Unikátny krík hammamelis: kvitne od zimy do jari výrazným kvetom

Krík hammamel, známy aj pod názvom „hammamelis“, je kríkovitá rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky a Ázie. Svoju popularitu získal pre neobyčajný vzhľad kvetov, no predovšetkým pre obdobie, v ktorom sa objavuje. Nič v tom čase nekvitne a predsa vo vašej predzáhradke či záhrade môže do krásy rozkvitnúť neobyčajný krík. Kvety sa totiž objavujú v zime až na jar. V čase, keď sa kvitnutia od iných druhov nedočkáme. Majú pritom výraznú vôňu. Celý krík, alebo stromček je olistený až po kvetoch a celkovo môže dorásť do výšky 3 až 5 metrov. Záleží od šľachtenia a predovšetkým mieri zastrihnutia.

hammamel okrasný krík hammamelis

Kvitnutie Hammamelisu

Kvitnutie rastliny Hammamelis, závisí od konkrétneho druhu a klimatických podmienok. Má však rada chlad a tak sa pripravte na trochu neobyčajné vlastnosti. Všeobecne sa kvitnutie začína na konci zimy alebo na začiatku jari predtým, ako sa objavia listy. Kvety sú veľmi nápadné. Vyzerajú akoby boli tvorené malými papierikmi, či stužkami. Vyrastajú na holom dreve bez litov. Rastú s výraznými farbami a silnou vôňou a sú tvorené v zhlukoch na koncoch vetiev.

Počas kvitnutia sa väčšina druhov hammamelisu líši svojou zaujímavou a výraznou farebnosťou. Niektoré druhy produkujú kvety s výraznými odtieňmi oranžovej, žltej a červenej farby, zatiaľ čo iné majú menej výrazné kvety v bledších farbách, ako sú žlto-biela alebo svetlo ružová. Kvitnutie hammamelisu trvá zvyčajne niekoľko týždňov, počas ktorých rastlina kvitne bohatými kvetmi, ktoré postupne opadávajú, keď sa objavia nové listy a začne sa oteplievať. Po skončení kvitnutia hammamelisu sa zvyčajne odporúča vykonať rez rastliny, aby sa podporil správny tvar a rast. Rastlina sa potom bude pripravovať na vegetačné obdobie a rast nových listov.

Hammamelis a niekoľko jeho zaujímavostí:

Ak vynecháme samotné kvitnutie, zaujímavým je hammamelis aj pre svoje výrazne žilnaté listy, ktoré vzhľadom pripomínajú listy liesky. Približujúc sa k jeseni môžu meniť farbu na žlté, alebo červené. Krík je tak okrasný aj v jesennom období.

 • Inou zaujímavosťou je využívanie rastliny v jej domovine na liečebné účely. V tradičnej starej medicíne majú využitie extrakty z kôry a listov na liečbu kožných ochorení lupienky a rôznych ekzémov, či dokonca hemeroidov.
 • Zásadnou a hlavnou funkciou rastliny je estetickosť. Práve kvitnutie v nezvyčajnom čase dáva možnosti záhradným architektom a dizajnérom. Hammamelis je nízky krík, ktorý môže byť solitérom, ale tiež môže byť súčasťou hammamelisového radu rastlín.
 • Využiteľnými vlastnosťami je fakt, že rastlinu nepoškodzujú zásadne žiadni škodcovia a netrpí chorobami. Výnimku tvoria len ťažkosti, ktoré sú spoločné pre takmer všetky podobné dreviny – plesne, huby, vošky. Hubám a plesniam sa dá predísť vizuálnou občasnou kontrolou.

hammamel okrasný krík hammamelis

 • Rastlina má výborné mrazuvzdorné vlastnosti- Uvádzané býva číslo -27°C
 • V slnečných dňoch ocení najmä polotieň. Prehrievanie pôdy pri koreňoch rastline nesvedčí.
 • Nie je náročná na žiadnu pôdu, ba zvláda aj kamenistú pôdu, ak má dostatok dodávaných živín a zadržiava dostatok vlahy. Príliš suchá pôda môže mať za následok slabé kvitnutie a vitalitu. Ideálne pH je kyslé. Nie je vhodné používať príliš vápenatý kompost. Napríklad, ak máte v komposte vajíčka, alebo popol z vykurovania drevom.

Niekoľko kultivarov, ktoré v Európe poznáme

 1. Hammamelis mollis ‚Pallida‘ – veľmi známy a rozšírený s veľkými, svetložltými kvetmi s výraznými oranžovými stredmi.
 2. Hammamelis intermedia ‚Jelena‘ – má veľké oranžové, až ružovo-červené kvety, ktoré sa objavujú skoro na jar.
 3. Hammamelis x intermedia ‚Diane‘ – kultivar s výrazne červenými až bordovohnedými kvetmi, ktoré sa objavujú neskôr v zime alebo na jar. Nesú neobvyklý odtieň červenej s hnedým stredom.
 4. Hammamelis x intermedia ‚Arnold Promise‘ – známy a veľmi rozšírený druh aj u nás s jasnými žltými kvetmi objavujúcimi sa na jar.
 5. Hammamelis virginiana – ďalší z druhov, ktoré potešia zrak svetložltými kvetmi. Uvádzané v popisoch zýáhradníctiev je, že listy dosahujú v jeseni oranžové až oranžovo-ružové odtiene.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu