Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť

V sortimente výrobcov kosačiek rôznych značiek sa občas objaví niečo zaujímavé a nevídané. Sú takými kosačky, ktoré ponúkajú špeciálne vychytávky, funkcie, bočné vyhadzovanie trávy, rôzne vylepšenia, alebo len dizajnové prvky, pri ktorých ide aj o funkciu. Zaujať môžu veľké kolesá, spôsoby zmeny výšky kosenia, ale šokom môže byť aj dizajn kosačiek, ktoré sú vybavené len troma kolieskami. Ako takéto kosačky vôbec fungujú a majú trojkolesové kosačky vôbec praktický význam na bežnej záhrade?

robotická automatická kosačka na trávnik

foto: ako trojkolesové poznáme najčastejšie robotické automatizované kosačky.

Trojkolesové kosačky na trávu – čiže tie s troma kolesami

Ak sa na takéto kosačky pozriete, vidíte a počítate kolieska správne. Predné koleso je osamotené a pripomína kočík, alebo trojkolku. Kosačky na trávu s trojkolesovým dizajnom, ktoré majú jedno predné otočné koleso a dva zadné kolesá, v sebe ukrývajú niekoľko výhod oproti štyrom kolieskam. Výhodou je najmä manipulácia s kosačkou, čo môže mať svoje výhody aj na nie príliš rovnom trávniku, ale najmä všade tam, kde sa neustále vyhýbate prekážkam, alebo sa línia kosenia kľukatí podľa oblých obrubníkoch a nerovných líniách.

Manévrovateľnosť kosačky

Prvou výhodou je oveľa lepšia manévrovateľnosť. Otočné koleso na prednej strane kosačky umožňuje kosačke jednoduchšie sa otáčať a obracať, čo je veľmi užitočné v prípade, že potrebujete kosiť okolo prekážok, ako sú napríklad stromy, kvetinové záhony alebo nábytok. S trojkolesovou kosačkou je tiež ľahšie ovládať ju pri kosení v tesných priestoroch alebo na kopcovitom teréne.

Pohyb kolieska je možné ukotviť, takže v prípade pojazdu a zámeru priamych línií je možné predné koleso vyrovnať. Túto možnosť ponúka azda každý výrobca takto riešeného modelu.

 

Trojkolesová kosačka 5433 HECHT

Foto: príkladom takejto kosačky je Hecht 5433

Stabilita a efektivita

Otočné koleso na prednej strane kosačky umožňuje lepšie rozložiť váhu kosačky, čím sa zlepšuje stabilita a minimalizuje sa riziko prevrátenia. Pripomína síce trojkolesové kočíky, no kým kočík má ťažisko vysoko a predstavuje určité riziká prevrátenia, pri kosačke je výhodou položenie ťažiska veľmi nízko, pri zadných kolieskach. Prevrátiť kosačku a vytvoriť bezpečnostné riziko vážnych poranení je tak skôr nemožné. V porovnaní so štvorkolesovými kosačkami majú trojkolesové kosačky tiež menší profil a menej hmotnosti na zadných kolesách, čo zvyšuje stabilitu a umožňuje ľahšie manévrovanie v zákrutách.

Trojkolesové kosačky sú riešením pre drahšie modely, teda modely so širšou plochou kosenia. Rátajme preto s tým, že dokážu pokosiť väčšiu plochu za menší čas. Má to zmysel všade tam, kde ide o kosenie veľkých plôch, ako sú parky, záhrady, ihriská a verejné priestranstvá. Trojkolesové kosačky zväčša nepatria medzi cenovo lacné. Mnohí výrobcovia ich vyrábajú ako slušne vybavené kúsky, ale tiež za vyššiu obstarávaciu cenu, než sú bežné najdostupnejšie modely.

INZERCIA:
Zavřít reklamu
Zavřít reklamu