Čo spraviť a na čo použiť prepálený olej z kuchyne? Na toto pozor!

Prepálený olej alebo tuk sa týka mnohých z nás, vrátane vegetariánov. Jedna z najhorších vecí, ktoré možno spraviť s prepáleným olejom na vyprážanie, alebo z fritézy, je vyliať ho do umývadla. Napriek tomu, presne toto bol po dlhé roky jediný spôsob, akým ho bežná domácnosť likvidovala. To, že olej nestečie do odpadu a zachycuje sa v kanalizácii pochopili vo veľkých metropolách už dávno, keď sa im v kanalizáciách tvoria niekoľkotonové usadeniny tuku. Sťažuje sa tým odtok, upcháva. Teplá či horúca voda nemusí byť vždy úspešná na uvoľnenie priechodu.

vyprážanie a prepálený olej

Lenže s olejom sa dajú robiť niektoré veci, ktoré predlžujú životnosť sifónu, odtokom a celej kanalizácii vašej aj mestskej. Zároveň robíte niečo ekologické, ba čo viac, tak trochu robíte niečo aj pre svoje svedomie. V našej redakcii sme mali tri fázy fungovania a dva zásadné spôsoby spracovania oleja, ak ešte vôbec.

Domácnosť ignorujúca olej a jeho vlastnosti

V starších bytoch je to už raz tak. Aj u našich rodičov. Tí, ktorí nedokážeme starších rodičov a rodičov prinútiť a naučiť separovať len preto, že to nikdy nemuseli robiť a teraz je to „výmysel modernej BIO doby“, tam to majú ťažšie. Sú domácnosti, kde vytiahnuť lievik a fľašu na odkladanie oleja je príliš komplikované a obťažujúce. Pretočiť panvicu nad výlevkou je jednoduchšie. Sledujeme niekoľko domácnosti starších obyvateľov. Argumentom je, že lievik sa zle čistí od oleja. V momente, keď voda v kuchyni odteká slabo a nemožno sa vyhovoriť na vlasy v sifóne, začne svietiť kontrolka a odhaľuje sa problém. Že by?

materiály pre panvice, kuchynské nástroje

Odkladanie prepáleného oleja

Olej si po vychladnutí môžete odkladať vedľa smetného koša do jednej nevratnej plastovej fľaše, ak je vám ľúto vratnej. Ideálne sú tie so širokým hrdlom a uzáverom, ak je vám ľúto umývať lievik. Odkladanie takéhoto oleja výrazne uľahčuje umývanie panvice, dresu a najmä neupcháva kanalizáciu. Olej sa totiž nedá roztopiť vo vode. Možno na chvíľu, kým je voda horúca, no po ustálení sa aj tak spája k sebou a drží „so svojimi molekulami.“

 Panvica Tefal Everest 28 cm hodnotenie

Olej sa následne dá odložiť na mnohých miestach. Odkladáme ho bežne na vyhradenom mieste v Kauflande. LIDL taký priestor zatiaľ nemá, ale pokojne sa informujte vo svojej predajni, aj v iných sieťach. Zoberú ho od vás na mnohých benzínových pumpách. Ak na niektorú chodíte bežne, spýtajte sa, či aj na tej vašej. Spýtajte sa najskôr, či majú minimálnu litráž. Zažili sme pumpu, ktorá rada prevezme olej, ale odovzdať je nutné aspoň litrovú fľašu. Olej sa dá odovzdať aj v zberných nádobách, ktoré mnohé mestá majú zriadené. Tento olej sa dá totiž recyklovať. Hoci prepálený, ďalej nie je určený pre potravinárske účely, ale je výbornou surovinou na výrobu iných technických olejov a mazív. Spracovateľ s tým má síce ešte kopec práce, no stále o štipku menej, akoby musel vynaložiť pri iných cestách získavania suroviny.

Prepálený olej využitý v domácnosti – ako napríklad?

Prepálený olej zväčša už nemá využitie v domácnosti, čiže akýkoľvek bežný prepálený tuk (mimo opakovateľne využiteľného fritovacieho oleja) ďalej nepoužívame. Jeho opätovným zohrievaním nezískame tie vlastnosti, ktoré má čerstvý olej. Potravinu znehodnocuje, černie a mení svoje vlastnosti na až nebezpečné. Jeden spôsob je predsa len zaujímavý. Ak doň namočíte starý tenký kúsok nastrihanej handry a obviažete týmto mastným pruhom strom postihnutý mravcami a voškami, mravce viac hore nevyjdu. Prekáža im mastnota. Vošky po čase uhynú, alebo sa ich populácia zníži, prípadne ak to stihnete skôr ako sa výraznejšie rozšíria, ich populácia nebude tak prehnaná, ako býva občas zvykom. Olejový prúžok používame pár rokov, vždy sa osvedčí, ale má aj niekoľko negatív.

  • handričky si nastrihajte vopred, následne namáčajte v malej nádobke. Napríklad od zmrzliny, či v prenosnom jednorazovom tanieri z grilovačky.
  • ak máte jednorazové rukavice (z PU peny, z potravín pri pečive a pod.) radšej ich použite. Pri viazaní handričky na strom olej prsty výrazne poznačí. Najmä pri zaťahoní uzla. To je totiž efekt ako žmýkanie.
  • takýto olej môže mať nežiaduceho návštevníka. Neoplotené záhrady môžu pachom oleja a napríklad vyprážaného mäsa prilákať mačky a psy. Preto sa skôr na tento trik používa ešte neprepálený olej. Ten je však drahý. Mnohé internetové rady to uvádzajú ako „rada, ktorá vás zbaví mravcov a nič nestojí“, no titul vzhľadom na cenu oleja, mierne zavádza.

Minimalizovanie spotreby oleja

V rokoch 2011 až 2022 sme odovzdávali veľké niekoľkolitrové nádoby od pôvodného oleja s takýmto prepáleným olejom. Zhruba jednu ročne. Po spotrebovaní oleja sme mali vždy takúto nádobu v zálohe. Hrubým odhadom štyri bandasky oleja za pár rokov spotrebované naplnia jednu bandasku prepáleného oleja. Kanalizácia postavená niekedy okolo roku 2011 je pri kamere vloženej do odpadovej sústavy prekvapivo čistá. S minimálnymi známkami zanášania a zdržiavania nečistôt. Pri veľmi pozvoľnom spáde, ktorý si žiadala dĺžka dvora je vlastne záchranou čistý priechod kanalizácie.

Teplovzdušná fritéza Tefal Actifry

Od roku 2022, zhruba štvrtého kvartálu máme v jednej z veľkých nádob len asi liter prepáleného oleja. Za uplynulý celý polrok, prvú polovicu roka 2023 do nádoby pribudlo len niekoľko ml oleja z niektorých príprav jedál, ktoré si to žiadali. Dôvodom veľmi výraznej úspory oleja sa u nás stala teplovzdušná fritéza, alebo inak fritovací hrniec. 5 litrovú fľašu s prepáleným olejom teraz zrejme odhadom naplníme niekedy okolo roku 2027 až 2028. Teplovzdušná fritéza spotrebuje len niekedy trochu oleja, ktorý však prenikne do potraviny a nie je tak čo odliať do nádoby. Jedlý olej sme taktiež kupovali naposledy pred viac ako pol rokom, aj to v čase vysokých cien olejov. Dobrým riešením pri znížení spotreby oleja tak môže byť práve  spomínaná teplovzdušná fritéza.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu