Smart home technológie sa stávajú čoraz populárnejšími a sľubujú zlepšenie pohodlia, bezpečnosti a efektivity v domácnostiach. Kedysi bolo vrcholom smart domácnosti ovládanie svetla potleskom, či hlasovým povelom. Dnes sú to sofistikované systémy, senzory, riadiace jednotky, kamerové systémy, inteligentné regulácie svetla, vykurovania, osvetlenia, či sťahovania roliet. Je toho veľa, čo dokážu technológie v rámci domácnosti a čo všetko ešte prinesú v najbližšej budúcnosti.
Smart technológie vidíme len ako tie propagované. Mnohé spoločnosti vyzdvihujú pozitíva a prínosy. Na negatíva, alebo len slabé stránky sa pozerá menej. Ako pri každej novinke, aj v prípade smart home technológií existujú zásadné negatíva, o ktorých je dôležité vedieť. V tomto článku si preto prejdeme šesť kľúčových negatív týchto technológii, aby sme dali priestor skeptikom a umožnili im zvážiť ich postoje.
Schopnosť naučiť sa ovládať technológie sa týka len generácie, ktorá má vzťah k technológiám. Zároveň schopnosť využiť všetky možnosti systémov, funkcie a možnosti často mnohí ani nevyužijú, alebo sa nenaučia ovládať.
Súčasťou smart home technológií sú často zariadenia s pripojením na internet (IoT), ktoré zbierajú a analyzujú dáta o našich domovoch a rutinách. To môže vzbudzovať obavy o ochranu súkromia a možné zneužitie týchto informácií tretími stranami.
S pripojením na internet prichádza aj zvýšené riziko hackingu a kybernetických útokov. Ak nie sú zariadenia dostatočne zabezpečené, môžu byť vystavené riziku neoprávnenej kontroly alebo manipulácie.
Svet smart home môže byť pre niektorých užívateľov príliš komplexný. Nastavovanie, konfigurácia a správa množstva zariadení a aplikácií môžu byť časovo náročné a frustrujúce. Potrebné je prihliadať na potenciálne technické problémy a náročnosť výcviku potrebného na správne využitie týchto technológií.
Smart home zariadenia často vyžadujú spojenie s elektrickou energiou alebo batériami na svoje správne fungovanie. V prípade výpadkov elektrického napájania môže dôjsť k strate funkčnosti a ovládania zariadení. Pozor na možnú závislosť od dostupnosti iných technológií a vplyv výpadkov napájania na bežný chod domácnosti.
Technológie inteligentnej domácnosti môžu byť finančne náročné, najmä ak sa chcete vybaviť všetkými najnovšími a najpokročilejšími zariadeniami. Toto môže byť pre mnohých ľudí finančne nedostupné a obmedzujúce. Je potrebné zvážiť náklady a prínosy smart home technológií a určiť, či je investícia do nich opodstatnená. Aby nešlo len o frajerinu, ale o reálne využiteľnú technológiu, ktorá bude a reálne bude uľahčovať život. Nie komplikovať.
Smart home zariadenia môžu byť vyvinuté rôznymi výrobcami a môžu používať rozdielne protokoly a technológie. Toto môže spôsobovať problémy s kompatibilitou a integráciou zariadení medzi sebou. Skeptici upozorňujú na nutnosť overiť, že zariadenia, ktoré si zakúpite, sú vzájomne kompatibilné a jednoducho sa integrujú do vášho smart home systému.
Nemálo zariadení má po čase potrebu aktualizovať, avšak nastáva problém, keď nie sú vydávané aktualizácie a podpora napríklad pre ďalšie zariadenia. Ak rozhranie po čase nespolupracuje s najnovším Windows, alebo Androidom je nešťastie. Sami máme staršie zariadenia, ktoré na ovládanie vyžadujú staršie Android systémy v mobile. Stiahnuť ich však pre nový telefón a vyššiu verziu systému, alebo pre pôvodný starší telefón môže byť problém. Ak sa neaktualizuje, neudržiava, alebo bola ukončená podpora. Čiastočnou zárukou, že sa takýto problém vášho zariadenia nebude týkať, je značka. Známa a výrazná. Tá si nedovolí ponechať nejaký produktový rad na jednej verzii bez ďalšej podpory o niekoľko rokov neskôr.
0 komentárov