Trojkolesové kosačky nie sú o dizajne. Výhodou je manévrovateľnosť

V sortimente výrobcov kosačiek rôznych značiek sa občas objaví niečo zaujímavé a nevídané. Sú takými kosačky, ktoré ponúkajú špeciálne vychytávky, funkcie, bočné vyhadzovanie trávy, rôzne vylepšenia, alebo len dizajnové prvky, pri ktorých ide aj o funkciu. Zaujať môžu veľké kolesá, spôsoby zmeny výšky kosenia, ale šokom môže byť aj dizajn kosačiek, ktoré sú vybavené len troma kolieskami. Ako takéto kosačky vôbec fungujú a majú trojkolesové kosačky vôbec praktický význam na bežnej záhrade?

robotická automatická kosačka na trávnik

foto: ako trojkolesové poznáme najčastejšie robotické automatizované kosačky.

Trojkolesové kosačky na trávu – čiže tie s troma kolesami

Ak sa na takéto kosačky pozriete, vidíte a počítate kolieska správne. Predné koleso je osamotené a pripomína kočík, alebo trojkolku. Kosačky na trávu s trojkolesovým dizajnom, ktoré majú jedno predné otočné koleso a dva zadné kolesá, v sebe ukrývajú niekoľko výhod oproti štyrom kolieskam. Výhodou je najmä manipulácia s kosačkou, čo môže mať svoje výhody aj na nie príliš rovnom trávniku, ale najmä všade tam, kde sa neustále vyhýbate prekážkam, alebo sa línia kosenia kľukatí podľa oblých obrubníkoch a nerovných líniách.

Manévrovateľnosť kosačky

Prvou výhodou je oveľa lepšia manévrovateľnosť. Otočné koleso na prednej strane kosačky umožňuje kosačke jednoduchšie sa otáčať a obracať, čo je veľmi užitočné v prípade, že potrebujete kosiť okolo prekážok, ako sú napríklad stromy, kvetinové záhony alebo nábytok. S trojkolesovou kosačkou je tiež ľahšie ovládať ju pri kosení v tesných priestoroch alebo na kopcovitom teréne.

Pohyb kolieska je možné ukotviť, takže v prípade pojazdu a zámeru priamych línií je možné predné koleso vyrovnať. Túto možnosť ponúka azda každý výrobca takto riešeného modelu.

 

Trojkolesová kosačka 5433 HECHT

Foto: príkladom takejto kosačky je Hecht 5433

Stabilita a efektivita

Otočné koleso na prednej strane kosačky umožňuje lepšie rozložiť váhu kosačky, čím sa zlepšuje stabilita a minimalizuje sa riziko prevrátenia. Pripomína síce trojkolesové kočíky, no kým kočík má ťažisko vysoko a predstavuje určité riziká prevrátenia, pri kosačke je výhodou položenie ťažiska veľmi nízko, pri zadných kolieskach. Prevrátiť kosačku a vytvoriť bezpečnostné riziko vážnych poranení je tak skôr nemožné. V porovnaní so štvorkolesovými kosačkami majú trojkolesové kosačky tiež menší profil a menej hmotnosti na zadných kolesách, čo zvyšuje stabilitu a umožňuje ľahšie manévrovanie v zákrutách.

Trojkolesové kosačky sú riešením pre drahšie modely, teda modely so širšou plochou kosenia. Rátajme preto s tým, že dokážu pokosiť väčšiu plochu za menší čas. Má to zmysel všade tam, kde ide o kosenie veľkých plôch, ako sú parky, záhrady, ihriská a verejné priestranstvá. Trojkolesové kosačky zväčša nepatria medzi cenovo lacné. Mnohí výrobcovia ich vyrábajú ako slušne vybavené kúsky, ale tiež za vyššiu obstarávaciu cenu, než sú bežné najdostupnejšie modely.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu