Jarné nátery a obnova dreva v exteriéri po zime: ako, čím a prečo?

Čoskoro nás čaká pohľad na terasy a záhrady, ktoré sme v niektorých končinách Slovenska nechávali nepovšimnuté pod snehom, alebo sa len báli pozrieť na zanedbanú spúšť. Len čo si pomaly začneme uvedomovať, ako veľmi zima zasiahla do konštrukcií lavičiek, plotov, prístreškov a rôznych stavieb v záhradách, bude nutné premýšľať nad ich obnovou, či dokonca záchranou. Hoci nie vždy hovoríme doslova o záchrane, stále ide o zachovanie životnosti a krásy toho, čo môže poslúžiť ešte veľa rokov.

Nátery a drevo, impregnačný náter

Drevo totiž potrebuje obnovujúce nátery, najmä po takom náročnom období, ako je vlhká jeseň, mrazivá a vlhká zima s opäť vlhkým úvodom do jari. Teplotné výkyvy, huby, plesne a drevokazný hmyz sú pripravenejšie ako si myslíme. Takže čo s nimi?

Záhradný nábytok, lavičky a drevené konštrukcie

Správne je pred zimou všetko drevené ukryť a chrániť. Lenže nie vždy sa dá pred vplyvom počasia skryť aj mohutná drevená konštrukcia záhradného nábytku. Čokoľvek drevené, čo je zaťažované a je vystavené vrtochmi počasia, jedného dňa zlyhá. Zmyslom tohto článku je preto vedieť, ako ten deň oddialiť, alebo sa ho vôbec nedožiť. Správnym ošetrením sa totiž drevo dožije viac, ako človek. Na jar je nevyhnutné skontrolovať konštrukciu. V našom prípade pôjde o detské preliezačky, rôzne prístrešky, stoly, drevený plot, ako aj podhľady domu vystavené priamo dažďu. Nevyhnutnosťou je očistenie od naviatych nečistôt, rozpadnutých listov, prípadne nahradenie dielov novými. Tie hrozia len vo veľmi poškodenom dreve, napríklad po dlho sa držiacom snehu a pôsobením vody. Počítať je pritom nutné aj s tým, že každý jeden náter má určitú životnosť a raz je nutné ho zopakovať znova.

V rámci oveľa bežnejších lavičiek a plotov je možné hovoriť o menej náročných úpravách. Základom pre akýkoľvek obnovujúci náter, či záchranné práce, je mať plochy absolútne čisté a suché. Je tak vhodné vyberať obdobie, kedy aj drevo malo možnosť dostatočne preschnúť, zbaviť sa možnej vody a nehrozí pri tom ani dážď, ktorý môže poškodiť snahy o predĺženie života.

drevo a náter, lazurovanie či obnova farby

Obnovovacie nátery

V rámci obnovy náterov je dobré zhodnotiť, čo od dreva očakávame. Ak chceme zachovať jeho drevenú kresbu, vyberáme lazúru, ktorá môže mať priamo aj konkrétny odtieň. Ten drevo nefarbí, len mu dodáva nádych konkrétneho odtieňa, ak je aplikovaný na svetlejšie drevo. Drevená kresba zostáva naďalej.

Tenkovrstvá lazúra sa používa na nefarbené drevo. Najmä to, kde chcete využiť a oceniť prirodzený drevený vzhľad. Jej využitie je všade tam, kde je nelakované a farbené drevo vystavené poveternostným podmienkam a vzdušnej vlhkosti. Lazúru doprajte svojmu plotu, zábradliu a iným dreveným plochám a konštrukciám raz za dva roky prípadne viac rokov, podľa potreby.  Na terasy, kde je vyššie pôsobenie vody a dažďa je vhodné používať olejové nátery určené na terasy. Obnovujúca lazúra na drevo, ktorá obsahuje UV ochranu, umožní dlhšie zachovať farbu na slnku vystavovanom dreve. Kvalitnejšie budú mať aj fungicídny účinok. Pokiaľ sa stretávate s grafitti, je vhodná farba na drevo vyrábaná na báze polyuretánových živíc. Ochránia vás pred grafitti. Tie je totiž možné z takejto vrstvy ľahšie opakovane odstrániť.

  • Platí: tenkovrstvá lazúra má za bežných okolností v našich podmienkach životnosť 3 roky. Túto dobu podmieňuje dodržaný postup daný výrobcom. Ovplyvňuje ju svetová strana (pôsobenie slnka dobu znižuje), ale aj lokalita.

Lazúrovacie štetce sú v rôznych veľkostiach, záleží na používanej ploche a prieniku štetca a všetky potrebné miesta. Sada lazúrovacích štetcov má štetiny z prírodných aj syntetických materiálov s jemnou konzistenciou. Na snímke nižšie lazúrovacie štetce.

Lazúrovacie štetce

Obnova krycieho náteru je komplikovanejšia. Krycí náter reálne nevniká do dreva, ale drží sa len priamo na jeho povrchu pevne uchytený. Pri krycom nátere hovoríme o prekrytí povrchu dreva farbou. Môže poslúžiť aj na viac ako 10 rokov. Drevo zakonzervuje a chráni pred nečistotou a vonkajšími vplyvmi. Farbu však nemožno obnoviť len tak jednoducho, pokiaľ je stará, odlupuje sa, znehodnocuje, alebo je náter urobený nekvalitne. Obnovenie krycieho náteru si vyžaduje nasadenie teplovzdušnej pištole, alebo brúsky, pomocou ktorých je možné dvere, trámy, plot a iné miesta zbaviť pôvodného náteru. Pokiaľ sa pôvodná farba odlupuje, alebo je drevo napadnuté škodcami, je zbavenie farby dôležitým krokom. Následne je nutné ošetrenie a opätovné zvolenie správnej farby. Na odstránenie farieb môže poslúžiť aj dostatočne silný vysokotlakový čistič („wapka“), pričom je nevyhnutné počkať na úplné vyschnutie očistenej drevenej plochy.

drevo a náter, lazurovanie či obnova farby

Veľmi staré nátery je nutné z dreva dostať pred aplikáciou nového. Už neplnia svoj účel a drevu hrozí vážne poškodenie. Niektorí majstri používajú mosadzný kartáč na vybrúsenie, čo využijete pri nerovných povrchoch, na nerovných doskách a všade tam, kde neposlúži brúska, či brúsny hranolček. V prípade úplného odstránenia starého náteru je vhodná impregnácia, nech drevo ešte dlho plní svoj účel.

Aký je rozdiel medzi tenkou a silnovrstvou lazúrou? Tenkovrstvá preniká do veľkej hĺbky dreva. Tenkovrstvé lazúry majú výhodu, že ak obnovujete náter, robí sa po dvoch až troch rokoch a nie je nutné žiadne brúsenie povrchu, prípadne len minimálne. Sú určené do exteriéru, preto počítame s funkciou UV ochrany. Silnovrstvé lazúry sú už určené do interiéru a pod zastrešenie terás. Ako hrubšie, je ich v prípade obnovy nutné odstrániť brúsením. Do dreva neprenikajú tak hlboko a na povrchu vytvárajú oveľa pevnejší tvrdší náter. Lazúra má životnosť päť až šesť rokov.

Olej do vrtochov počasia

Oleje určené na drevo majú základnú funkciu preniknúť do drevenej hmoty a zamedziť prístupu vode a iným vplyvom. Výdatnosť olejov je vyššia než pri lazúrach, pričom pri nákupe a porovnávaní je vhodné porovnávať údaj „m2 natieranej plochy“. Tak je to ostatne aj pri iných lakoch, farbách a podobne. Pre nátery sa používa štetec. Pokiaľ sa na drevenej ploche drží olej, ktorý nevsiakol viac ako 10 minút, je ho príliš a odstrániť ho je ideálne pomocou textilnej utierky.

drevo a náter, lazurovanie či obnova farby

Svojho času bolo bežné že si domáci majstri natierali drevený plot starým inak nevyužiteľným už použitým motorovým olejom z kosačky, či motorovej píly. Olej síce plot znehodnotil, po dotyku vás pošpinil, no samotné vlastnosti oleja docielili odpudzovanie vody, aj farbený vzhľad. Bežne sa však na toto používajú rastlinné oleje, napríklad z ľanu. Oleje môžu mať receptúru kombinovanú s voskom, čo využijete pri náteroch zrubov a väčších plôch, kde je nežiadúce zadržiavanie vody. Medzi olejmi, ktoré sú vyrábané často z rastlinných olejov, nachádzame aj známy teakový olej používaný na ošetrovanie nábytku.

Nábytok a terasy ako také

Nábytok na terasách, v altánkoch a na balkónoch, si museli za zimu vytrpieť dosť. Dobrou vlastnosťou terasového a záhradného nábytku je, že najčastejšie využívaným drevom na konštrukcie sú tvrdé dreviny. Exotické dreviny schopné odolávať vysokej vlhkosti, ale aj naše drevo ako je dub, sú výborným materiálom, ktorý má životnosť aj niekoľko desaťročí. Pri dobrom ošetrovaní aj oveľa viac. Laický pohľad na údržbu nábytku je vymeniť ho keď doslúži. Reálne však doslúžiť vôbec nemusí. Práve pri nábytku z tvrdého dreva je vhodné za prvých slnečných jarných dní pouvažovať nad predĺžením životnosti a najmä pekného vzhľadu.

drevo a náter, lazurovanie či obnova farby

  • Obnova náterov nábytku: Konzervačné oleje na ošetrovanie nábytku ako sú stoly, stoličky, kreslá, lavice a podobne, sú riešením, s ktorým však opatrne. Pred jeho použitím je vhodné použiť čistiť dreva, ktorý sa často podľa pokynov výrobcu oplachuje rovnomerne vodou. Tá voda totiž pôsobí na drevo a jeho štruktúru, povrch totiž slabo napučí. Po vysušení sa povrch jemne zbrúsi jemným brúsnym papierom alebo ideálne brúsnym hranolčekom. Na nanášanie konzervačného oleja po vysušení nábytku, zbrúsení a odstránení brúsneho prachu, používame štetce, alebo handričky. Pri práci je nutné prihliadať na možnosť odkvapkávania a znečistenia. Následne necháme dlhšie pôsobiť a vytrieme handričkou do sucha. Konzervačný olej oživí prirodzenú farbu dreva a ochráni nábytok pred pôsobením vlhkosti.
  • Obnova terasy: drevené terasy dostávajú počas zimy viacero úderov. Sneh a jeho opakované roztápanie spôsobujú vlhnutie dreva, jeho zmrazovanie, roztápanie a to ešte niekoľko krát dookola. Vlhké drevo na seba zachytí viac nečistoty a tiež stráca svoju pôvodnú farbu. Na aspoň čiastočnú obnovu pôvodných odtieňov slúži chémia známa ako „odšeďovač“, ktorý môže mať schopnosť zbaviť drevo jeho sivej patiny, no tento účinok nemusí byť dokonalý a tak je nutné počítať aj s nedokonalým, až zaujímavým odtieňom čiastočnej úspešnosti a tónovania dreva.

Nevyhnutnosťou je zbaviť terasu všetkých nečistôt a až následne použiť akýkoľvek olejový náter, či tenkú lazúru na terasy. Je mimoriadne dôležité, ak boli použité nejaké nátery proti riasam, alebo odšeďovač, zbaviť terasu zvyškov tejto chémie. Prípadne terasu vystriekať a nechať vyschnúť. V prípade, ak používate postup ako pri nábytku s brúsením a následným olejovaním, olejujte každú dosku jednotlivo a postupne. Neprechádzajte štetcom jedným ťahom viacero dosiek priečne. Prečo? Miniete viac oleja, ktorý sa stratí medzi doskami a stečie zbytočne dole. Práve v medzerách totiž natierací štetec vibruje a vytláča viac oleja. Oleje na terasy nie vždy je nutné vytierať do sucha. Dnes je mnoho takých, ktoré stačí aplikovať a po dobe uvedenej výrobcom (s ohľadom na typ / tvrdosť dreva)sa dá terasa používať.

Drevo v exteriéry je nutné pochopiť

Na to, aby sme vedeli zhodnotiť, čo drevo potrebuje, je nutné pochopiť jeho správanie a životnosť vonku. Drevo v živom strome je živý organizmus, o ktorého sa nie je nutné starať. Až zásahom človeka sa z neho stáva materiál, ktorý je svojim spôsobom mŕtvy, no iným spôsobom stále žije. Farebné, impregnačné nátery a ošetrovacie nátery používame hlavne na to, aby drevo malo ochranu. Drevo má svoje potreby a tie môže získať správnou starostlivsťou.

  • Ochrana stálosti: azda jedna z najdôležitejších vlastností, ktoré od dreva chceme, je, aby nemenilo tvar, zachovávalo si svoju pevnosť, vzhľad, ale aj farbu.
  • Fyzikálna ochrana: nátery určené pre terasový nábytok zvyšujú odolnosť proti neustálemu dotyku, pokladaniu predmetov, manipuláciu. Laky a farby na drevo chránia drevo pred dažďom, ktorý lepšie steká a nedrží sa na dreve. Nezachytáva sa nečistota, neovplyvňuje nečistota farbu dreva a pod.
  • Proti vlhkosti: náter zníži mieru vpíjanej vody z vlhkosti a dažďa
  • Proti UV: aj drevo je vhodné chrániť proti UV prostredníctvom pohlcovačov UV. Tie sú aj v podobe ochranných olejov, ktoré majú aj UV účinok. UV má spojitosť práve so získavaním sivej farby dreva.
  • Chemická ochrana: ochrana zameraná najmä na ochranu dreva pred hubami, plesňami a drevokazným hmyzom.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu