Recenzia: Dvojčepeľové nožnice L PowerGear X-series (P961)

Záhradné nožnice Fiskars P961 nadchnú náročného záhradníka, rovnako ako nadšenca tejto fínskej značky. Opäť ide o jedny z nožníc, ktoré sa na vlastnej čepeli radi pochvália niekoľko storočí dlhou tradíciou značky. Fiskars je na trhu od 1649 a značka sa tým rada pochváli. V prípade nožníc P961 aj má prečo.

Dvojčepeľové nožnice L PowerGear X-series (P961)

Ako zástupca lepšieho riešenia dnes dostáva priestor v samostatnej recenzii. Postupne sme si prešli v našej zbierke záhradných nožníc štyroch vzájomne porovnávaných zástupcov od základných modelov po tento najvyšší. P961 sa nám v niektorých bodoch podobal na iné nožnice, ktoré máme už staršie a opotrebovanejšie. Nožnice majú podobnú konštrukciu ako PowerGear™ X (PX94), ba dokonca majú rovnako riešenú spodnú rukoväť – je otočná a kopíruje tak priestor položenia brušiek prstov pravej ruky. Pretáčaním sa tak prsty držia toho istého miesta. Nožnice sú totiž pre pravákov a nemajú ľavácky variant. Istenie zámkom sa nachádza z hora podobne, ako tomu bolo aj pri modeli P721.

Výkon je pre P961 dôležitý

Vysoké číslo, ktoré ento model nesie, znamená, že ide o vyšší štandard. Nožnice sa predávajú s cenovkami od 33 eur viac. Konštrukčne ide o klasického predstaviteľa Fiskars značky s čiernym dizajnom a typickou oranžovou časťou rukoväte. Opäť je to tá časť, ktorá je pogumovaná, kým čierna je z tvrdého plastu. Chýba dierka na šnúrku a zavesenie, čo je pri niektorých dielňach a riešeniach problém. Konštrukčne sú iné, než bežné obyčajné nožnice. Vystúpená časť ozubeného vnútra spodnej rukoväte ukrýva celý mechanizmus otáčania rukoväte.

Nožnice zvládajú rez do 26 mm. Tak uvádza oficiálny popis a je tomu aj v realite. Má ísť o živé konáre. Nožnice nám poslúžili na viacero testov strihu. Najmä v rámci čistenia záhrady od vlkov – neželaných výrastkov, ako aj ničeniu nechcených koreňových vlkov v zanedbanejšej záhrade starých stromov. Šlo o kmeňe zhruba v tomto priemere. Mladé, plné života, kde nožnice zvládajú strih podobne, ako tomu je pri tejto hrúbke bežné. Rez je ostrý a pokiaľ už má ruka prax v držaní a udržaní nožníc rovno, je rez čistý aj po docvaknutí hrubšieho konára a vetvy (pri kôre na konci).

Dvojčepeľové nožnice L PowerGear X-series (P961)

Oproti PX94 majú nožnice P961 už na prvý pohľad inú čepeľ. Kým PX94 ju má potiahnutú teflónom a pri namáhavom strihaní môže byť na niektorých miestach teflón opotrebovaný, P961 majú čepeľ tvrdenú a v kovovej farbe. Podobne aj spodnú statickú. Nožnice spája imbusová skrutka, ktorú je možné doťahovať.

Postrehy pri práci:

 • Strih je ostrý dlhodobo. Mladé a živé konáre nožnice nežmolia a pri správnom strihu je rez hladký na začiatku, aj na konci reznej plochy.
 • Nožnice sú spoľahlivé. Pri zaobchádzaní takom, v ktorom vieme, či si môžeme dovoliť a zbytočne nožniciam nepridávame priemer a tvrdšie konáre. Šikmé strihanie môže „rozhegať tesnosť hornej ostrej a dolnej prídržnej čepele podobne, ako pri iných rovnakým spôsobom spájaných nožníc. Pri správnom strihu (najmä pri hrubých konároch) sa nám nestala žiadna nepríjemnosť, alebo zážitok s uvoľnením čepelí a spájajúcej skrutky. Práve nesprávne používanie pri PX94 nám prinieslo skúsenosť, ktorá pri P961 nedovolí provokovanie nožníc nesprávnym uhlom.
 • Nožnice pôsobia pevným dojmom, diely a spoje držia. Aj po niekoľkých hodinách používania je možné očistením dosiahnuť efekt malého opotrebenia. Majú svoju váhu, ktorá je adekvátna k veľkosti a výkonu. Nepôsobia ani príliš ľahko a ani priťažko.
 • V malej ruke môžu pôsobiť nemotorne pri otváraní na plný rozsah otvorenej čepele. Menšia ruka nemusí mať pevne v rukách rýchle roztvorenie a zovretie čepelí. Chce to cvik, alebo grif. Väčšia ruka si s tým poradí.

Strihanie vlkov, neželaných výrastkov výhonov

 • Zámok čepelí je v dosahu palca z hora. Zvuk „cvak“ je jednoduchý signalizátor úspešného odistenia. Odomykanie pôsobí pevne a nepodarí sa samovoľne. Po otvorení nožníc je možné nazrieť dnu. Zámkom je vo vnútri v skutočnosti kovový hák.
 • Celé riešenie otočnej rukoväte má výhody pre stredne veľkú a veľkú ruku. Výrobca sám uvádza, že nožnice sú pre tento typ ruky optimalizované.
 • Nožnice sú pre kĺb otočnej rukoväte atypické, vysoké ešte o jednu šírku ďalších nožníc. Ak používate púzdra pre hrúbku klasických nožníc, použiteľné budú skôr tie flexibilnejšie, alebo nastaviteľné.

Nožnice P961

Dvojčepeľové záhradné nožnice L PowerGear™ X-series (P961)

Nejde o vzhľadom celkom typické nožnice. Pri položení na stôl sa P961 budú nakláňať. Preto je možné vidieť rozdielne fotografie a položenie nožníc. Pre ne je však podstatné to, že sú spoľahlivým nástrojom do záhrady na mäkké a živé strihy. Na jarné skracovanie a ošetrovanie stromov, ako aj celoročné práce. Použili sme ich na rezanie kvetov, skracovanie bobuľovín a ošetrovanie kríkov od suchých. Dokonca nám provizórne poslúžili k tomu, k čomu bežne takéto nožnice nedokážu poslúžiť – pri odstraňovaní suchých listov yukky filamentosa. Ostrosť a tesnosť nožníc, ktoré ešte veľmi nepoškodil čas a náročné nasadenie, je ešte poznať.

Nožnice taktiež poslúžili pri vyslobodzovaní zanedbaných jabloní z brečtanového porastu. Len samotná čepeľ pri niektorých manévroch v kôre plnila výbornú úlohu „páčidla“ stvrdnutého brečtanu a vyťahovača. Nožnice sú tak pre nás obľúbeným univerzálnym nástrojom aj na účely, na ktoré ich zrejme nikto nepoužije a ani by a používať nemali. Čepeľ pretína brečtan aj len pritlačením otvorenej čepele a zastúpiť tak môže aj nôž. Napriek nie tradičnému vzhľadu a nemožnosti nožnice zavesiť. Majú však kvality v čepeli, ostrosti, aj celkovej ovládateľnosti.

Ďalšie údaje o modeli P961:

 • Číslo výrobku: 1057175
 • Medzinárodné číslo (EAN): 6411501111234
 • Váha: 243 gramov
 • Najdlhšia možná dĺžka zatvorených nožníc: 22 cm
 • Hrúbka v najhrubšom mieste: 37 mm
 • Oficiálne stránky: fiskars.sk

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu