Porovnanie záhradných nožníc Fiskars: ktorý model je pre vás?

V uplynulých týždňoch sme sa venovali podrobne štyrom prírastkom v našej zbierke záhradných nožníc. Všetky štyri modely patria pod značku Fiskars. Pôvodne neplánovaná zbierka záhradných nožníc sa neustále rozrastá a tak príležitosť hneď štyroch nových nožníc bola aj príležitosťou pre nový obsah a recenzie na zn.sk. Ak všetky štyri modely po čase porovnáme medzi sebou, možno ešte prehľadnejšie vieme posúdiť, pre koho sú ktoré z týchto nožníc ideálne. Ktoré budú tie pre vás?

Pre rekapituláciu – podrobne sme sa venovali modelom:

Fiskars je… veď vieme.

Fiskars je značkou úspešnou nie iba v sortimente záhradného náradia, ale svoje meno známe pri čepeliach všeobecne. Je výrobcom slávnych nožníc s oranžovou rúčkou, ale dobré meno má aj v rámci kuchynského náradia a riadu. V našej redakcii si bežne značku vyberieme pri rôznom náradí. Vieme si ju ako dobre zastúpenú, zakúpiť aj v sieťových predajniach so stavebninami a hobby sortimentom. Názory k značke tak vychádzajú z praktického používania a nejde o publikovanie cudzích či marketingových textov.

Záhradné nožnice od najjednoduchších

SingleStep P26 sú ekonomickým riešením nenáročným pre záťaž. Nekupujte si zbytočne drahé výkonné nožnice, ak máte len zopár kríkov a stromov. Stromy držané na menších podpníkoch a v nízkych výškach, kríky a drobnosti na terase, v malej záhrade a predzáhradke. To všetko stačí pokryť jednoduchými nožnicami. P26 sú spoľahlivé, jednoduché, ešte možno nemajú na sebe viac typickej oranžovej, ale na to sú iní, čo si potrpia na dizajn.

Fiskars Singlestep záhradné nožnice

P26 sú dobrou voľbou pre nezdĺhavú prácu. Ešte nemajú vylepšenia v rámci pogumovania. Majú teflónovú hornú čepeľ a zámok v strede rukovätí prístupný pre palec. Zvládne ich ľavák aj pravák. Model má minimum dielov, ktoré by sa mohli definitívne pokaziť. Pružina sa v prípade poruchy dá vymeniť, čo pri niektorých nožniciach je nemožné.

Záhradné nožnice Fiskars porovnanie

foto: modely SingleStep P26 a P521

O niečo lepšie než základné

Plus P521 majú všetky vlastnosti základných P26 a predsa ponúknu o trochu „fiskarskejší“ typický dizajn. Zámok je rovnako v strede, no určené sú na prácu mierne náročnejšiu. Napríklad časovo oproti modelu základnému. Viac stromčekov a strihu živých výhonov, alebo úpravu kríkov. P521 nemajú očko na zavesenie a pripojenie šnúrky. V tomto smere je tak P26 lepší a praktickejší. Napríklad ak máte na balkóne minimum náradia a jediný háčik venovaný práve na zavesenie. Čoho iného. Ako nožníc. P521 používa rovnakú pružinu, ale stále má minimum dielov, ktoré sa môžu pokaziť. Čepeľ má teflónový povrch a strihá spoľahlivo.

Fiskars záhradné nožnice nůžky Plus P521

Sú ideálne do menšej až strednej ruky. Poradí si s nimi aj veľká ruka. Ideálnou bude ženská, mladá ruka, nevyužívajúca veľmi silu. Záhradník, ktorý strihom nožnicami nebude tráviť niekoľko hodín v kuse.

Záhradné nožnice Fiskars porovnanie

foto: modely P721 a P961

Trochu extravagancie, ktorá môže byť prínosom

Nožnice dvojčepeľové PowerLever Plus P721 boli príjemným prekvapením. Najmä preto, že ste si ich možno na pulte predajcu so záhradnými potrebami veľmi nevšimli. Ako zatvorené totiž neodhaľujú to, čím sú zaujímavé. Prekvapenie sa konalo až po ich roztvorení. Zaujímavé kĺbové riešenie roztvára tieto nožnice neobvyklým spôsobom. Ten v konečnom dôsledku prináša nie častý jav, kedy spodná rukoväť zostáva rovnobežná s hornou rukoväťou. Prsty to tak majú „rovnako ďaleko“ pri zatváraní aj otváraní záhradných nožníc. Prináša to iný spôsob držania, ktorý však nie je zlý.

Fiskars nožnice P721 PowerLevel

Majú výborný strih, pohodlne sa s nimi pracuje. Ponúkajú všetky dobré vlastnosti predošlých modelov, hoci chýba možnosť zavesenia. Nožnice majú neobyčajnú konštrukciu, ktorá ponúka zamyslenie, či nepredstavuje viacero dielov a komplikovanejšie riešenie príležitosť na poškodenie, či zlyhanie. Ide však o Fiskars čierne plasty s ktorými máme zatiaľ u nás dobré skúsenosti a v porovnaní s inými plastami používanými pri tomto sortimente, sa Fiskarsu darí neprekvapovať nepríjemným spôsobom.

Zaujímavá je aj odolná čepeľ, tentoraz bez teflónu, stále však slušne kvalitná, nepriľnavá, kôra mäkkej vŕby a iných listnatých stromov sa nezachytáva, ako sa bežne zachytáva na ekonomických nožniciach. Čepeľ je slušne ostrá aj na provizórne rezanie, čo sme si otestovali spôsobom, ktorý by určite mnohí radi skritizovali.

Z porovnávaných záhradných nožníc najsilnejší kôň

Zo štyroch modelov záhradných nožníc, ktoré sú v súčasnosti v ponuke a stretávame sa s nimi aj v bežnom predaji, je na záver porovnávaný model PoweGear X-series P961. Označenie a systém PowerGear sa celkovo týka viacerých produktov, ktoré sa pýšia zvýšeným výkonom a efektivitou. Zo všetkých štyroch je cenovo, ale zároveň aj výkonom najvyššie model P961. Sú ako Ferrari vo vozovom parku. My si to uvedomujeme a ak by mali nožnice hlavu, vedeli by to. Sú výkonnejšie než P721, neponúkajú dvojkĺbovú rukoväť, ale sú vybavené systémom a otáčaním spodnej rukoväte tak, ako sme to mali aj na našom staršom modeli PX94. Spodná rukoväť sa otáča, čo je výborné riešenie na pevné rukavice, kožene, protišmykové, alebo rukavice z tvrdých materiálov. Rukavice sa v nich výborne držia a neutekajú.

Dvojčepeľové nožnice L PowerGear X-series (P961)

Žiadajú si väčšiu dospelú ruku. Sú výkonné, zvládajú veľa práce a čepeľ sa pýši ostrosťou, aj výbornou úpravou, ktorá bráni prilepovaniu mäkkých častí rastlín. Cenovo nemusia byť veľmi rozdielne od P721, čo záleží od predajcu. Ponúkajú však aj neobyčajný dizajn, keďže prevod tvorený ozubeným kolesom držiacim a otáčajúcim spodnú rukoväť, je ukrytý v puzdre. To tvorí výčnelok na spodnej strane nožníc. Nožnice sú spoľahlivé, hoci nevhodné pre malú ruku, alebo príliš jemnú. Výkon ponúkajú pri malom zapieraní. Pôsobia veľmi pekne, hutne. Sú primerane ťažké. Pravidelne ich zabúdame na daždi. Pôvodne neúmyselne, teraz tak trochu úmyselne a takéto prípady zvládajú výborne.

Fiskars

Fiskars máme radi a netajíme sa tým. Štyri nové kúsky k starším, ktoré máme v našej dielni, sme porovnávali ako nové, počas februára, marca a apríla 2023. Tak ako sa odlišujú cenou, dizajnom a ponukou, vždy ide pre svoju kategóriu o výkonné nožnice. Sme toho názoru, že je zbytočné kupovať zbytočne drahé a výkonné nožnice, ak nachádzajú využitie na balkóne, či terase, alebo v malej predzáhradke. Bolo by to možno ako jazda reálnou motorkou na detskom ihrisku. Všetky štyri nožnice majú svoju cieľovú skupinu. Tá sa pritom neposudzuje podľa schopnosti a ochote zaplatiť ich cenu, ale podľa miery využitia. Alebo času, ktorý strávi vaša ruka držaním nožníc a strihom.

Stránky výrobcu a sortimentu: https://www.fiskars.sk/vyrobky/zahrada/zahradne-noznice


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu