreve, zreaguje so sivou vrstvou a v priebehu minút, až hodín sa na ošetrenom mieste obnoví pôvodná farba.

  • Čo je dôležité – nie je nutné žiadne brúsenie a rozoberanie nábytku. Nutné je ho len očistiť a vrstvu odšeďovača nanášajte na očistené a suché drevo.
  • Takto ošetrené drevo je možné ošetriť nátermi na nábytok, či drevený obklad s vyššou ochranou proti UV. Predĺžite tak pôvodnú farbu.
  • Kedykoľvek sa rozhodnete pre zmenu odtieňa, vždy tu budú lazúry a vhodné nátery do exteriéru. Prírodná kresba dreva však zostáva stále ten originál.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu