Priznaná tehlová stena má niečo do seba. Prečo by sme inak mnohí kupovali tehlový obklad na múry, ktoré tvoria ytongové tvárnice. Typické baťovské domy síce nie vždy dosiahneme, no tehlovina má svoje osobité čaro. Ak máte práve kamenný obklad, reálne tehlové múry na vedľajších stavbách, alebo skutočné priznané tehly, stále e dostatok príležitostí a dôvodov, prečo ich nechať vyniknúť. Niektorí z nás zbierajú dokonca tehly so značkou, erbami a názvami tehelní, ktoré chceme zvýrazniť v tehlovom múre. Nuž a potom je tu klasický kamenný obklad, ktorý nie je v kontraste s maltou okolo a najkrajší sa nám zdá, ak nám pri daždi zmokne. Mokrý efekt, alebo zvýraznenie tehlovej steny, je niečo, čo cielene vyhľadávajú práve domáci nadšenci pre zmeny, prestavby a dokonalosť. Nečudujeme sa, občas podobné chúťky prichádzajú aj u nás. Niekedy dokonca neplánovane.
V našom testovanom prípade máme tehlovú fasádu, ktorá nie je brúsená a čistená, keďže má byť v budúcnosti zateplovaná. Ak má byť ešte nejaký čas priznaná tehlová pôvodná, vyskúšali sme práve na nej náter, ktorý nie je lakom, ani zásadnou chémiou. Hoci Isokor Wet Effect má byť použitý podľa pôvodných plánov na inom mieste, pre účely článku zasahujeme práve tu. Červená tehla, nedostatočne očistená, poslúžila aspoň pre test. Prípravok Wet Effect je nanometrická impregnácia, ktorú možno použiť na škridly, prírodný aj umelý kameň, tehly, obklady a ďalšie materiály, v ktorých chceme zvýrazniť prirodzenú farbu a vytvoriť tzv. mokrý efekt. Má ešte viacero zaujímavých vlastností, ktoré skôr potešia tých, ktorí by ho nanášali na chodníky, kamene a miesta, kde sa tvoria plesne. Zaujímavým môže byť na odvrátené strany striech s vyššou tvorbou plesní.
V našom prípade sme ho využili na spomínanej tehlovej stene. Rozdiel niekoľkých hodín po vysušení je viditeľný, napriek tomu, že ide o nečistú stenu stále s vrstvou neočistenej malty. Dokážeme si tak predstaviť výsledok v prípade čistej vybrúsenej steny. Celá práca s prípravkom je pritom pomerne jednoduchá a nezabrala ani minútu prípravy. Stačí na nanesenie štetec a malá nádobka na odliatie. Výrobca uvádza využitie 1 litra na ploche do 10 m2.
Ak máte kamenné šlapáky, alebo len ozdobný kameň, vyzerá inak po napršaní alebo poliati vodou a inak, ak je vysušený na slnku. Otestovali sme si na „skúšku“ jednom kameni, čo vlastne možno očakávať. Aj pri nie možno dokonalom nátery je však po 24 hodinách viditeľný výrazný rozdiel a zaujímavý efekt. Kameň pôsobí ako práve poliaty vodou. Napriek tomu, že sud s vodou je už pár dní prázdny a niekoľko dní nepršalo. Tento efekt výrazne zviditeľňuje kameň samotný, nepôsobí fádne, alebo príliš matne.
Náter šlapákov vodným náterom odporúčame z vlastnej skúsenosti robiť na dôkladne očistený kameň od prachu, vetrom zanesených nečistôt a okolitej buriny. Aj zdanlivo čistý kameň môže mať nános prachu, ktorý môže vyniknúť neskôr. O tom je aj naša skúsenosť pri krátkom teste, viditeľná na zadnej časti kameňa na fotografii. Je dobré využiť kartáč a vodu, nechať ho dôkladne preschnúť odparením vody a na suchý kameň naniesť Wet Effect. Na snímke je jeden z testovaných kamenných šlapákov – plochého dekoračného andezitu, vedľa nijako neošetreného kameňa na snímke nižšie ponechaného bez náteru pre zvýraznenie rozdielnosti. Efekt a výsledok je veľmi zaujímavý a určite ho použijeme na dôkladnejšie očistený kameň aj na zvyšku záhrady.
Výrobca z Kysúc tento prípravok dodáva v litrovom a päť litrovom balení. Uvádza pritom viacero zaujímavostí, pri ktorých by mohol mať pekné využitie na strechách. Najmä tam, kde strešná krytina chytí matný nádych a krajšia vám pripadá ak je čerstvo popršané. Vtedy naberie celkom iný nádych. Podľa výrobcu ponúka ochranu pred UV, čo pri farbených betónových krytinách môže mať zmysel. Ďalej uvádza:
Z redakčnej skúsenosti je výsledok jasný. Šlapáky, dekoračný kameň a iné kamenné plochy získajú reálny mokrý efekt
Stránky výrobcu a podrobnejší popis testovaného výrobku Wet Effect: isokor.sk
0 komentárov