Chladnička vína: naozaj ju potrebujete, či chcete oslniť návštevy?

Chladnička na nápoje, respektíve presklená vitrína, ktorá vyzeraá elegantne a vďaka čelnému sklu možno sledovať vnútorný obsah, je elegantným doplnkom. Vidieť sú najmä vo vinárňach, baroch, reštauráciách a hotelových kaviarňach. Rovnako tak sú súčasťou rodinných domov, altánkov, vonkajších terás a vlastných vinárničiek. Rôzne veľké, dizajnovo riešené s bielymi alebo čiernymi lesklými prvkami sú peknou súčasťou interiéru.

CHladnička na víno

Na trhu sú vstavané chladničky, ale predovšetkým voľne stojace pre víno, prípade všeobecne na nápoje. Pôsobia elegantne a svojim spôsobom pôsobia aj na návštevy a priateľov. Vytiahnuť víno z takéhoto zariadenia znamená, že bude správne vychladené. Zároveň je prezentačným priestorom toho, čomu vinár a pán domáci venuje pozornosť a akým ďalším značkám venoval vychladený priestor v nie tak lacnom zariadení. Ak sa rozhodujete pre vlastnú vitrínu – chladničku na nápoje, alebo ak chcete, chladničku na víno, riadiť sa môžete len chuťou po oslnení návštev, alebo úprimnom zámere venovať nápojom tú správnu teplotu. Takže?

Chladnička na nápoje nie je úplná nevyhnutnosť

Skladovanie vína a iných nápojov si priamo nežiada žiadne technické výdobytky. Celé stáročia na to stačia pivnice, alebo vhodne vybraté priestory. Také, ktoré nemenia teplotu v lete a ani v zime. Chladnička na nápoje je preto záležitosťou tých, ktorí iné možnosti nemajú. Zároveň chcú mať víno po ruke. Majú záujem ho prezentovať. Prípadne sa pýšiť kvalitnými vínami. Nie je to však pýšenie len pred hosťami, ale aj pred samým sebou. Mať doma niekoľko fliaš kvalitného vína, ktoré neslúži na archiváciu a predaj, ale na vlastnú konzumáciu pre výnimočné príležitosti.

Chladničku na nápoje je však nutné vnímať aj z pohľadu:

  • Trojrozmerný spotrebič, potrebujúci svoj priestor bez priameho slnka s prívodom elektriny a ideálne posadený vyššie bez prístupu hlodavcov a vlhkosti (altánky, terasy, letné kuchyne a priestory pre grilovanie)
  • Zapnutý spotrebič, ktorý spotrebúva elektrický prúd. Preto úspornosť a energetické hodnoty majú v tomto prípade význam. Ak ste veľmi náročný konzument vína a zároveň máte kvalitné kúsky, nemá význam občasné zapínanie chladničky. Spotreba sa tak počíta dlhodobo.
  • Základná investícia je tá najzásadnejšia. Chladničky alebo vitríny na nápoje sa cenovo pohybujú od 200 až 300 EUR za malé prístroje, vyššie. Dizajnovo pekné vitríny stoja stovky EUR.

Materiály a samostatne stojace spotrebiče

Do reštauračných zariadení sa bežne obstarávajú veľké vysoké samostatne stojace vitríny. Presklené sú obľúbené aj preto, že plnia funkciu prezentácie. Skladovanie v nich je tak riešené spôsobom zväčša takým, kedy je možné čítať etiketu a víno ľahko vyberať. Ich otváranie môže byť opatrené zámkom na kľúč. Pre minimalizovanie prenikaniu slnečného, respektíve denného svetla môžu byť predné sklá tmavé. Veľké zariadenia sa však spájajú s vyššou spotrebou porovnateľnou s klasickou chladničkou. Obstarávacia cena však môže cenu bežnej chladničky presahovať.

Vnútro takýchto zariadení taktiež nepoužíva jednoduché biele plasty. Práve so zámerom zaujať zákazníka, ak samotného prevádzkovateľa, či súkromnú osobu ide zámer o elegantný dizajn. Zväčša sú použité tmavé farby, čierna, ako neutrálna farba ideálna pre vyniknutie fliaš vína. Osvetlenie býva skôr slabé, nevýrazné. Nemálo dizajnov ponúkne permanentné slabé osvetlenie, ktoré necháva vyniknúť jednotlivým vínam a etiketám aj pri zatvorenom prístroji. Základom vnútornej výbavy sú  nerezové regály, alebo tvarované police na jednotlivé fľaše. Menšie chladničky môžu trpieť na atypické formáty vína v dlhých fľašiach, alebo baňatých. Drahšie prístroje s nimi počítajú rôznymi vychytávkami a možnosťou upraviť vnútorný priestor, alebo jednotlivé police.

Pri plánovaní zakúpenia chladničky zhodnoťte predovšetkým:

  • Jej reálne využitie dnes, alebo v budúcnosti. Naozaj pijete toľko vína, že bude mať opodstatnenie?
  • Nebude škoda všetok spálený elektrický prúd, ak pôjde o tri lacné fľaše i tak nekvalitného vína, ktorého chladenie nemá význam?
  • Reálne dôvody jej zakúpenia. Čiže vyžitie pri chladení chúlostivých, drahých a archívnych vín.
  • Prehodnoťte model aj v závislosti od prevahy bieleho, červeného, alebo pri kombinácií oboch vín.
  • V bežnej domácnosti si neraz obstarajú chladničku na nápoje, avšak nie je využívaná len na nápoje, alebo nejde o permanentné chladenie so všetkými pravidlami. Na druhej strane sú aj také domácnosti, ktoré po obstaraní chladničky kladú väčší dôraz na organizáciu vína, jeho skladovanie aj prezentovanie.

Článok vychádza opätovne po upravení a aktualizovaní pôvodného článku z roku 2015. Doplnenie pozostáva z reálnych skúseností a pozorovaní.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu